Jameson Select Reserve

Symfonie barvy, vůně a chuti: Jameson Select Reserve

18.04.2013 20:05

Na český trh přichází novinka Jameson Select Reserve z dílny Midleton Single Distillery, která má ambice zaujmout ty, kteří chtějí poprvé vstoupit do světa irské whiskey, i ty, kteří se v něm již dobře orientují.

Koncept Jameson Reserves zahrnuje varianty nejprodávanější Irish Whiskey na světě, které se od sebe výrazně odlišují. K Jameson 12 Years Old Special Reserve (svými vlastnostmi je nejblíže whiskey, která se vyráběla v Dublinu v původní palírně v Bow Street), Jameson Gold Reserve (s podílem whiskey zrající v tzv. panenských sudech z amerického bílého dubu), Jameson 18 Years Old Reserve (sestavené z velmi starých destilátů) a Jameson Rarest Vintage Reserve 2007 (spojení starších obilných whiskey s charismatickými pot still whiskey, jež zrály jako druhá plnění sudů po Bourbonu) přistupuje nyní JAMESON SELECT RESERVE.

Co je to - single distillery a small batch?
Na etiketě láhve čteme několik výrazů, jež mají hluboký smysl, ale nemusí být na první pohled jasné. Single Distillery znamená, že vše, co tvoří aromatický a chuťový profil whiskey, vzniklo v jedné jediné - palírně, pod kontrolou jediného týmu a jeho manažerů, v tomto případě v Midleton Single Distillery. Výraz Small Batch, v překladu doslova malá dávka, a znamená, že Jameson Select Reserve obsahuje malé množství obilné whiskey, která je vyrobena speciálním destilačním procesem, a to jí dodává na výjimečné chuti a adekvátní nasládlosti.

V případě JAMESON SELECT RESERVE jsou ve hře ještě další okolnosti, jež jsou částečně popsány na zadní etiketě láhve. Především se potvrzuje, že jde o kombinaci pot still whiskey, tedy pálenku získanou třístupňovou periodickou destilací směsi ječného sladu a nesladovaného ječmene, což představuje celosvětově unikátní metodu (běžně se takto destiluje whisky pouze z ječného sladu) jedinečnou i na irském ostrově samém, s grain whiskey small batch, která je destilována 1x v periodické destilaci a 2x v kontinuální destilaci. Exkluzivita Jameson Select Reserve pak spočívá ještě v tom, že tato grain whiskey, čili obilná whiskey, se destiluje pouze jednou za rok a právě a jedině pro tuto reservu.

Hodnocení Jim Murray´s Whisky Bible 2013
Podívejme se nyní podrobněji na anatomii této whiskey. Jak je v Midleton Single Distillery zvykem, větší část komponentů zrála v silně vypálených sudech po Bourbon whiskey a v decentně toustovaných(opékaných) sudech po sherry. Ty první jim dávají dřevitý kořeněný tón, vůni a chuť vanilky a decentní svíravost, ty druhé přidávají tmavší barevný odstín a ovocnost. Do akordu této whiskey pak energicky zasahuje právě grain whiskey, jež akord odlehčuje a přidává mu přírodně nasládlý akcent.

Jim Murray´s Whisky Bible 2013 uvádí tuto whiskey jako Jameson Black Barrel, tedy tak, jak ji znají příznivci značky ve Spojených státech amerických. Tam je tak vzácná, že její distribuce byla původně omezena pouze na New York. Jima to přimělo k poněkud závistivému zvolání „New Yorkers are a lucky bunch!“ („Ti Newyorčané jsou ale šťastná banda!“). Nyní je k mání i v Evropě jako Jameson Select Reserve, což ovšem na Jimově hodnocení nezanechalo stopy. Ve vůni oceňuje pulzující kořennost ve spojení s nasládlostí rozemleté směsi sladu a ječmene a všímá si mátových a zázvorových signálů. V chuti dominuje podle jeho názoru obilí podporované karamelkami. Závěr pak podle něj vyznívá jako kávová masáž. Autor hodnocení si všímá obtížného úkolu mastera blendra vyvážit kompozici obilnou whiskey, která běžně představuje v Midleton Single Distillery velmi robustní produkt. A právě křehká grain whiskey získaná procesem small batch plní skvěle svou náročnou úlohu.

Podle názoru Alexe Mikšovice, Whiskies of the World Ambassadora společnosti Jan Becher Pernod Ricard, Jameson Select Reserve bezpečně splní požadavky českého trhu. Nese výsostné znaky této skutečně třikrát destilované značky a především je opravdu lahodná.

Jameson Select Reserve (0,7 l) by měl stát za 999 Kč.

 
Datum:18.04.2013 20:05
Reklama

Captain Morgan vyplouvá

Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí svým návštěvníkům víc než jen bar.

"I love Catalunya!" A jak mají rádi okruh Moto GP ostatní jezdci?

Ready to carve-up Catalunya Monster Energy MotoGP! What the riders think…

Unexpected Summer

Prožijte Austrálií inspirované léto s Nespresso a dopřejte svým chuťovým buňkám zážitek z opačné strany zeměkoule s limitkou ledových káv.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Unexpected Summer

Prožijte Austrálií inspirované léto s Nespresso a dopřejte svým chuťovým buňkám zážitek z opačné strany zeměkoule s limitkou ledových káv.

Chytřejší příprava kávy

Essenza Plus je dokonalým řešením pro milovníky kávy, kteří u svých vzácných chvilek strávených s kávou chtějí propojit pohodlí a styl.

Připlouvá limitka pravého kapitána

Pravý kapitán nepostrádá vlastnosti nové limitované edice Captain Morgan Spiced Gold.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama