Designblok: Diploma Selection: Anna Banout (Poland)
Designblok: Diploma Selection: Uta Sienkiewicz (Poland)Vítězky Designblok Diploma Selection

Vítězové Diploma Selection

29.10.2017 00:00

V sobotu 28. října 2017 byli oceněni vítězové mezinárodní soutěže Diploma Selection, která je letos pořádaná již počtvrté ve spolupráci s EUNIC Cluster ČR. Mezinárodní porota složená ze zahraničních kurátorů a galeristů zvolila z patnáctky finálových prací vítězem projekt Syria 2087 Anny Banout z Polska, která ve svých objektech propojila příběhy ze Sýrie a z Marsu. Mezi patnácti módními kolekcemi zvítězila polská designérka Uta Sienkiewicz, která se inspirovala polskou aristokracií. Obě vítězky jsou studentkami Akademie výtvarných umění ve Varšavě. Přihlášených bylo letos 152 prací ze 42 škol a 17 zemí.  Z českých studentů uspěly také Lenka Vacková a Helena Patelisová se svými kolekcemi.

Kolekce objektů – příběhů převedených do jazyka objektů – reaguje na vývoj, rozklad i všechno, co se odehrává mezitím, a snaží se zachovat prvky syrské kultury v nové, na budoucnost zaměřené podobě. Výběrem materiálů a technik vzdávám hold tradičním řemeslům,” vysvětlila autorka kolece Anna Banout. Porota ocenila zejména lehkost, se kterou autorka uchopila téma a jemnou poetiku v jejím provedení. Na druhém místě se umístily Anja Lapatsch a Annika Unger z Berlína a třetí místo obsadila Helena Patelisová z UJEP.

V kategorii módní design vybrala porota jako nejlepší práci kolekci Swoi polské designéry Uty Sienkiewicz. Nápad vznikl po prolistování knížky o malé vesničce Zalipie na jihu Polska, jejímž charakteristickým znakem jsou unikátní ručně malované domy s květinovými vzory. Autorka začala rešerši u krojů, pokračovala přes osobité oděvy polských šlechtických vlastenců 18. století až po fotbalové fanoušky a další jevy spojené s národní identitou. Začala experimentovat také s látkami - zahrnula do nich výrazné barvy krojových suknic, vzory květin i krajku a nakonec přidala streetovou estetiku, kterou skloubila s folklórními motivy. Střihově pracovala s tvarem polského šlechtického obleku kontusze. Kukly jsou symbolem jednoty celého oděvu, nemají odkazovat k násilí. „Chtěla jsem zdůraznit krásu polského módního dědictví; na druhou stranu je ale kolekce také mým příspěvkem k tématu nacionalismu v současném světě,“ popsala Uta Sienkiewicz. Na druhém místě se umístila Lenka Vacková z pražské UMPRUM a za třetí místo byla oceněna Gesine Försterling z Berlína.

Ocenění autoři obdrželi 1000 eur na rozvoj nové kolekce, věcné ceny od společnosti T-Mobile a možnost prezentace nové kolekce na dalším ročníku Designbloku.

Produktová porota Diploma Selection 2017: Juliet Kinchin, kurátorka designu, New York; Lina Kanafani, kurátorka, galeristka, MINT shop, Londýn; Rossana Orlandi, galeristka, Spazio Rossana Orlandi, Miláno; Tulga Beyerle, ředitelka Muzea uměleckých řemesel Drážďany – Pilnitz ; Agnieszka Jacobson, School of Form, Poznaň; Jane Withers, teoretička designu, kurátorka, Londýn; François Leblanc, galerista, Gallery S. Bensimon, Paříž; Gilles Massé, Wallpaper Store, Miláno; Cok de Rooy, kurátor, galerista, Frozen Fountain, Amsterdam; Adam Štěch, kurátor a teoretik designu, Okolo (CZ); Paul Chamberlain, Sheffield Hallam University (UK)

Módní porota Diploma Selection 2017: Natasha Binar, módní teoretička (DE); Esther Sternkopf, kreativní ředitelka, ELLE PL, Varšava; Noémie Schwaller, šéfredaktorka, DASH Magazine (UK); Andrea Běhounková, šéfredaktorka, ELLE CZ (CZ); Danica Kovářová, šéfredaktorka, Dolce Vita (CZ); Veronika Ruppert, novinářka, redaktorka, Modeschau, Radio Wave, (CZ); Hana Zárubová, módní návrhářka (CZ); Mariette Hoitink,  ředitelka, Lichting (NL); Anna Geislerová, ambasadorka Designbloku, herečka a módní designérka (CZ); Jan Králíček, novinář, módní konzultant, ELLE (CZ); Liza Premiyak, Clavert Journal (UK); Agnieszka Lisowska, La Fabrica, Madrid (SP)


www.designblok.cz

Datum:29.10.2017 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Toto je Nespresso. Je recyklovatelné

Největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě se blíží a Nespresso bude opět u toho.

Nespresso a Designblok 2018

Svět prémiové kávy Nespresso a unikátního designu se opět propojuje během týdne designu v rámci jubilejního 20. ročníku Designblok 2018.

Italské dědictví

Proslulá italská značka Dolce & Gabbana po velkém úspěchu připravuje možnost nechat si ručně personifikovat ikonickou kabelku Sicily Bag.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama