Multifunkční snímač vlhkosti a teploty pro náročné průmyslové aplikace, foto kredit: TCELE
Humimeter BLL - zásuvný vlhkoměr dřevní štěpky, foto kredit: TCELE

Jak si hlídat vlhkost ve výrobních prostorách?

27.04.2021 00:00

Správná vlhkost ve výrobních prostorách je velmi důležitá, a to nejen z důvodu ochrany technologií a materiálů, které jsou uvnitř prostorů, ale také kvůli osobám, které tam tráví mnoho času. Nevyhovující vlhkost výrazně snižuje produktivitu pracovníků a má vliv na jejich zdraví. V tomto článku se dozvíte, proč je opravdu důležité hlídat vlhkost ve výrobních prostorách.

Jak zjistit vlhkost vzduchu ve vnitřních prostorách?
Abychom mohli hledat řešení, jak udržet správnou vlhkost uvnitř prostorů, musíme nejprve zjistit, jestli je aktuální vlhkost ideální, snížená, anebo zvýšená. To lze pocitovým vnímáním odhadnout jen velmi těžko a rozhodně ne přesně. K přesnému měření vlhkosti nám pomohou kvalitní snímače vlhkosti, které určí přesnou hodnotu vlhkosti vzduchu v místnosti či prostoru. Pro pobyt člověka je optimální relativní vlhkost vzduchu od 40 % do 60 %. Zjistíme-li vlhkost mimo toto rozmezí, měli bychom se zaměřit na to, jak ji dostat na optimální úroveň a udržet. Pokud je vlhkost nízká, dochází u člověka k vysychání a podráždění sliznic. A když je naopak vysoká, přichází nadměrné pocení a problémy s termoregulací. Oba tyto případy mají negativní vliv na fungování lidského organismu a tím se snižuje nejen efektivita práce, ale také pohodlí zaměstnance. Při nízké vlhkosti se vzduchem snadno šíří prachové částice s viry a alergeny, při zvýšené vlhkosti mohou vznikat ve výrobních prostorách plísně, které jsou pro člověka rovněž zdravotně nebezpečné. Vlhkost má vliv nejen lidské zdraví, ale také na chod strojů a kondici materiálů, které je potřeba pro jejich správnou funkci udržet v ideální teplotě i vlhkosti. Ke zjištění vlhkosti rozličných materiálů nám pomohou snímače pro měření vlhkosti materiálů. Existuje velké množství vlhkoměrů určených pro konkrétní druh materiálu, jako je například vlhkoměr na dřevo, papír, textil a další.

Jak zajistit optimální vlhkost?
Ideálním řešením je samozřejmě pořízení kvalitní vzduchotechniky. Ta řídí výměnu vzduchu v prostorách budovy při zachování požadovaných parametrů nejenom vlhkosti a teploty, ale i rychlosti proudění vzduchu, případně koncentrace CO2. Pokud se váš provoz nachází v objektu, kde instalace vzduchotechniky nepřipadá v úvahu, lze doporučit alespoň pravidelné větrání. Větrat je lepší krátce a častěji dokořán otevřeným oknem, než mít spojitě otevřenou sklopnou ventilačku nebo dokonce jen mikroventilaci. Při větrání pomocí ventilačky v chladných měsících hrozí nachlazení a zvyšují se náklady na energie, navíc se vzduch mění velmi pomalu, a tudíž k výraznému zlepšení jeho parametrů ohledně vlhkosti a koncentrace CO2 nedochází. Pomoci mohou i speciální zařízení, jakými jsou odvlhčovače a zvlhčovače vzduchu nebo klimatizace. Každopádně platí, že chceme-li něco řídit, musíme to nejdříve měřit.

Datum:27.04.2021 00:00
Reklama

Nespresso káva v Karlových Varech již po osmé

Svátek filmu a hlavní společenská událost se blíží. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, bude počátkem července opět patřit výjimečným snímkům.

Jak má vypadat pořádná zahrada

Zahrada je oblíbeným místem nejen pro mnohé zahrádkáře a nadšence pěstování, ale i milovníky odpočinku.

Topit tuhými palivy se dnes vyplatí

Mohlo by se zdát, že vytápění tuhými palivy šlo do ústraní. Dnes je ale všechno jinak.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Proč chtít tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je v dnešní době velmi oblíbeným typem a způsobem vytápění. Jak konkrétně nám tedy může pomoci?

Jak si hlídat vlhkost ve výrobních prostorách?

Správná vlhkost je velmi důležitá, a to nejen z důvodu ochrany technologií a materiálů, ale také kvůli osobám, které tam tráví mnoho času.

Šetřete své kroky pomocí komunikačního systému

Máte ve firmě nebo jiných prostorách mnoho návštěv a unavuje vás neustálé odbíhání od práce? S tímto vám mohou pomoci komunikační systémy.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
31.01.2023

Dovolená na Roatanu

Pojeďte za námi do Karibiku.

Reklama