Festka a Nespresso

17.03.2017 15:30

Lokální projekt realizovaný značkou Nespresso ve spolupráci s výrobcem jízdních kol Festka představuje designové jízdní kolo vyrobené právě z lokálně použitých kávových kapslí.

Jedinečný model dráhového kola „Festka limited edition for Nespresso“ vychází z modelu Festka Doppler, jedná se unikátní spojení kovových a karbonových trubek, v tomto případě hliníkových z recyklovaných kapslí. Spojení karbonu a vyleštěného hliníku působí velmi luxusním dojmem a dává kolu netradiční vzhled. Podoba dráhového kola je jedinečný objekt, který nabízí zajímavé možnosti aplikace designu. Design navrhoval dvorní grafik FESTKA, Tomáš Hnida, a u tohoto funkčního modelu bylo použito až 21 barev, které vycházejí z barevnosti a tvaru kapslí Nespresso.

Navrhnout a sestavit kolo z recyklovaného hliníku bylo pro nás velkou výzvou a dobrodružstvím. Myšlenka recyklace je nám blízká a proto nás tento projekt od začátku velmi zaujal. Nespresso je známé svým citem pro design, ekologii a kvalitu, a spolupracovat s významnou značkou je pro nás ctí,” říká Michael Moureček, spoluzakladatel společnosti Festka.

A dodává: „Hliník je stále dominantním materiálem, ze kterého se vyrábějí rámy a komponenty na jízdní kola. Při jejich výrobě vzniká hliníkový odpad, který se recykluje a smíchá s dalším hliníkovým odpadem a znovu se vrací upraven do výroby. Vznikají především dodávky polotovarů pro velký průmysl a bylo náročné se do zavedeného systému dostat s jednorázovou záležitostí a ještě s dodávkou vlastního recyklovaného hliníku.”

Kolo je plně funkční, každý náš bicykl je postaven tak, aby uspokojil i velmi náročné jezdce a bylo na něm možné závodit. Je však nutné podotknout, že tento stroj je spíše v režimu plně funkčního prototypu. Pro jeden kus nemělo význam procházet všemi nákladnými testy. Jedná se tedy spíše o raritu demonstrující princip recyklace,” říká Moureček.

Dokonce i metoda, jakou rám kola „Festka limited edition for Nespresso“ vznikl, je jiná, než se běžně používá. Proto, aby mohl vzniknout rám z hliníkových kapslí a dávalo to ekonomické a ekologické rácio, bylo potřeba zvolit odpovídající metodu. Roztavený hliník se nalil do pískové formy, jedná se o celkem primitivní a velmi starou metodu, ale pro tento případ byla velmi optimální. Odlité trubky mají silnější stěnu, než bylo třeba pro výrobu rámu, proto byl pomocí soustruhu odstraněn přebytečný materiál a byl upraven jejich povrch leštěním a pískováním. Trubky obsahují přibližně 995 kapslí Nespresso a proces vzniku trval asi 3 měsíce.

Kolo „Festka limited edition for Nespresso“ bude součástí charitativního večera v průběhu březnové akce Mercedes-Benz Prague Fashion Week, přičemž výtěžek z dražby poputuje na podporu Nadace Terezy Maxové.

 

Datum:17.03.2017 15:30
Reklama

Captain Morgan vyplouvá

Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí svým návštěvníkům víc než jen bar.

"I love Catalunya!" A jak mají rádi okruh Moto GP ostatní jezdci?

Ready to carve-up Catalunya Monster Energy MotoGP! What the riders think…

Unexpected Summer

Prožijte Austrálií inspirované léto s Nespresso a dopřejte svým chuťovým buňkám zážitek z opačné strany zeměkoule s limitkou ledových káv.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Nespresso a Designblok 2018

Svět prémiové kávy Nespresso a unikátního designu se opět propojuje během týdne designu v rámci jubilejního 20. ročníku Designblok 2018.

Italské dědictví

Proslulá italská značka Dolce & Gabbana po velkém úspěchu připravuje možnost nechat si ručně personifikovat ikonickou kabelku Sicily Bag.

Vkusný závan Itálie

Jaro připomíná začátek něčeho nového. Po zimě regenerujeme nejen své tělo, ale i příbytky. Nechte zavát italský vánek k vám domů.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama