Příběh piva Guinness

15.03.2017 15:00

Na legendární, rubínově rudý Guinness je právem hrdý každý Ir. Toto pivo s úctyhodnou tradicí se stále vaří v dublinském pivovaru St. James’s Gate, který si Arthur Guinness na konci roku 1759 formálně pronajal na dobu 9000 let.

Arthur učinil zásadní rozhodnutí přejít z výroby piva typu ale k výrobě piv porter a stout.
Ječmen, který si Guinness sám praží, pochází od irských hospodářů, se kterými probíhá spolupráce obvykle po celé generace. Významně se podílí na chuti piva.
230 °C nestačí, ve 235 °C ječmen vzplane. Vždy se praží přesně na 232 °C.

K výrobě piva Guinness se kvůli intenzivnější chuti a vůni používá dvojnásobné množství chmelu, než je obvyklé.

GUINNESS DRAUGHT
Nejprodávanější typ piva Guinnes na světě s dokonale vyváženou chutí. Sametově jemný, krémový Guinness Draught je skutečný unikát.

Bohaté a krémové, osobitě černé, se sametovým zakončením. Toto ikonické pivo nejlépe vystihuje slovo „harmonie“. V pravý okamžik se dostaví chuť sladu, která doplňuje základ daný praženým ječmenem a sladká chuť tak kontruje té hořké. Perfektní rovnováha.

Guinness Draught vyvinuli sládci z pivovaru St. James’s Gate r. 1959 na oslavu nájemní smlouvy, kterou Arthur Guinness podepsal na 9000 let – náležitý způsob, jak připomenout 200 let průlomové práce. Šikovnou kombinací dusíku a oxidu uhličitého se zrodila jemná, sametová struktura. Vyznačuje se typickým lavinovým efektem, který doprovází tvorbu dokonale krémové pěny (kouzlo 300 milionů bublinek). Rychlostí blesku si vybudoval pozici nejprodávanějšího piva Guinness.

Dokonale se hodí k čokoládě, hovězímu a vepřovému masu, k vydatným dezertům a mořským plodům.

Jak načepovat dokonalou pintu:
* čistou, suchou sklenici nahnout do úhlu 45°

* načepovat Guinness do ¾ sklenice

* nechat stát, než stoupne pěna

* bez nahýbání dočepovat, dokud se na vrcholu nevytvoří dokonalá krémová čepice

* jedno z nejoblíbenějších piv na světě

* irská tradice od roku 1759

* unikátní receptura s praženým ječmenem a vyšším obsahem chmele

* méně kalorií než ležák nebo např. pomerančový džus


4 klíčové ingredience pro Guinness:

JEČMEN - mix sladového, nesladového a praženého 

CHMEL
Na výrobu Guinnessu padne větší množství chmelu než na výrobu piva typu ale nebo lager (ležák). To dodává Guinnessu hořkost, která dobře vyvažuje sladkost ze sladového ječmene a chuť praženého ječmenem. Chmel je přírodní konzervant (díky tomu mohl být kdysi Guinness vyvážen po světě).

VODA
Nepochází z řeky Liffey, jak si lidé často myslí, nýbrž z pramenů hor Wicklow (asi 16 km jižně od Dublinu).

KVASNICE
Do sladké, chmelové mladiny jsou přidány kvasnice, čímž se nastartuje proces fermentace, při němž se cukry mění na alkohol a oxid uhličitý; pivo nabývá další charakteristické chuti. Kvasnice je nejpodceňovanější ingredience s významným vlivem na chuť piva. Ty, jež jsou používané k výrobě piva Guinness, jsou pokládány za tak cenné, že je zvláštní zásoba jejich kultury uzamčená na bezpečném místě, kdyby se cokoli stalo s hlavní zásobou.


Guinness zraje po celých 18 dní, díky čemuž nabývá výraznější chuti. Probíhá 23 zkoušek chutě každé dávky, přičemž se účastní 5 ochutnavačů schvalujících každé pivo.

V roce 1959 k sycení piva Guinness se začal používat dusík. Legenda praví, že dusík použil jako první jeden podnikavý výčepní; v sobotu večer si kvůli rychlejšímu čepování piva Guinness vypomáhal nožní pumpičku od auta.Většina piv obsahuje 50:50 dusíku a oxidu uhličitého, Guinness 75 % na 25 %; díky tomu má menší bublinky, je hladký a krémový.

Dnes se Guinness vyváží do 150 zemí světa, kde se denně prodá 3,5 milionu pint (5,2 milionů 330ml lahví). Vaří se na 40 místech světa. V Dublinu vyrábějí svůj vlastní, velmi hustý chuťový extrakt, který posílají do každého pivovaru, aby Guinness chutnal všude stejně. Ten, který se vaří v Dublinu na St. James’s Gate, se prodává ve Spojeném království, v Evropě a v Americe.

Pokud jste Guinness ještě neokusili, neotálejte. Budete překvapeni, jak může pivo chutnat. Čepuje se ve více než osmi desítkách hospod a restaurací v celé republice. Lahvované či v plechovce ho najdete také v běžné maloobchodní síti. Pivo Guinness v České republice distribuuje společnost ULTRA PREMIUM BRANDS. Více zde.

 

 

Datum:15.03.2017 15:00
Reklama

MMA událost roku

O víkendu proběhl v pražské O2 aréně jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace OKTAGON MMA.

3 nejlepší masáže

Vyzkoušejte kouzlo thajských masážích, po kterých se budete cítit jako znovuzrození.

Král Customů

Custom thajského dealerství pojmenovaný Princ je jednoduchá, čistá stavba, symbolizující to, jak by měl vypadat chopper roku 2018.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Sladkosti pod kontrolou

Všechny výrobky značky DIANELLA jsou určené nejen pro diabetiky, ale pro všechny z vás, kteří si hlídají příjem cukrů.

Svěží a lehká

Mladá vína mají v tuzemsku dlouhou tradici. Své příznivce si získala hlavně díky osobitému charakteru a příjemným svěžím tónům.

Chuť Paříže

Blíží se sváteční sezóna, což znamená, že je čas připravit se na oslavu ve velkém stylu a dopřát si kávové chvilky s trochou luxusu.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
30.11.2018

Ikonická Sicily Bag v Praze

Italská módní značka Dolce & Gabbana připravuje ve dnech 29. - 30. listopadu 2018 možnost nechat si ručně personifikovat kabelku Sicily italskou kreslířkou v pražském butiku.

Reklama