Devatenáctý Designblok začíná

Designblok začíná

25.10.2017 00:00

Devatenáctý ročník pražského mezinárodního festivalu designu otevírá již ve čtvrtek 26. října 2017 brány holešovického Výstaviště. V letošním roce se přestaví rekordních 304 designérů, značek, studií i uměleckých škol. Fanoušci módy a šperku se mohou těšit na 17 módních přehlídek a desítky instalací módních designérů a šperkařů. Nebudou chybět ani zahraniční hvězdy, bohatý doprovodný program, přednášky a moderované diskuze. Designblok potrvá do 30. října a jeho letošním tématem je Jídlo.

Středobodem Designbloku je Designérie, krajina vjemů požitků i her na téma Jídlo. Pro letošní ročník vznikla podle návrhu Maxima Velčovského a Veroniky Jirouškové, kteří ji pojali jako obrovskou cukrárnu. Vyrostou v ní gigantické dorty, kolotoče, které návštěvníky povozí na ikonách značky Vitra, domky od H3T architekti, skákací hora Říp, cukrové vaty nebo perníková srdce malovaná českými ilustrátory. V Designérii bude umístěná také Garden Stage, která pohostí v průběhu týdne módní přehlídky, divadlo i koncert. Dospělí i děti ve střední hale najdou každý den bohatý program i odpočinek po absolvování výstavní části Designbloku. Téma Jídlo bude prorůstat všechny výstavní domy jak přímo gastronomickými stanicemi tak instalacemi jednotlivých designérů a značek,” popisuje ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Zahraniční hosté i česká špička
Mimořádnou zahraniční účast si návštěvníci užijí zejména v Art House, který bude umístěn v Lapidáriu Národního muzea. Umělecké projekty v něm představí holandský designér Maarten Vrolijk, instalaci Cocoon inspirovanou zpracováním materiálu u hmyzu vystaví francouzské studio Marléne Huissoud, italský umělec a designér žijící ve Vídni Patrick Rampelotto předvede kolekci masek, trofejí i speciální sofa. V prostoru Lapidária se představí také Maxim Velčovský a jeho instalace ze skleněných střepů nazvaná Štěstí, kterou navrhl k desetiletému výročí značky Lasvit, Frank Tjepkema, Jiří Pelcl, Klára Šumová a Michal Bačák, Tadeáš Podracký nebo Jakub Berdych. Hlavní zahraniční host Richard Hutten uvede v Superstudiu retrospektivní výstavu své tvorby nazvanou Richard Hutten 2017. V pravém křídle Průmyslového paláce budou dále umístěny novinky prestižních českých značek, mezi kterými nebude chybět Brokis, Bomma, Křehký, Kavalierglass, Ton nebo premiéra obnovené značky Rückl. Návštěvníci se mohou těšit také na prestižní zahraniční značky Artemide, Vitra, nebo Ittala.

Výstavy designérů, studií i školních ateliérů nabídne Openstudio v levém křídle Průmyslového paláce. V něm představí nejnovější kolekce i Markéta Držmíšková a Petr Hák, Studio deForm, Llev, Milan Pekař nebo Anna Marešová designers s návrhem pražské tramvaje T3 Coupé. Zastoupená bude také móda a šperk v podání Hany Zárubové, úřadujícího módního designéra roku Mira Saba, Moniky Drápalové, značky IMRECZEOVA, Terezie Rosalie Kladošové a řady dalších. Nejnovější kolekce vystaví také šperkaři jako studio Zorya, Blueberries, Nastassia Aleinikava a řada dalších. Vrcholem módní části bude společná přehlídka ukrajinské módní návrhářky Yany Chervinské a šperkařky Markéty Kratochvílové.

Již počtvrté je součástí Designbloku také mezinárodní soutěž Diploma Selection, do které se letos přihlásilo 152 tvůrců ze 42 škol a 17 zemí. Třicítka finálových prací, ze kterých porota vybere vítěze, se představí návštěvníkům formou výstavy nebo na přehlídkovém mole. V porotě zasednou čeští i zahraniční kurátoři, galeristé i tvůrci. Nově přijala členství ředitelka prestižní holandské soutěže Lichting Mariette Hoitink, česká módní designérka Hana Zárubová nebo herečka a módní návrhářka Anna Geislerová. Ty zasednou vedle významných galeristů Rossany Orlandi, Liny Kanafani, nebo Coka de Rooye.

Doprovodný program i gastronomické zážitky
Kromě tří stovek designérů nabídne letos Designblok také bohatý doprovodný program tematických přednášek designérů a zahraničních hostů, moderované diskuze i workshopy pro každý den. Své místo budou mít na hlavní stage také divadelní performance a koncert kapely Please the Trees. „V letošní roce jsme se v rámci doprovodného programu zaměřili také na podporu spolupráce mezi firmami a designéry. Společně s týmem Czechdesign jsme připravili odbornou konferenci Design & Business Talks, která firmám ukáže, jak spolupracovat s designérem a jak tato spolupráce může firmu obohatit z hlediska vnímání značky i obchodního úspěchu,“ vysvětluje Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku. V duchu tématu letošního ročníku se otevřou na hlavní stage kuchařské show, k dispozici bude dětská jídelní dílna a své umění předvede také mistr svého oboru - věhlasný výrobce čokolády Claudio Corallo.

Designblok každoročně podporuje charitativní projekt, kterému věnuje finanční dar v rámci vyhlašování Cen Designbloku. Letos je jím nezisková organizace Loono, která přichází s novou kampaní Žiješ srdcem. Pomocí workshopů a přednášek učí, jak jít naproti prevenci vzniku kardiovaskulárních chorob. Srdcem žijí také designéři, kteří připravili vlastní umělecké výtvory ztvárňující lidské srdce. Liběna Rochová navrhla speciální šaty, šperkařka Janja Prokić vytvořila náhrdelník ve tvaru anatomického srdce, které skrývá svůj vlastní, tolik cenný a křehký svět, se svými ilustracemi se zapojili také Tomski a Polanski nebo Michal Bačák, který převtělil lidské srdce v rostlinný organismus. Díla všech dvanácti designérů, mezi které se zařadil také Maxim Velčovský, Tadeáš Podracký, Markéta Kratochvílová nebo studio Dechem, se představí ve výstavě Loono v Superstudiu a následně v pražské DSC Gallery od 14. do 30. listopadu 2017. Následovat bude dražba a výtěžek z ní podpoří workshopy a přednáškovou činnost Loona.
Stejně jako v loňském roce Designblok podpoří také projekt Fokus Praha. V jeho instalaci najdou návštěvníci psycholampu, která jim zprostředkuje na vlastní kůži a zážitky člověka se schizofrenií. Podporu dostali také Srdcerváči, jejichž instalaci na podporu zaměstnávání OZP najdou návštěvníci v Openstudiu.


www.designblok.cz

Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Toto je Nespresso. Je recyklovatelné

Největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě se blíží a Nespresso bude opět u toho.

Nespresso a Designblok 2018

Svět prémiové kávy Nespresso a unikátního designu se opět propojuje během týdne designu v rámci jubilejního 20. ročníku Designblok 2018.

Italské dědictví

Proslulá italská značka Dolce & Gabbana po velkém úspěchu připravuje možnost nechat si ručně personifikovat ikonickou kabelku Sicily Bag.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama