Martin Pokorný
Mon Chocolatier Mon Chocolatier Mon Chocolatier Mon Chocolatier Mon Chocolatier Mon Chocolatier Mon Chocolatier Mon Chocolatier

Cesta za čokoládovým snem

09.05.2013 09:00

Mayové a Aztékové milovali voňavý našlehaný nápoj zvaný čokoláda dávno předtím, než zbytek světa vůbec tušil, že něco tak dobrého existuje. Do Evropy ji přivezl až markýz Fernando Cortéz, jeden z nejslavnějších kolonizátorů Ameriky, 16. století tak směle můžeme označit věkem čokolády. Španělé čile rozvezli kakaové stromy i daleko na východ, do Indie a na Filipíny. A zrodila se celosvětová, naprosto nevyléčitelná závislost na čokoládě.

Lidé milují čokoládu, čokoláda miluje lidi.
(Martin Pokorný)

Jenže ne všechno, co se čokoládově tváří, je opravdová čokoláda. Krásně o tom umí vyprávět Maître Chocolatier Martin Pokorný z Mon Chocolatier. Ostatně, kdo jiný by to měl vědět lépe: Maître Chocolatier je titul pro skutečného mistra čokoládníka. Ano, tahle vysoce specializovaná profese skutečně existuje, v českých zemích byla poprvé zaznamenána na sklonku 18. století.
„Čokoláda nerozlučně patří k celému mému životu, profesionálně pak od devadesátých let minulého století,“ konstatuje Martin Pokorný. A přidává důležité zkušenosti: „S čokoládou jsem strávil tolik času, že opravdu spolehlivě rozpoznám kvalitní čokoládu od náhražek různého složení. Obecně si lidé myslí, že čím více kakaa je ve výrobku, tím je čokoláda kvalitnější. Ale to se tak opravdu říct nedá. Daleko důležitější je, když ve složení na etiketě neobjevíme jiný tuk než kakaové máslo, nic jiného než přírodní aromata a pokud se používají – což v případě čokolády není nutné – jen přírodní emulgátory.“

Ostatně jen ta nejkvalitnější čokoláda tvoří základ originálních pralinek, které Martin Pokorný vyrábí a hlavně sám vymýšlí pro skutečné čokoládové gurmány v Mon Chocolatier. Je to ryze česká společnost sídlící v Praze, jejíž předností a zásadou je ruční výroba a naprostá čerstvost všech surovin, nic se nemrazí, žádné náhražky se tu neuznávají. Právě proto jsou jejich luxusní, ručně vyráběné čokoládové pralinky, dorty a dezerty pro milovníky čokolády, a nejen pro ně, snovou kombinací nejkvalitnějších čokoládových chutí s ořechy, nugátem, marcipánem i ovocem.

Každý asi víme, že se kakao vyrábí z kakaových bobů. Ale už to, že tyto boby, tedy tobolky, obsahují kakaová zrna, tak známé není. Čokoláda se z nich vyrábí kvašením, pražením a mletím. Zrna pocházejí z tropického kakaového stromu Theobroma cacao. A podle toho, kde roste, rozlišujeme tři typy kakaových zrn používaných pro výrobu nejkvalitnější čokolády. Nejvzácnější a nejdražší jsou zrna Criollo z Mexika a Střední Ameriky, z někdejšího území vzdělaných Mayů. Tato zrna jsou méně hořká a aromatičtější než ostatní. Používají se ale jen asi pro desetinu produkce čokolády. Naopak nejčastěji se používají zrna Forastero, protože se sklízejí z daleko větších stromů, než jsou Criollo, a jsou tedy levnější. A konečně existuje i hybrid Criollo a Forastero, odrůda Trinitario, které také patří přibližně desetina světové produkce.

Vyhlášený pražský Mistr cukrář
Martin Pokorný je skutečnou celebritou v cukrářském světě – své zkušenosti v praxi zúročuje již od konce osmdesátých let. Sám sebe považuje za cukráře, jeho zákazníci mu říkají mistře.
„Cukrářem jsem rád a je to přesné pojmenování mé profese. Povolání cukráře není jen o pečení dortů. Je to kreativní vymýšlení nových receptů, designu, objevování nových surovin a jejich kombinací,“ říká Martin Pokorný. Ale pak dodává, že postupem času zjistil, že i v cukrařině si lze najít vlastní specializaci. Stal se z něj Chocolatier. S opravdovou čokoládou se seznámil v roce 1990 v jednom z pražských luxusních hotelů. A pralinkám se začal naplno věnovat již o rok později na zkušené v Rakousku.

Jako Maître Chocolatier v Mon Chocolatier nekompromisně prosazuje a hlídá nejvyšší kvalitu jak používaných surovin, tak výsledného díla. Většinu surovin pro své luxusní pralinky si vybírá od těch nejkvalitnější výrobců a dodavatelů z Francie, Belgie a Itálie. V současnosti to ostatně není ani výjimečné, protože spolehlivé dodavatele je možné najít. „Nejvyšší metou je pro mě spokojený zákazník a nejvyšší možná kvalita našich výrobků, i když to zní jako klišé. V dnešní době to považuji za opravdový boj vzhledem k situaci, cenové politice a orientace na trhu. Dalším z mých cílů je probudit v lidech úctu k řemeslu, i proto je pro mě tak důležité vybírat si poctivé suroviny,“ uzavírá Martin Pokorný


Jarní čokoládový zázrak Martina Pokorného

Exkluzivní, ryze české pralinky Martina Pokorného značky Mon Chocolatier překvapí a potěší každého milovníka sladkého pokušení, ale tahle čokoládová specialita je připravena zejména pro maminky. Den matek se slaví po celém světě, patří mu druhá květnová neděle. Letos ho může ozdobit luxusní čokoláda Mon Chocolatier. Kromě tradiční řady pralinek připravil Martin speciálně pro tento svátek jarní pralinku. V kalíšku z hořké čokolády je jemná smetanová náplň s příchutí jasmínu. Na víčku z bílé čokolády jsou barevné květy z kakaového másla. Speciální pralinku můžete zakoupit v buticích Mon Chocolatier v brněnské Galerii Vaňkovka či pražském obchodním centru Nový Smíchov a nově také v Centru Černý Most.

www.monchocolatier.cz
 
Datum:09.05.2013 09:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Vaše nová cesta za aromatickými požitky

Průkopník ve světě prémiové porcované kávy vzdává hold zemím, které jsou ve světě kávy legendami, a to novou kávou ze Sumatry.

Skvělé snoubení kávy a ledu

Prožijte chladivé léto s nejnovějšími kávami z řady Nespresso Barista Creations pro ledové osvěžení.

Kávové semináře pro všechny

Inovativní kávové semináře Masterclass online na sociálních sítích. Svou vlastní cestu experta na kávu můžete zahájit z pohodlí domova.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama