Nalaďte se na šumivou vlnu prosecca, foto zdroj: Shutterstock
Nalaďte se na šumivou vlnu prosecca, foto zdroj: ShutterstockNalaďte se na šumivou vlnu prosecca, foto zdroj: ShutterstockVilla Richter a Svatováclavská vinice na Pražském hradě, zdroj: Villa Richter

Nalaďte se na šumivou vlnu

06.08.2018 00:00

Užívejte si léto stylově se sklenkou prosecca v ruce. Plná chuť s vůní ovoce protknutá jemným perlením naladí vaše smysly a každá událost nabyde na výjimečnosti. Toto italské šumivé víno je neotřelým a šarmantním společníkem nejen při slavnostních příležitostech, ale i při vřelém večeru s přáteli. Lehkost a elegance prosecca vám dá pocítit pravou vášeň Itálie.

Italské prosecco
Prosecco je šumivé víno, pro které se střední Evropě užívá výraz sekt. Stejně tak jako francouzské champagne, španělská cava, tak i prosecco je vázáno na konkrétní region původu, a to stejnojmennou malebnou oblast v severní Itálii.  Díky nižšímu obsahu alkoholu (11 – 12 %) oproti ostatním vínům je velmi osvěžující a v posledních letech se u nás nepochybně zařadilo mezi nejpopulárnější šumivá vína. Italské slunce opírající se do strmých svahů v kombinaci se specifickou vinnou odrůdou dodává proseccu toliko typickou šťavnatost a lehkost.

Kde se s ním můžete seznámit?
Už začátkem září budou mít nejen milovníci prosecca, ale také lidé tímto vínem dosud nepolíbení jedinečnou příležitost rozšířit si své obzory. V neděli 2. září 2018 se v pravé poledne otevřou brány areálu Villy Richter, kde bude zahájen druhý ročník Proseccofestu. O pravou italskou atmosféru se postará skvělá hudba, italské delikatesy a především degustace mnoha vzorků italského prosecca z cca 15 vinařství. To vše bude umocněno romantickým prostředním jednoho z nejstarších vinohradů u nás s výhledem na celou Prahu.

Jak a kde vzniká?
Prosecco pochází z oblastí Veneto – Friuli a Venezia Ciulia, tedy z kopcovité části Benátska. Zdejší klima dává vínu jeho nezaměnitelný charakter s typickým slámově žlutým zbarvením a jemným a dlouhotrvající perlením. Pro jeho výrobu se používá odrůda Glera, která je význačná vyšší kyselinkou a svěžím ovocným aroma zelených jablek, hrušek a broskví. Pravé prosecco bývá obvyklé cuvée, tedy směs více odrůd, kde však Glera tvoří minimálně 85 %.

Svěží a lehká chuť těchto šumivých vín je výsledkem moderní metody kvašení vína v tanku, čili ve větších nerezových nádobách, takzvanou charmatovou metodou. Je rychlejší a jednodušší než klasická, neboli šampaňská metoda, při které víno podruhé kvasí přímo v jednotlivých lahvích. Výsledkem je svěží víno s nižším tlakem v lahvi. Další nespornou výhodou je kratší výrobní doba s menší finanční náročností celého procesu, což se odráží také na výsledné ceně, která je oproti šampaňskému daleko přívětivější.

Jak si vybrat?
Své prosecco si najde opravdu každý, ať už máte raději sladší vína nebo naopak suchá. Vybrat si můžete od nejtvrdších sektů s nejnižším obsahem cukru s označením Brut, nebo Extra Dry, přes příjemně suché Dry, až po nejsladší Demi-sec.

Na etiketách se v názvu vín mohou vyskytovat také zkratky značící původ vína.

  • IGT (Indicazione Geografica Tipica) - víno pocházející z určité oblasti. Italská zkratka značí kontrolovaný původ, nikoliv kvalitu, takže zde můžete nalézt víno jak výjimečné, tak obyčejné.
  • DOC (Denominazione di Origine Controllata) - víno s kontrolovaným původem z určitého regionu za plnění přísných výrobních podmínek. Kupříkladu výnos vinné révy, zachování původních technologických postupů, doby zrání a dalších podmínek.
  • DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) - nejvyšší stupeň hodnocení, kterým se označují nejkvalitnější vína. Vína nejen s kontrolou, ale také garancí původu, načež dohlíží speciální komise.
  • DOP (Denominazione di Origine Protetta) - evropské značení chráněného původu, které v rámci EU postupně nahrazuje značky DOC i DOCG. Zkratka IGT bude obdobně nahrazena označením IGP.
Jak si prosecco nejlépe vychutnat?
Hodí se jako aperitiv, ale i k dezertu a jeho svěží chuť souzní nejlépe s lehčími pokrmy, například s italskou kuchyní nebo saláty. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet prosecco s thajskou, japonskou nebo jinou exotickou kuchyní, budete příjemně překvapeni. Po vzoru Italů je ale pitelné téměř k čemukoliv a v kteroukoliv denní dobu. Prosecco si můžete vychutnat také v míchaných letních drincích, které jsou velice trendy, jako Spritz nebo Bellini.

Nejlépe chutná ledově vychlazené (5 - 7 °C) a podávat by se mělo v chladícím kbelíku s ledem. Po sejmutí drátěné spony, tzv. agrafy odstraníme korek pozvolným kroužením. Pro pravý požitek z vína jej servírujeme v úzkých protáhlých sklenkách typu flétny, v kterých vynikne korálkování bublinek a víno si déle udrží ideální teplotu. V posledních letech je ale stále oblíbenější tvar elegantního tulipánu, který podporuje perlení a zároveň se v něm víno krásně provzdušní a krásně rozvine své vůně a chutě.

Nezbývá než dodat „ALLA SALUTE!“, jak by vám v Itálii připili na zdraví!


Více najdete na www.proseccofest.cz  a www.facebook.com/proseccofestpraha

Reklama

Vánoční nadílka

Litovelský pivovar se na sváteční období opět chystá s výjimečnými pivy a také speciální Kolekcí litovelského sládka.

Nejlepší výkony jezdců

Nejstarší freestyle motokrosová show v Evropě, FMX Gladiator Games má za sebou zřejmě svůj nejzdařilejší ročník.

Disco party v Myslbeku

Disco party v stylu 90. let na oslavu nové designerské kolekce MOSCHINO [tv] H&M.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Svěží a lehká

Mladá vína mají v tuzemsku dlouhou tradici. Své příznivce si získala hlavně díky osobitému charakteru a příjemným svěžím tónům.

Chuť Paříže

Blíží se sváteční sezóna, což znamená, že je čas připravit se na oslavu ve velkém stylu a dopřát si kávové chvilky s trochou luxusu.

Vůně čerstvého pečiva

Nostress cafe restaurant se od října 2018 rozšířila o novou PEKÁRNU Nostress bakery ve Vězeňské 8, jen pár kroků od oblíbené restaurace.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
17.11.2018

Noc divadel 2018

Třetí listopadová sobota bude opět patřit Noci divadel. V letošním roce termín vychází symbolicky na 17. listopadu 2018, což určilo i téma letošního ročníku: Česko-slovenská divadelní spolupráce.

Reklama