Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze, zdroj: Grigvovan / Shutterstock.com
Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze, zdroj: PV productions / Shutterstock.com

Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze!

30.05.2021 00:00

Jističe jsou nedílnou součástí rodinných domů. Díky tomu, že vyberete správný jistič, můžete dosáhnout bezproblémového chodu své domácnosti. Díky němu nebude docházet k výpadkům elektřiny. Na trhu je dostupných hned několik typů jističů, takže zvolit si ten správný pro vaše potřeby, může být pro laika docela problematické. Na co se při výběru zaměřit a jak poznat, že starý jistič potřebuje výměnu?

K čemu slouží jistič?
Na začátek bychom měli zdůraznit, k čemu jistič vlastně slouží. Jeho funkcí není zabránit zkratu nebo poruše v elektrickém vedení. Je – jak už jeho název napovídá – jakousi pojistkou v případě, že k těmto problémům již dojde. Jakmile jistič zjistí problém, přeruší tok elektrické energie. A to je jeho hlavní funkce. Tím, že dojde k přerušení toku elektřiny předejdete poškození svých elektrických spotřebičů. A to vám ve výsledku může ušetřit nemalé peníze! Proto je jistič tolik důležitý.

Velikost jističe
Při výběru jističe vás bude zajímat především jeho velikost v ampérech. Čím větší je velikost daného jističe, tím více elektrických přístrojů můžete současně zapojit a používat. Z tohoto tvrzení vyplývá, že se vyplatí investovat do co největšího možného jističe. Avšak není to tak jednoduché. Protože vzhledem k velikosti jističe platíte svému dodavateli elektřiny určitou fixní peněžní částku. Čím je jistič větší, tím větší je pohodlí – ale také tato fixní částka. Proto je na místě optimalizovat velikost jističe pro vaše potřeby.

  • Za příliš velký jistič budete platit větší částky dodavateli energie. Zapojit můžete velké množství spotřebičů, které lze používat současně.
  • Příliš malý jistič může znamenat menší množství současně zapojených přístrojů a více výpadků elektřiny.
Zlatá střední cesta
Jak velký jistič je tedy optimální? To záleží na vaší domácnosti. V bytech obvykle stačí menší jističe, protože zde dochází k zapojení menšího množství elektrických přístrojů. Často se používá jistič o velikosti 1x25 A (tj. jednofázový elektrický rozvod). V rodinných domech je zapotřebí zvolit třífázový elektrický rozvod. Velmi často se používají jističe o velikosti 3x20 A nebo 3x25 A. Nicméně domy vybavené elektrickou klimatizací, bazény a dalším nadstandardním vybavením by měly mít jističe ještě větší.

I = P/U
Toto je vzoreček, podle kterého si spočítáte, jak velký jistič ve skutečnosti potřebujete s ohledem na vybavení vašeho domu. Jak při výpočtu postupovat?
  1. Určete hodnotu P (příkonu). Nejprve potřebujete znát hodnotu příkonu všech spotřebičů ve Wattech (W). Sečíst musíte všechny spotřebiče v domácnosti, které budete používat současně. Tato hodnota je obvykle uvedena přímo na výrobcích nebo v jejich manuálech.
  2. Hodnotu U (napětí) již známe. V České republice je to 230 Voltů (V).
  3. Hodnota I je proud. Tu získáme, když vydělíme příkon všech současně zapojených přístrojů s napětím. Je ale potřeba zohlednit také počet fází. Hodnotu U tedy násobíme 1 nebo 3 podle toho, jaký jistič domácnost potřebujeme. Pro třífázový jistič bude tedy hodnota 3x230 V, tedy 690 V.
Kdy je potřeba vyměnit jistič?
Pokud si myslíte, že jistič, který používáte, je zbytečně velký, můžete se rozhodnout pro jeho výměnu. Výměnou jističe 3x25 A za 3x20 A ušetříte ale jen několik desítek korun za měsíc, samotná výměna jističe vychází na tisícikoruny, takže je potřeba tuto výměnu dobře zvážit. Na druhou stranu, pokud je jistič příliš malý a k výpadkům proudu dochází velmi často, bude zřejmě zapotřebí jistič vyměnit. Připravte se na vyšší měsíční poplatky dodavateli elektřiny a také na výdaje spojené s výměnou jističe a za revizní zprávu od technika.


Datum:30.05.2021 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Proč chtít tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je v dnešní době velmi oblíbeným typem a způsobem vytápění. Jak konkrétně nám tedy může pomoci?

Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze!

Na co se při výběru jističe zaměřit a jak poznat, že starý potřebuje výměnu?

Jak si hlídat vlhkost ve výrobních prostorách?

Správná vlhkost je velmi důležitá, a to nejen z důvodu ochrany technologií a materiálů, ale také kvůli osobám, které tam tráví mnoho času.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama