Famózní jídlo v záři staré Prahy a umění, článek z časopisu MENHOUSE č. 14
Famózní jídlo v záři staré Prahy a umění, článek z časopisu MENHOUSE č. 14Famózní jídlo v záři staré Prahy a umění, článek z časopisu MENHOUSE č. 14

Jídlo v záři staré Prahy

19.12.2016 00:00

Řeč je o hvězdě Masarykova nábřeží, o komplexu Mánes, kde můžete uspokojit všechny své smysly. Je skvělou volbou pro ty nejnáročnější estéty, pro mladé moderní Pražany a pro všechny návštěvníky města, kteří chtějí mít českou metropoli a její kulturu doslova jako na dlani. Pro každého z nich má Mánes ve svých unikátních prostorech tu správnou „recepturu“.

Budova Galerie Mánes byla vystavěna v letech 1928 - 1930 na žádost Spolku výtvarných umělců podle návrhu architekta Otakara Novotného. Jedná se o funkcionalistický komplex staveb, který slouží jako výstavní prostor a restaurace, jejichž výstavbu finančně podpořil dokonce i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Hlavní myšlenkou Galerie Mánes bylo, aby se zde střetávali lidé s touhou vychutnat si spojení krásy umění s výjimečnou gastronomií.

A to je idea, na kterou navazuje i současný směr. Mánes byl totiž za dob totality v hlubokém úpadku a budova na dlouhou dobu zmizela z každodenního života Pražanů. Generální rekonstrukci funkcionalistické budovy Spolku výtvarných umělců, která byla dokončena v roce 2014, vedl architekt Oldřich Novotný. Těsně nato byl obnoven i místní cíl gastronomických nadšenců, o celkový design interiéru se postaral architekt Michal Postránecký. Původní prostor restaurace prošel na základě architektonického návrhu rekonstrukcí v duchu českofrancouzské restaurace, která nabízí skutečně znamenité pokrmy odkazující se na tradiční recepty, ale i moderní gastronomii.

Art Restaurant: srdce komplexu Mánes
Mánes Group vytvořil unikátní projekt, který pod vedením známého šéfkuchaře J. Zahálky propojuje skvělé jídlo s uměním. A využít můžete hned několik atmosférou odlišných prostorů. Srdcem je Art Restaurant Mánes s famózními stropními freskami výtvarníka a sochaře Emila Filly. Místnost s velkoformátovými okny a výhledem na Žofín poskytuje vzdušné prostředí pro příjemný oběd, ale i různorodé akce, ke kterým dimenze Mánesu doslova vybízí.

Ať už chystáte soukromou oslavu, svatební radovánky nebo třeba firemní akci, tiskovou konferenci či křest desky, jiný futuristický prostor v centru města nehledejte. Právě tady, s klavírním křídlem, na kterém komponoval Jaroslav Ježek, získáte prostředí s příběhem a k tomu nepřekonatelný servis. Pod taktovkou šéfkuchaře prezidentů, Jaroslava Zahálky, tu za prosklenou stěnou do kuchyně vznikají pokrmy soustředěné na kvalitní suroviny, ryzí chuť a moderní pojetí.

Tomu odpovídá i domácí pojetí místní kuchyně. Domácí chléb, vlastní cukrárna, bylinková zahrádka a spolupráce s tuzemskými biofarmami – to je cesta k dobrému jídlu bez kompromisů. Kdybychom mohli doporučit jedno jediné menu, navnadili bychom vás touhle sestavou: pro chuťový start doporučujeme foie gras parfait s bio hroznovou šťávou, pistáciemi a opečenou vánočkou. Za hlavní chod zvolte kachní stehýnko, fazolové ragú s pečeným bůčkem s kachními játry, bylinkovou strouhankou a uzenou bramborovou kaší.

Jako sladká třešnička na dortu se pak nabízí perníkový fondán s čokoládou, mandarinkovou zmrzlinou a pistáciemi. Ale třeba se zastavíte jen na polední menu?

