Hrozny Murrieta, foto: Premier Wines & Spirits
Vinařství Marqués de Murrieta,foto: Premier Wines & SpiritsVinařství Marqués de Murrieta, foto: Premier Wines & SpiritsPazo Barrantes Albariño, Premier Wines & Spirits

Mezinárodní dny Albariño

03.08.2017 00:00

Milovníci vína z celého světa si již pošesté připomenou Mezinárodní dny Albariño. Oslavy populární španělské vinné odrůdy letos připadají na dny 2. – 7. srpna. Zakladatelé oblíbeného svátku tradičně doporučují otevřít si lahev kvalitního španělského vína typu Albariño nebo se zúčastnit doprovodného programu v několika zemích světa. „Albariño je bílá odrůda, kterou do Španělska podle legendy přivezli benediktýnští mniši z kláštera Cluny už ve 12. století. V současnosti jde o vyhledávaný druh vína se středně plnou ovocnou chutí, který si rozhodně zaslouží vlastní mezinárodní svátek,“ míní Tomáš Brůha, oceňovaný znalec vína a head sommelier společnosti Premier Wines & Spirit, která do České republiky přiváží také víny odrůdy Albariño.

Od roku 2012 se vinné slavnosti odrůdy Albariño celosvětově konaly pouze jednodenně, letos poprvé se protáhnou rovnou na celý týden. Své zážitky u skleničky Albariño můžete na sociálních sítích sdílet pod hashtagem #AlbarinoFiesta. Název historické odrůdy vznikl spojením slov alba a riño, i proto byla dlouho považována za variaci bílého Ryzlinku rýnského s původem v Alsasku. „V současnosti se nejvíce pěstuje v oblasti Rías Baixas ve španělské Galicii, několik hektarů vinic nicméně najdeme také v Kalifornii. Víno se vyznačuje typickými tóny bylinek a vůní sadového ovoce v čele s broskvemi nebo meruňkami,“ upřesňuje Tomáš Brůha. Odrůdu Albariño poznáte mimo jiné i díky bledší barvě a menšímu obsahu alkoholu, který se většinou pohybuje do 12,5 %. Místo jejího původu, tedy Ríax Baixas, je nejzápadnější oblastí Španělska pyšnící se blízkostí oceánu a častými dešťovými srážkami, které místním vinicím svědčí.

V České republice se s chutí Albariño můžete seznámit například skrze vinařství Marqués de Murrieta, které ve svém portfoliu nabízí oblíbené víno Pazo Barrantes Albariño. Vyrábí se z ručně sklizených hroznů, a to částečně metodou sur lie, tedy zráním na kvasničných kalech. „U tohoto vína zaujme šťavnatá svěží chutí, ale také aroma bylin, jablek a broskví. Jeho zlatavě žlutá barva zároveň předvídá příjemnou ovocnou dochuť,“ dodává head sommelier Premier Wines & Spirits. Pazo Barrantes Albariño se může mimo jiné pyšnit také skvělým hodnocením od respektovaného kritika vína Roberta Parkera, který mu loni udělil 91 bodů ze 100. Jako většina španělských vín se i odrůda Albariño výtečně páruje s mořskými plody, především s grilovanými krevetami nebo mušlemi.

Marqués de Murrieta, Pazo Barrantes Albariño
Ovocné a svěží víno ze severozápadní oblasti Galicie ve Španělsku. Vyznačuje se středně plnou ovocnou chutí s minerálními podtóny a zlatavě žlutou barvou. Ve vůni vám neuniknou tóny broskve, jablka, bylinek, ale také jemný náznak květů. Párovat lze s rybami a mořskými plody, jako jsou krevety. Cena: 399 Kč. www.1er.cz
  

O Premier Wines & Spirits
Společnost Premier Wines & Spirits byla založena v r. 1991. Věnuje se dovozu a distribuci vín, destilátů a nealka a disponuje nejširším stálým portfoliem vín a lihovin v ČR. Ve spolupráci se Zámeckou palírnou v Blatné v uvedla na trh vlastní značky kvalitních, ryze českých, alkoholických nápojů Baron Hildprandt, Altfernet, Wilder a Liqvére. Hlavní sommelier PWS je Tomáš Brůha, trojnásobný držitel titulu mistra ČR v sommelierství. Vína, destiláty a nealko nápoje z nabídky Premier Wines & Spirits mohou zákazníci ochutnat i v restauraci Grand Cru, Lodecká 4, v Pohostinci Monarch v ulici Na Perštýně 15 nebo v bistru a kamenné prodejně Premier Mercato v Karlíně. Více na www.1er.cz.

Reklama

OKTAGON 10 | 17.11.2018

Svátek bojových umění a MMA událost roku se blíží – jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace míří do pražské O2 arény.

Vánoční nadílka

Litovelský pivovar se na sváteční období opět chystá s výjimečnými pivy a také speciální Kolekcí litovelského sládka.

Král Customů

Custom thajského dealerství pojmenovaný Princ je jednoduchá, čistá stavba, symbolizující to, jak by měl vypadat chopper roku 2018.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Sladkosti pod kontrolou

Všechny výrobky značky DIANELLA jsou určené nejen pro diabetiky, ale pro všechny z vás, kteří si hlídají příjem cukrů.

Svěží a lehká

Mladá vína mají v tuzemsku dlouhou tradici. Své příznivce si získala hlavně díky osobitému charakteru a příjemným svěžím tónům.

Chuť Paříže

Blíží se sváteční sezóna, což znamená, že je čas připravit se na oslavu ve velkém stylu a dopřát si kávové chvilky s trochou luxusu.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
17.11.2018

Noc divadel 2018

Třetí listopadová sobota bude opět patřit Noci divadel. V letošním roce termín vychází symbolicky na 17. listopadu 2018, což určilo i téma letošního ročníku: Česko-slovenská divadelní spolupráce.

Reklama