Ilustrační foto: Habánské sklepy
Ilustrační foto: Habánské sklepySvatomartinská vína Habánské sklepy a Víno Mikulov

Svěží a lehká

01.11.2018 00:00

Svatomartinská vína budou slavnostně otevřena už příští týden, v neděli 11. 11. v 11 hodin. Obliba mladých vín, která jsou první ochutnávkou nové úrody, mezi Čechy rok od roku stoupá. Podle odborníků bude letošní ročník velmi zdařilý. Víte, jak si tato vína nejlépe užít?

Mladá vína mají v tuzemsku dlouhou tradici. Své příznivce si získala hlavně díky osobitému charakteru a příjemným svěžím tónům. „Při degustaci svatomartinských vín zaujme hlavně jejich svěžest, šťavnatost a lehkost. Bílá a růžová se vyznačují světlou až čirou barvou, jsou jiskrná, červená naopak odstínem granátové nebo rubínové s fialovými odlesky. Všechna bývají ovocitá s příjemnou kyselinkou, a to jak v chuti, tak v aroma“ uvádí Josef Svoboda, ředitel Habánských sklepů.

Kde se vzala tradice Svatomartinských vín
Pod značkou Svatomartinské se nabízí od roku 2005, jejich tradice však sahá mnohem hlouběji do historie, až na dvůr císaře Josefa II. Začátkem listopadu končila většině poddaných u sedláků služba, vyrovnávaly se smlouvy, hodovalo se a dojednávala se služba pro rok následující. Vše bylo završeno přípitkem mladým vínem. Tradicí se pak stalo, že se mohou slavnostně otevřít na svátek sv. Martina 11. listopadu v 11 hodin.

Letošní úroda bude nadprůměrná množstvím i kvalitou
Co do množství bude letošní úroda větší, než je dlouhodobý průměr, podobá se ročníku 2015. Může se jednat o komplikovanější ročník z důvodu nižšího obsahu kyselin v hroznech. To však může být oblastně rozdílné, lépe je na tom například Slovácko. Hodnocení pro tento ročník mohou být ještě nejednoznačná, u červených vín si musíme počkat na pozdější hodnocení. Předpoklady na vyšší kvalitu zde jsou,“ komentuje letošní ročník Josef Svoboda.

Zásady pro skladování a servírování
Svatomartinská vína, na rozdíl od archivních a vyzrálých, nabízejí především osvěžení a požitek z lehké ovocné chuti s typickou kyselinkou. Hodí se na denní pití a k posezení s přáteli, méně pak ke slavnostním příležitostem. „Svatomartinská vína v žádném případě nejsou určena k archivaci. Spojení se svátkem svatého Martina má svůj význam. Vína otevřená v tento den už stihla získat svůj charakter, zároveň si stále zachovávají mladost a svěžest. Měla by být vypita ideálně do konce roku, nejpozději však do Velikonoc, kdy se začnou jejich typické vlastnosti vytrácet,“ radí Josef Svoboda. Skladována by měla být při teplotě do 18 stupňů Celsia a v přítmí. Bílá a růžová vína je vhodné podávat při teplotě 5 - 7 stupňů Celsia, červená v rozmezí 10 - 12 stupňů.

Gurmánský zážitek s mladými víny
Tradičně jsou mladá vína spojována se svatomartinskou husou. Možnosti párování s pokrmy jsou ale mnohem pestřejší. Báječně se hodí k jednoduchým jídlům, dezertům nebo jako aperitiv a nabízejí tak výjimečnou příležitost, jak osvěžit a odlehčit hutné podzimní menu. Sommelier David Král doporučuje: „Svatomartinská vína jsou díky své svěžesti vhodná ke snoubení se širokou škálou pokrmů od lehkých předkrmů a salátů až po pečená masa. Osvědčenou klasikou je pak křupavá husa ve spojení s mladým červeným vínem.

Bílé odrůdy je kromě drůbeže vhodné podávat k tuzemským sladkovodním rybám, jako je pstruh či candát. V ústech budou výborně ladit s těstovinami, například spaghetti carbonara nebo pizzou se smetanovým základem či jemně slazenými dezerty. Bílá s vyšším obsahem kyselinky lze kombinovat také s polévkami a jemnými paštikami. Růžová vína se hodí k ovocným i smetanovým dezertům s typickou podzimní příchutí, jako je hruškový závin, švestkový nebo jablkový koláč. Červená svatomartinská s vyšším obsahem tříslovin výborně doplní tučnější jídla, vyniknou například v kombinaci se zvěřinovými specialitami či tradiční propečenou husou. Se Svatomartinskými víny s však nemusíte držet při zemi. Fanoušky japonské kuchyně nadchne kombinace mladého červeného se sushi, lahodit budu také se sýry, kanapkami či vyzrálou šunkou.

Odrůdy Svatomartinských vín

Vína prodávaná pod značkou Svatomartinská je povoleno vyrábět pouze z těchto odrůd

  • bílé víno: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský,
  • červené víno: Modrý Portugal a Svatovavřinecké,
  • růžové víno: Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké.

S jakými víny si můžete připít na svatého Martina?

Habánské sklepy Svatomartinské Modrý Portugal 2018
V barvě tohoto svatomartinského odrůdy Modrý Portugal najdeme granátový odstín s fialovými odlesky, vůně je střední intenzity připomínající peckové ovoce s podtónem čokolády. Chuť je krásně harmonická s příjemnou hebkou tříslovinou, skvěle se hodí k svatomartinské huse nebo zvěřinovým paštikám. Doporučená cena: 89 Kč
 
Habánské sklepy Svatomartinské Muškát moravský 2018
Víno má světlejší odstín citronově žluté barvy, vůně je velmi výrazná a převládají v ní tóny zralých broskví a muškátu. Chuť je středně plná s příjemnou pikantností a kořenitostí, doplňuje ji středně dlouhá ovocná dochuť s příjemnou kyselinkou. Výborně doplní polévky a jemné paštiky. Doporučená cena: 89 Kč
 
Habánské sklepy Svatomartinské Zweigeltrebe rosé 2018
Svou barvou připomíná lesní jahody, ve vůni můžeme najít drobné lesní ovoce maliny a ostružiny. Chuť má ovocný charakter s velmi dobře vyváženým poměrem zbytkového cukru a kyselin. Hodí se k ovocným salátům nebo jahodovým dezertům. Doporučená cena: 89 Kč 

Víno Mikulov Svatomartinské Müller Thurgau 2018
Vynikající svatomartinské víno zelenkavé barvy. Jeho středně intenzivní vůně připomíná čerstvé zahradní ovoce s příjemnou kořenitostí, chuť je krásně svěží s příjemnou ovocnou kyselinkou, se středně dlouho dochutí. Na vašem stole ideálně doplní pečenou drůbež nebo grilované ryby. Doporučená cena: 79 Kč

Víno Mikulov Svatomartinské Svatovavřinecké rosé 2018
Svým barevným odstínem připomíná zralé maliny. Jeho vůně je středně intenzivní s ovocnými tóny, ve které převládají tóny jahod a malin, chuť má svěží kyselinu s příjemnou ovocnou dochutí. Doporučujeme podávat k jednodušším pokrmům z ryb nebo drůbeže. Doporučená cena: 79 Kč 

Víno Mikulov Svatomartinské Svatovavřinecké 2018
Vůní vám toto červené svatomartinské připomene švestky a lesní plody, v chuti najdeme ovoce, které je velmi dobře doplněno tříslovinou s jemnou dochutí. Vynikne ke svatomartinské huse nebo pokrmům z tučnějšího vepřového masa. Doporučená cena: 79 Kč 

Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Vaše nová cesta za aromatickými požitky

Průkopník ve světě prémiové porcované kávy vzdává hold zemím, které jsou ve světě kávy legendami, a to novou kávou ze Sumatry.

Skvělé snoubení kávy a ledu

Prožijte chladivé léto s nejnovějšími kávami z řady Nespresso Barista Creations pro ledové osvěžení.

Kávové semináře pro všechny

Inovativní kávové semináře Masterclass online na sociálních sítích. Svou vlastní cestu experta na kávu můžete zahájit z pohodlí domova.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama