Foto: Autor
Foto: AutorFoto: Autor

Sekt ze dna Vranovské přehrady

11.08.2013 09:00

Vranov nad Dyjí se stává každoročně svědkem zajímavé události, kdy se na zdejší přehradě uskutečňuje třetí srpnovou sobotu slavnostní výlov. Neloví se však ryby, nýbrž letos již po třinácté v řadě dojde k vyzdvižení Lechovického sektu, který od září loňského roku zraje v hloubce čtyřiceti metrů, při teplotě pěti stupňů Celsia a tlaku zhruba pěti atmosfér na dně přehrady. Ve speciálním železném koši je uloženo 912 lahví. Všechny mají své majitele.Znalci vína si je zakoupili v internetové aukci.

Už dvanáckrát lovili vinaři z Vinných sklepů Lechovice sekty uložené na dně Vranovské přehrady. S nápadem přišel sám lechovický ředitel Ivan Kalaš, který je vášnivým potápěčem. Sekt byl poprvé potopen ke slavnostnímu výročí devíti set let založení Vranova nad Dyjí - tehdy to bylo přesně 900 lahví, každým rokem pak počet lahví narůstá přesně o jednu.

Unikátní sekt
Sekt ukládaný na dno Vranovské přehrady je již tradičně vyráběn z odrůd Veltlínské zelené, Muškát moravský a Ryzlink rýnský. Tato trojice vín patří mezi jemná a aromatická vína Znojemské vinařské podoblasti a jejich složení je již ověřenou kombinací pro vznik Lechovického sektu, při jehož výrobě se využívá metoda tradičního kvašení v lahvi. Podle odborníků dává právě konstelace odrůd a uložení při stabilní teplotě a tlaku tomuto sektu nezaměnitelnou chuť.

Lechovický sekt zrající za přispění unikátních podmínek vodní hlubiny se stal pojmem mezi gurmány. Úspěšná tradice ale vznikla s cílem pomáhat velmi prospěšné organizaci - Centru Paraple. Všechny vyzdvižené lahve jsou totiž předmětem dražby, jejíž výtěžek získává Centrum Paraple pomáhající lidem ochrnutým po poškození míchy přizpůsobit se nové životní situaci, zlepšit fyzický a psychický stav, dosáhnout co největší míry soběstačnosti a nezávislosti, vrátit se do svého přirozeného prostředí a získat předpoklady ke společenskému a pracovnímu uplatnění.

Zúčastněte se dražby
Výjimečné lahve lze zakoupit pouze v dražbě, do níž se může zapojit každý z vás. Stačí se jen napojit na webové stránky www.vslechovice.cz. Koupí 1ks Sektu Lechovice přispějete na konto Centra Paraple částkou, která je rovna částce 1000,- Kč a rozdílu Vámi nabídnuté ceny a ceny vyvolávací, jež činí 1499 korun za láhev. Nejvyšší letošní nabídka zatím dosáhla 3414 korun. Za vydražený sekt obdržíte navíc pozvánku na raut při slavnostním výlovu sektu. „Jsme všem vděčni. Paraple stojí ze sedmdesáti procent na lidské dobročinnosti,“ říká jeho ředitelka Alena Kábrtová.

Slavnostní večer
Zábavný večer se uskuteční v sobotu 17. srpna od 17.00 hodin na hrázi Vranovské přehrady. Těšte se na velkolepou show, jejímiž hlavními aktéry budou rocková skupina Turbo, Rosette Revival, Zuzana Gamboa&Band i znojemská rocková kapela The Reall. Pořadatelé lechovické charitativní akce slibují dokumentární film o životě pod hladinou Vranovské přehrady, na němž bude sumec Lech vyprávět nejen o výrobě šumivého pokladu, ale i o tom, co se děje pod hladinou po dobu, co ho střeží.

Výlov sektu je mezi příznivci lechovického vína vždy příjemnou příležitostí sejít se u sklenky dobrého vína a společně sledovat, jak potápěči vyzdvihují za dna Vranovské přehrady ocelové klece. Galavečer je vítaným setkáním všech gurmánů, pro něž se tento zvláštní sekt již stal pojmem.

Celou show zakončí ohňostroj odpalovaný z hladiny jezera. Barevné gejzíry jisker se na noční obloze objeví úderem třiadvacáté hodiny a nekompromisně ohlásí, že Galavečer sektu je u konce. Korzující davy lidí se sklenkou vína se však po hrázi budou procházet ještě dlouho do nedělního rána. Dokud bude co pít...
 

Datum:11.08.2013 09:00
Reklama

OKTAGON 10 | 17.11.2018

Svátek bojových umění a MMA událost roku se blíží – jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace míří do pražské O2 arény.

Vánoční nadílka

Litovelský pivovar se na sváteční období opět chystá s výjimečnými pivy a také speciální Kolekcí litovelského sládka.

Král Customů

Custom thajského dealerství pojmenovaný Princ je jednoduchá, čistá stavba, symbolizující to, jak by měl vypadat chopper roku 2018.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Sladkosti pod kontrolou

Všechny výrobky značky DIANELLA jsou určené nejen pro diabetiky, ale pro všechny z vás, kteří si hlídají příjem cukrů.

Svěží a lehká

Mladá vína mají v tuzemsku dlouhou tradici. Své příznivce si získala hlavně díky osobitému charakteru a příjemným svěžím tónům.

Chuť Paříže

Blíží se sváteční sezóna, což znamená, že je čas připravit se na oslavu ve velkém stylu a dopřát si kávové chvilky s trochou luxusu.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
30.11.2018

Ikonická Sicily Bag v Praze

Italská módní značka Dolce & Gabbana připravuje ve dnech 29. - 30. listopadu 2018 možnost nechat si ručně personifikovat kabelku Sicily italskou kreslířkou v pražském butiku.

Reklama