Historie skrytá v čajových listech
Historie skrytá v čajových listech
Historie skrytá v čajových listech

Historie skrytá v čajových listech

27.02.2014 08:00

 Několik tisíc let stará tradice přípravy čaje se v téměř nezměněné podobě zachovala dodnes. S tímto nápojem se setkáváme denně, ať už při snídani, klasickém sedánku o páté nebo bylinkovými čaji při vyhánění nemocí z těla. Pohodlně se usaďte s šálkem vašeho oblíbeného čaje a začtěte se do našeho článku o jeho původu.

Prapůvod čaje musíme hledat v Číně, kde se těší popularitě už odpradávna. Podle čínské lidové báje jej před pěti tisíci let objevil císař Šen-nung, který byl podle tohoto příběhu zároveň i zakladatelem čínské medicíny a zemědělství a pil jen převařenou vodu. Při jedné z jeho cest mu prostě při vaření vody spadly do kotlíku listy čajovníku.

V osmém století byl čaj v Číně tak oblíbený, že skupina obchodníků požádala spisovatele Lu Ju o napsání první známé knihy o čaji – Klasické pojednání o čaji. Otrhané listy čajovníku se začaly drtit, míchat s různými přísadami a lepit do cihliček, v nichž vydržely dlouho čerstvé. Tyto cihličky se zároveň používaly jako platidlo. Dnes roste čajovník na mnoha místech světa, přesto však hlavním světadílem, kde se pěstuje, zůstává i nadále Asie. Podle konkrétního místa rozlišujeme následující hlavní čaje:

Indický čaj Darjeeling
Darjeeling je považován za šampaňské mezi čaji a mnohé z přibližně stovky čajových zahrad jsou známé tak jako dobré vinohradnické polohy ve Francii. Pojmem jsou především plantáže Castleton, Thurbo a Phoobsering, které leží ve výšce až 2000 metrů na jižních svazích Himálaje. Růst čajovníků je tady ovlivněn intenzivním horským sluncem a chladnými nocemi, přičemž výška plantáží způsobuje pomalejší růst lístků, jež pak mají díky tomu výjimečnou intenzitu a lahodné aroma. Rozlišuje se mezi jarním (First Flush) a letním (Second Flush) sběrem. Čaj z prvního je lehký, květnatý a má světlou barvu, nápoj připravený ze druhé sklizně má plnější chuť s muškátové aroma, je silnější a kořeněnější.

Indický čaj Assám
Náhorní plošina Assám představuje největší souvislou pěstovatelskou oblast na světě. Nejlepší assámské čaje se až na výjimky sklízejí v květnu, nejpozději začátkem června. Assámský čaj je především čaj černý, proslavený svou plnou, svěží, často až sladovou vůní a výraznou, jiskrnou, oranžovou až měděnou barvou nálevu. Dnes se tento čaj, popřípadě jeho směsi, často prodávají jako „breakfast tea“.

Čínský čaj
V Číně se zelený čaj kultivuje už pět tisíc let a až do devatenáctého století byla Říše středu jediným exportérem čaje na celém světě. Pěstuje se tu ve všech jižních a středních provinciích většinou na velkých plantážích, s produkcí jeden milion tun čaje ročně představuje Čína největšího světového výrobce. Nabídka sahá od zeleného čaje přes polofermentovaný Oolong až po černý čaj.

Ceylonský čaj
Čaj z dnešní Srí Lanky získal své jméno podle starého názvu země. Čajové lístky se tady sbírají celoročně. Ve východní části ostrova v oblasti Uva a Uda Püsselawa se nejlepší kvality sběru dosahuje v období sucha od června do září, zatímco v západních oblastech Domnula a Dickoya od prosince do března, kdy je období sucha pro změnu tady.

Čajové lístky se sbírají ručně
Sběr je jednou z nejdůležitějších činností, odvíjí se od něho kvalita čaje. Lístky se zpravidla sbírají ručně v době, kdy se mladé lístky začínají rozvíjet. Nejcennější jsou na vrcholu výhonku, směrem dolů jakost lístků klesá. Zkušení sběrači dokážou za den nasbírat 20 až 30 kilogramů lístků, z nichž po zpracování vznikne 5 až 7 kg čaje. Sběr čajových lístků probíhá prakticky po celý rok, většinou čtyřikrát až pětkrát. V Indii, na Jávě a Srí Lance, kde nejsou tak časté deště, dokonce patnáctkrát až třicetkrát ročně, tedy přibližně každý osmý až šestnáctý den, podle růstu nových lístků. První sběr probíhá od března do května (u některých druhů se mu říká First Flush, což je případ zejména Darjeelingu). Čaj z tohoto sběru je mnohem jemnější než čaje sbírané v hlavním vegetačním období, což je dáno mladostí lístků. Second Flush, druhý sběr, se provádí od konce května do poloviny června, poslední pak v září.

Datum:27.02.2014 08:00
Reklama

MMA událost roku

O víkendu proběhl v pražské O2 aréně jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace OKTAGON MMA.

3 nejlepší masáže

Vyzkoušejte kouzlo thajských masážích, po kterých se budete cítit jako znovuzrození.

Král Customů

Custom thajského dealerství pojmenovaný Princ je jednoduchá, čistá stavba, symbolizující to, jak by měl vypadat chopper roku 2018.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Sladkosti pod kontrolou

Všechny výrobky značky DIANELLA jsou určené nejen pro diabetiky, ale pro všechny z vás, kteří si hlídají příjem cukrů.

Svěží a lehká

Mladá vína mají v tuzemsku dlouhou tradici. Své příznivce si získala hlavně díky osobitému charakteru a příjemným svěžím tónům.

Chuť Paříže

Blíží se sváteční sezóna, což znamená, že je čas připravit se na oslavu ve velkém stylu a dopřát si kávové chvilky s trochou luxusu.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
30.11.2018

Ikonická Sicily Bag v Praze

Italská módní značka Dolce & Gabbana připravuje ve dnech 29. - 30. listopadu 2018 možnost nechat si ručně personifikovat kabelku Sicily italskou kreslířkou v pražském butiku.

Reklama