Terrace Grill pro letní osvěžení
Posezení v přírodě v srdci Prahy, výhled na Tančící dům i Pražský hrad nabízí za šumu vltavského jezu sezonní máneské terasy Terrace Grill. Tady si můžete pochutnat na grilovaných specialitách, které vás spolehlivě přesvědčí o tom, že není gril jako gril. Rolls- Royce mezi zahradními grily Josper totiž není jen prostředníkem skvělé chuti, je jejím strůjcem. Nebo třeba vyzkoušejte alsaský slaný koláč flammkuchen. Ve znamení jednoduchých letních chutí si můžete objednat bohatý salát a vynikající víno. A užívat si se skleničkou v ruce atmosféru historické metropole, destinace umělců a osobností. I ty se tady po desetiletí cítí inspirovány. Mimo jiné třeba nápaditými plastikami Rudolfa Burdy, jež prostředí vštěpují moderní ráz.

A za zmínku rozhodně stojí chystaný Lounge bar. Tenhle členitý, ale stylově propojený prostor nabízí otevřený výhled na Národní divadlo a hned několik koutů s atmosférou. Jeho středem je moderní bar s italským nábytkem, otáčivou stěnou směřující do výstavní části budovy a uměleckými doplňky (jako například grafiky Jana Hanuše či skulptury Barbory Daušové). Kromě tradičně oblíbených drinků tu příjemný personál nabízí široký výběr šampaňských a šumivých vín.

Atmosféra pro dámy i gentlemany
Z Lounge baru lze projít do dvou oddělených, ale propojených světů. Nejprve se podívejme do dámského champagne salonku laděného do barev chrpové lily. Markanty prostoru jsou nábytek na míru a centrální obraz Jiřího Straky. V dámském salonku se odráží ženská jemnost, energie i síla a jediné dveře jej dělí od pánského cigar clubu. Jedny dveře, jejichž prostřednictvím můžete vstoupit do světa skotské, originálních chesterfield pohovek, plného humidoru a možnosti zapálit si doutník. Jako by tu muži na pozadí fotografií Jadrana Šetlíka získali svůj soukromý svět. Nezáleží, jestli hovoří o obchodních záležitostech nebo sledují sázkové kurzy, tady mohou být uvolnění a lační po tom si užít svůj čas. Lounge bar bude zakrátko nabízet velmi moderní variantu pěti či sedmichodových menu snoubených s chutí párovaných vín, koktejlů i nealkoholických drinků. Můžeme se jen těšit.

Zjednodušeně řečeno, ať už si Mánes prošel rozkvěty i pády, patří mezi stálice naší kultury. Navíc mezi stálice, které jsou otevřené obyčejným i slavnostním životním situacím, podpořené znamenitou kuchyní, atmosférou a větším než malým množstvím umělecké inspirace. Takové místo je předurčeno k tomu stát se opět centrem kulturního i společenského dění. Je jen na vás, jestli u toho budete.

www.manesrestaurant.cz

Datum:19.12.2016 00:00
Reklama

"I love Catalunya!" A jak mají rádi okruh Moto GP ostatní jezdci?

Ready to carve-up Catalunya Monster Energy MotoGP! What the riders think…

Unexpected Summer

Prožijte Austrálií inspirované léto s Nespresso a dopřejte svým chuťovým buňkám zážitek z opačné strany zeměkoule s limitkou ledových káv.

Metronome bude letos opět cashless

Metropolitní festival Metronome Festival Prague bude letos opět cashless. Peněženky si tak účastníci mohou nechat doma.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Unexpected Summer

Prožijte Austrálií inspirované léto s Nespresso a dopřejte svým chuťovým buňkám zážitek z opačné strany zeměkoule s limitkou ledových káv.

Chytřejší příprava kávy

Essenza Plus je dokonalým řešením pro milovníky kávy, kteří u svých vzácných chvilek strávených s kávou chtějí propojit pohodlí a styl.

Připlouvá limitka pravého kapitána

Pravý kapitán nepostrádá vlastnosti nové limitované edice Captain Morgan Spiced Gold.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama