Zdroj obrázku: klikkipetra/Shutterstock.com

Proč chtít tepelné čerpadlo

10.01.2022 00:00

Tepelné čerpadlo je v dnešní době velmi oblíbeným typem a způsobem vytápění pro rodinné domy i některé komerční čí provozní objekty. Důvodů, proč jsou tepelná čerpadla čím dál častěji instalována, je hned několik. Pokud člověk plánuje např. stavbu rodinného domu, není proto od věci se seznámit se základy fungování tepelných čerpadel a některými jejich vlastnostmi. Rozhodně je totiž vhodné brát tepelné čerpadlo při rozhodování o způsobu vytápění či ohřevu vody do úvahy. Jak konkrétně nám tedy může tepelné čerpadlo pomoci?

Ekologie i ekonomika
Vytápění objektu tepelným čerpadlem skýtá hned několik výhod různého druhu. Pro jejich pochopení je ale třeba ujasnit si nejprve princip jeho fungování. Tepelné čerpadlo využívá pro vytápění objektu teplo, které odebírá z okolního vzduchu, z půdy anebo z podzemní vody. Toto teplo potom prostřednictvím teplonosného média předává užitkové nebo topné vodě v domě.

K tomu, aby bylo možné odebrat teplo z venkovního prostředí (třeba i v zimě) a předat jej do interiéru, je třeba určitou energii vynaložit. Je to stejné jako v případě chladničky, která je také schopná odebírat teplo ze svého vychlazeného vnitřku a předat jej do místnosti, ve které panuje standardní teplota. Právě chladničce je tepelné čerpadlo principy svého fungování maximálně podobné. Je třeba kompresor, který teplonosné médium cyklicky komprimuje a nechává jej expandovat.

Z toho je zřejmé, že i tepelné čerpadlo samozřejmě energii spotřebovává. Činí tak ale pouze na provoz čerpadla, samotné teplo na vyhřívání je odebíráno z okolí a na jeho tvorbu se energie nespotřebovává. Celkově je proto v případě tepelného čerpadla spotřeba energie v porovnání s čistě elektrickým vytápěním nebo třeba topení plynem nižší. To v důsledku znamená ekologičtější a také ekonomičtější provoz.

Jak ušetřit s tepelným čerpadlem
Stejně jako v případě kterékoliv jiné investice tohoto typu je třeba posoudit zvlášť náklady na pořízení toho či onoho zařízení a náklady na jeho provoz. Co se investičních nákladů týká, závisí samozřejmě na konkrétním typu tepelného čerpadla (existují tepelná čerpadla voda/voda, vzduch/voda či země/voda, které mohou být navíc plošné či hloubkové...). Každé má jiné výhody a nevýhody, hodí se pro jiný případ apod. Důležité ale je, že prostřednictvím vládního programu „Zelená úsporám“ je možné žádat o dotace na tepelná čerpadla, což může náklady na pořízení značně snížit.

V případě provozních nákladů již byla úspora popsána. V kombinaci s možností využít dotace je potom reálné snížit dobu návratnosti investice na poměrně krátkou dobu v řádu několika málo let, což je nepochybně zajímavé pro nejednoho stavitele rodinného domu nebo jiného objektu. V kombinaci s faktem, že tepelná čerpadla jsou obecně poměrně nenáročná na údržbu (především nejčastěji používaná čerpadla typu vzduch/voda).


Reklama

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Nejlepší tipy na výlety v Nízkých Tatrách pro milovníky turistiky

Vyrazit na dovolenou k našim sousedům je vždy dobrý nápad. Těšit se můžete na hodně přírody, čerstvého vzduchu a dobrodružství.

Zařiďte si obývací pokoj k obrazu svému

Obývací pokoj je hlavní místností každého domu nebo bytu. Musí být útulný, příjemný a zároveň praktický.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Proč chtít tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je v dnešní době velmi oblíbeným typem a způsobem vytápění. Jak konkrétně nám tedy může pomoci?

Jak si hlídat vlhkost ve výrobních prostorách?

Správná vlhkost je velmi důležitá, a to nejen z důvodu ochrany technologií a materiálů, ale také kvůli osobám, které tam tráví mnoho času.

Šetřete své kroky pomocí komunikačního systému

Máte ve firmě nebo jiných prostorách mnoho návštěv a unavuje vás neustálé odbíhání od práce? S tímto vám mohou pomoci komunikační systémy.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
31.01.2023

Dovolená na Roatanu

Pojeďte za námi do Karibiku.

Reklama