Multifunkční snímač vlhkosti a teploty pro náročné průmyslové aplikace, foto kredit: TCELE
Humimeter BLL - zásuvný vlhkoměr dřevní štěpky, foto kredit: TCELE

Jak si hlídat vlhkost ve výrobních prostorách?

27.04.2021 00:00

Správná vlhkost ve výrobních prostorách je velmi důležitá, a to nejen z důvodu ochrany technologií a materiálů, které jsou uvnitř prostorů, ale také kvůli osobám, které tam tráví mnoho času. Nevyhovující vlhkost výrazně snižuje produktivitu pracovníků a má vliv na jejich zdraví. V tomto článku se dozvíte, proč je opravdu důležité hlídat vlhkost ve výrobních prostorách.

Jak zjistit vlhkost vzduchu ve vnitřních prostorách?
Abychom mohli hledat řešení, jak udržet správnou vlhkost uvnitř prostorů, musíme nejprve zjistit, jestli je aktuální vlhkost ideální, snížená, anebo zvýšená. To lze pocitovým vnímáním odhadnout jen velmi těžko a rozhodně ne přesně. K přesnému měření vlhkosti nám pomohou kvalitní snímače vlhkosti, které určí přesnou hodnotu vlhkosti vzduchu v místnosti či prostoru. Pro pobyt člověka je optimální relativní vlhkost vzduchu od 40 % do 60 %. Zjistíme-li vlhkost mimo toto rozmezí, měli bychom se zaměřit na to, jak ji dostat na optimální úroveň a udržet. Pokud je vlhkost nízká, dochází u člověka k vysychání a podráždění sliznic. A když je naopak vysoká, přichází nadměrné pocení a problémy s termoregulací. Oba tyto případy mají negativní vliv na fungování lidského organismu a tím se snižuje nejen efektivita práce, ale také pohodlí zaměstnance. Při nízké vlhkosti se vzduchem snadno šíří prachové částice s viry a alergeny, při zvýšené vlhkosti mohou vznikat ve výrobních prostorách plísně, které jsou pro člověka rovněž zdravotně nebezpečné. Vlhkost má vliv nejen lidské zdraví, ale také na chod strojů a kondici materiálů, které je potřeba pro jejich správnou funkci udržet v ideální teplotě i vlhkosti. Ke zjištění vlhkosti rozličných materiálů nám pomohou snímače pro měření vlhkosti materiálů. Existuje velké množství vlhkoměrů určených pro konkrétní druh materiálu, jako je například vlhkoměr na dřevo, papír, textil a další.

Jak zajistit optimální vlhkost?
Ideálním řešením je samozřejmě pořízení kvalitní vzduchotechniky. Ta řídí výměnu vzduchu v prostorách budovy při zachování požadovaných parametrů nejenom vlhkosti a teploty, ale i rychlosti proudění vzduchu, případně koncentrace CO2. Pokud se váš provoz nachází v objektu, kde instalace vzduchotechniky nepřipadá v úvahu, lze doporučit alespoň pravidelné větrání. Větrat je lepší krátce a častěji dokořán otevřeným oknem, než mít spojitě otevřenou sklopnou ventilačku nebo dokonce jen mikroventilaci. Při větrání pomocí ventilačky v chladných měsících hrozí nachlazení a zvyšují se náklady na energie, navíc se vzduch mění velmi pomalu, a tudíž k výraznému zlepšení jeho parametrů ohledně vlhkosti a koncentrace CO2 nedochází. Pomoci mohou i speciální zařízení, jakými jsou odvlhčovače a zvlhčovače vzduchu nebo klimatizace. Každopádně platí, že chceme-li něco řídit, musíme to nejdříve měřit.

Datum:27.04.2021 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Proč chtít tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je v dnešní době velmi oblíbeným typem a způsobem vytápění. Jak konkrétně nám tedy může pomoci?

Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze!

Na co se při výběru jističe zaměřit a jak poznat, že starý potřebuje výměnu?

Jak si hlídat vlhkost ve výrobních prostorách?

Správná vlhkost je velmi důležitá, a to nejen z důvodu ochrany technologií a materiálů, ale také kvůli osobám, které tam tráví mnoho času.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama