Interiér buňky na Marsu - credit: Bryan Versteeg- Mars One
Osídlení Marsu - credit: Bryan Versteeg- Mars OneOsídlení Marsu - credit: Bryan Versteeg- Mars OneOsídlení Marsu - credit: Bryan Versteeg- Mars OneOsídlení Marsu - credit: Bryan Versteeg- Mars OneOsídlení Marsu - credit: Bryan Versteeg- Mars OneOsídlení Marsu - credit: Bryan Versteeg- Mars One

Chcete letět v roce 2022 na Mars? Máte šanci

26.04.2013 22:00

Holandská nadace Mars One tento týden zahájila příjem přihlášek. Letenka na Mars bude jednosměrná. 

První osadníci by měli ze Země odletět v roce 2022 a přistát na planetě Mars v roce 2023. A zůstat by tam měli až do své smrti. Jednosměrná cesta má finanční i technické zdůvodnění, doprava lidí z Marsu zpět na Zemi by byla významně dražší i technicky náročná.

Přihlásit se můžete na stránkách Mars One, podmínkou je dovršený věk 18 let, regulační poplatek (v řádech stovek korun) a vaše motivační video. Poplatek k zaslané přihlášce má praktický význam, a to aby odradil ty, co zájem o cestu skutečně nemají.

Mezi adepty na cestu na Mars je i Češka
Přestože byly přihlášky spuštěny teprve před pár dny, na webu organizace je už několik stovek motivačních videí zájemců z celého světa. A je mezi nimi i 23-letá Lucie z České republiky. Uvidíme, jestli se přihlásí i další krajani.

Projekt jednosměrné mise na Mars bude zároveň sloužit jako reality show vysílané v televizi i na internetu. Ve vedení projektu Mars One Foundation jsou i bývalí pracovníci americké NASA. Mezi nimi je i Norbert Kraft, vedoucí lékařského oddělení, který uvedl, že počet nalétaných hodin v nadzvukovém letounu nebude rozhodně jedním z nejdůležitějších výběrových kritérií.

A jak a hlavně kdo bude posádku na misi na Mars vybírat? Celé výběrové řízení by mělo mít čtyři kola při kterých se bude počet adeptů na let postupně snižovat. Důležité budou psychologické a fyzické testy, které jsou pro let zásadní. V posledním závěrečném kole, které by mělo být vysíláno jako televizní reality show, už půjde o sympatie a hlasování veřejnosti. Sami jsme velice zvědaví, jak se celý projekt bude vyvíjet.

V tiskové zprávě Mars One dále uvádí, že vybraní austranouti a noví obyvatelé Marsu by kromě výborného fyzického a psychického zdraví měli mít i pět klíčových charakterových vlastností: odolnost, přizpůsobivost, zvědavost, schopnost důvěřovat druhým a vynalézavost/kreativitu.

"Za 1000 let si všichni na Zemi budou pamatovat, kdo byli první obyvatelé Marsu. Stejně jako Neil Armstrong je vyrytý v našich vzpomínkách navždy. Výběr první posádky na Mars je důležitou volbou pro celé lidstvo, podle mého názoru důležitější než většina jiných voleb. Věříme, že celý svět se připojí a bude hlasovat v demokratických volbách o nových velvyslancích lidstva na planetě Mars," uvedl Bas Lansdorp, spoluzakladatel nadace Mars One.

O nadaci Marsu One
Nadace je neziskovou organizací, jejím posláním je vyslat první obyvatele Země v roce 2022 (přistání v roce 2023) na planetu Mars, aby zde založili první osídlenou kolonii mimo naší planetu. Před přistáním prvních obyvatel Marsu by měl na povrchu planety fungovat soběstačný biotop, který vybudují roboti. První kolonizátoři by pak měli základnu rozšířit. Pokud se vše vydaří a osídlení bude probíhat podle plánu, další lidé by měli na Mars odletět v další misi o dva roky později.

Financování cesty na Mars
Rozpočet mise na Mars nadace odhaduje v přepočtu na 120 miliard korun. Peníze na realizaci projektu nadace zatím hledá ale odvážně věří, že nebude problém je získat. Do rozpočtu první mise na Mars by měly přitéct peníze z prodaných licencí za reality show. Mars One očekává, že o odvážný projekt projeví zájem celý svět. Přispět by měli také sponzoři i nadšenci z řad smrtelníků.

Peníze ale nebudou jediný problém, který Mars One bude muset zvládnout. Složitá budou i technická řešení samotného letu i kolonizace Marsu.


kredit: Bryan Versteeg / Mars One
Datum:26.04.2013 22:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Proč chtít tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je v dnešní době velmi oblíbeným typem a způsobem vytápění. Jak konkrétně nám tedy může pomoci?

Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze!

Na co se při výběru jističe zaměřit a jak poznat, že starý potřebuje výměnu?

Jak si hlídat vlhkost ve výrobních prostorách?

Správná vlhkost je velmi důležitá, a to nejen z důvodu ochrany technologií a materiálů, ale také kvůli osobám, které tam tráví mnoho času.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama