Festka a Nespresso

17.03.2017 15:30

Lokální projekt realizovaný značkou Nespresso ve spolupráci s výrobcem jízdních kol Festka představuje designové jízdní kolo vyrobené právě z lokálně použitých kávových kapslí.

Jedinečný model dráhového kola „Festka limited edition for Nespresso“ vychází z modelu Festka Doppler, jedná se unikátní spojení kovových a karbonových trubek, v tomto případě hliníkových z recyklovaných kapslí. Spojení karbonu a vyleštěného hliníku působí velmi luxusním dojmem a dává kolu netradiční vzhled. Podoba dráhového kola je jedinečný objekt, který nabízí zajímavé možnosti aplikace designu. Design navrhoval dvorní grafik FESTKA, Tomáš Hnida, a u tohoto funkčního modelu bylo použito až 21 barev, které vycházejí z barevnosti a tvaru kapslí Nespresso.

Navrhnout a sestavit kolo z recyklovaného hliníku bylo pro nás velkou výzvou a dobrodružstvím. Myšlenka recyklace je nám blízká a proto nás tento projekt od začátku velmi zaujal. Nespresso je známé svým citem pro design, ekologii a kvalitu, a spolupracovat s významnou značkou je pro nás ctí,” říká Michael Moureček, spoluzakladatel společnosti Festka.

A dodává: „Hliník je stále dominantním materiálem, ze kterého se vyrábějí rámy a komponenty na jízdní kola. Při jejich výrobě vzniká hliníkový odpad, který se recykluje a smíchá s dalším hliníkovým odpadem a znovu se vrací upraven do výroby. Vznikají především dodávky polotovarů pro velký průmysl a bylo náročné se do zavedeného systému dostat s jednorázovou záležitostí a ještě s dodávkou vlastního recyklovaného hliníku.”

Kolo je plně funkční, každý náš bicykl je postaven tak, aby uspokojil i velmi náročné jezdce a bylo na něm možné závodit. Je však nutné podotknout, že tento stroj je spíše v režimu plně funkčního prototypu. Pro jeden kus nemělo význam procházet všemi nákladnými testy. Jedná se tedy spíše o raritu demonstrující princip recyklace,” říká Moureček.

Dokonce i metoda, jakou rám kola „Festka limited edition for Nespresso“ vznikl, je jiná, než se běžně používá. Proto, aby mohl vzniknout rám z hliníkových kapslí a dávalo to ekonomické a ekologické rácio, bylo potřeba zvolit odpovídající metodu. Roztavený hliník se nalil do pískové formy, jedná se o celkem primitivní a velmi starou metodu, ale pro tento případ byla velmi optimální. Odlité trubky mají silnější stěnu, než bylo třeba pro výrobu rámu, proto byl pomocí soustruhu odstraněn přebytečný materiál a byl upraven jejich povrch leštěním a pískováním. Trubky obsahují přibližně 995 kapslí Nespresso a proces vzniku trval asi 3 měsíce.

Kolo „Festka limited edition for Nespresso“ bude součástí charitativního večera v průběhu březnové akce Mercedes-Benz Prague Fashion Week, přičemž výtěžek z dražby poputuje na podporu Nadace Terezy Maxové.

 

Datum:17.03.2017 15:30
Reklama

Vaše nová cesta za aromatickými požitky

Průkopník ve světě prémiové porcované kávy vzdává hold zemím, které jsou ve světě kávy legendami, a to novou kávou ze Sumatry.

Použij svůj hlas s Levi´s

Letošní kolekce s mottem Use Your Voice! se nese ve znamení maximálního sebevyjádření.

Levi´s v srdci Prahy. Největší store ve střední a východní Evropě

Značka Levi´s otevírá nový tzv. zážitkový obchod na prestižní adrese hlavního města, v ulici Na Příkopě.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Toto je Nespresso. Je recyklovatelné

Největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě se blíží a Nespresso bude opět u toho.

Nespresso a Designblok 2018

Svět prémiové kávy Nespresso a unikátního designu se opět propojuje během týdne designu v rámci jubilejního 20. ročníku Designblok 2018.

Italské dědictví

Proslulá italská značka Dolce & Gabbana po velkém úspěchu připravuje možnost nechat si ručně personifikovat ikonickou kabelku Sicily Bag.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
13.11.2020

Ozzy Osbourne & Judas Priest

Několikanásobný držitel ceny Grammy navštíví v rámci svého turné "NO MORE TOURS 2" i Českou republiku.

Reklama