Velký průvodce světem rumů

19.04.2017 08:30

Jestli máte dojem, že v posledních měsících se nadvlády nejen nad domácími bary ujaly nejrůznější rumy, pak vás zdání neklame. Zlatavé destiláty neodmyslitelně patří do královské rodiny základních láhví, které vám doma nesmí chybět. Na pomoc při výběru těch nejlepších jsme si přibrali experty z pražského showroomu s bájnou kořalkou – Warehouse#1, kteří se již dlouho na rumy specializují a nabízí nejkomplexnější nabídku rumů na trhu vůbec. Pojďte se v rumové republice neztratit a ochutnejte nejbáječnější lahve.


1. Latinské rumy - ve světě nejpopulárnější

Pro latinský typ rumů je charakteristický systém solera: způsob vrstvení sudů a následného zrání destilátů. Na konci solera systému má rum sílu 48-54% alkoholu. Část je ukládána do rumové banky starších rumů a část určená k lahvování je naředěna vodou. Naředěním získáme finálních 40% alkoholu, ale narušíme vyváženost rumu. Proto se dává destilát na dalších 8-10 měsíců do kádí k ustálení. Následně je filtrován a lahvován. V případě zrání Zacapy XO je posledním krokem v procesu zrání uložení rumu na 2 roky do 250 litrových francouzských dubových sudů, které dříve uchovávaly desetiletý koňak. Jedná se tedy o blend rumů starých 6-25 let. Latinské rumy jsou charakteristické přidáním panenského medu či různých sirupů.

Legendární Zacapa Centenario 23
Mimořádně populární a exkluzívní guatemalský rum Zacapa z panenského medu cukrové třtiny se v posledních letech zapsal do povědomí mnoha Čechů. Zraje v nadmořské výšce 2 300 metrů v guatemalských horách pod taktovkou Loreny Vásquez. Ron Zacapa Centenario opakovaně zvítězil na International Rum Festivalu v Londýně a následně byl uveden do Síně slávy této prestižní světové soutěže. Stal se tak neoficiálním měřítkem pro superprémiové rumy a jako jediný z rumů se používá v té nejprestižnější barmanské soutěži Diageo Worldclass Competition. Najdete ho v nejlepších restauracích na světě či v karlínském obchodě Warehouse#1 za 1 050 Kč.

Luxusní Zacapa Centenario XO
Ron Zacapa Centenario XO je vyráběn z těch nejpečlivěji vybíraných rumů zrajících 6-23 le v systému solera, v sudech, které dříve obsahovaly robustní bourbony, jemná sherry a vynikající vína Pedro Ximénez. Zacapa XO je následně uložena na další dva roky do francouzských sudů po koňaku. Výjimečný destilát zakoupíte za 2100 Kč.


2. Speciální rumy: prostě jiné
Speciální rumy jsou vždy tak trochu nečekané. Mají mimořádné chuťové a aromatické bohatství. Jsou obohaceny o koření, bylinky či nezvyklé parfemace. V každém rumovém regionu najdete jiný chuťový zážitek. Nebojte se je objevovat.

Don Papa
Prémiový a malosériově vyráběný rum z ostrova Negros na Filipínách, kde se pěstuje jedna z nejlepších cukrových třtin na světě, má výjimečný chuťový profil s tóny vanilky, medu a kandovaného ovoce. Zraje více než sedm let v sudech z bílého amerického dubu na úbočí pohoří Mount Kanlaon. Skrývá se v něm ale mnohem více než lahodný chuťový zážitek. Každá lahev připomíná osud filipínského hrdiny Papa Isia, který bojoval za nezávislost své milované země a byl ochoten položit za ni svůj život. Rum v sobě symbolicky konzervuje rebelii, odhodlání i smysl pro spravedlnost. I proto je rum Don Papa prostě jiný než jakýkoli další rum na světě – ať už obsahem, nebo obalem, který posbíral několik světových cen pro unikátní design láhve a etikety. Dárkové balení Don Papa v tubě zakoupíte za 890 Kč.


3. Agricole rumy - nová dimenze chutí
Rumy agricole jsou charakteristické tím, že se k jejich výrobě používá čistá šťáva z čerstvě sklizené cukrové třtiny, která je celou dobu opečovávána přímo zemědělci, bez zásahu strojů. Díky tomu zůstane zachováno výrazné třtinové aroma. Nečekejte však chuťový profil, na který jste zvyklí. Agricole rumy vás mile překvapí svou odlišností.

Chuť Karibiku - Trois Rivières
Stejně jako jsou průzračně čisté a autentické pláže Karibiku, přináší agricole rumy Trois Rivière silnou a velmi naturální chuť. Jsou vyráběny fermentováním a destilováním šťávy cukrové třtiny z prvního lisování dle podmínek prestižního označení A.O.C. Martinique. Plantáže cukrové třtiny leží v nejjižnějších částech Martiniku a patří mezi nejstarší v celém Karibiku, založeny byly kolem roku 1660. Svůj karibský sen v lahvi s tyrkysovou etiketou pořídíte za 560 Kč.


4. Sušší anglické rumy
Rumy anglického typu se zpravidla vyrábějí z melasy, nejpoužívanější suroviny pro výrobu zlatavého destilátu. Její druhy se liší v závislosti na kvalitě třtiny, půdy, klimatu, sklizně, výroby cukru, manipulaci i skladování. Právě kvalita melasy přispívá k chuti a intenzitě nápoje. Fanoušci anglického rumu jsou vyznavači suchých drinků.

Historická Angostura 1919
Jedinou rumovou palírnou, která se dodnes zachovala v oblasti Trinidadu a stále vyrábí exkluzivně podle roky prověřených technik, je Angostura. Její historie sahá až do roku 1824. Jedním z nejúspěšnějších rumů značky je Angostura 1919. Letopočet v názvu odkazuje na rok, kdy byl poprvé uložen do sudů. Jde o lehký blend rumů, které zrály až 8 let ve znovu vypálených sudech po bourbonu. Má komplexní aroma kakaa, vanilky a kokosu. V chuti je mimořádně vyvážený a na patře suchý s náznaky karamelu, pražených ořechů, vanilky, pepře a přetrvávající stopou vypáleného dřeva. Láhev je dodávána v dárkové krabici za 1.020 Kč.


Na konec je dobré poznamenat, že není rum jako rum. Proto vám doporučíme kontaktovat odborníky přímo ve specializované prodejně či využít jejich specializovaných školení o rumech.

Se všemi těmito a stovkami dalších rumů se můžete seznámit v obchodě s bájnou kořalkou Warehouse#1 v pražském Karlíně
.V zajímavých prostorách tohoto showroomu najdete ty nejvybranější destiláty z celého světa. Ale pozor, nevedou žádné masově známé či dostupné značky. Nicméně pro skutečné milovníky kvalitního alkoholu je toto malý ráj na zemi. Z více než 700 položek v regálech si jistě vybere každý, se většinu z nich můžete dokonce i ochutnat .
Inspirujte se na Warehouse1.cz a domluvte se, jak můžete desítky těchto skvostů okusit.

Datum:19.04.2017 08:30
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Vaše nová cesta za aromatickými požitky

Průkopník ve světě prémiové porcované kávy vzdává hold zemím, které jsou ve světě kávy legendami, a to novou kávou ze Sumatry.

Skvělé snoubení kávy a ledu

Prožijte chladivé léto s nejnovějšími kávami z řady Nespresso Barista Creations pro ledové osvěžení.

Kávové semináře pro všechny

Inovativní kávové semináře Masterclass online na sociálních sítích. Svou vlastní cestu experta na kávu můžete zahájit z pohodlí domova.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama