Fenomén Angostura
Fenomén AngosturaMaster distiller John Georges, článek Fenomén Angostura

Fenomén Angostura

11.11.2016 09:00

Marně byste za ně na světě hledali náhradu. Jedinečné aromatické bitters Angostura se staly slavnou součástí dnešní mixologie. Nechybí v žádném domácím baru skutečného milovníka koktejlů, o profesionálech ani nemluvě. Bleskově se zabydlely také v kuchyních gurmetů a všech, kteří s láskou objevují nové chutě. Vyrábí se na karibském ostrově Trinidad a do portfolia domu Angostura patří společně s oblíbenými suššími rumy anglického typu. Značku u nás představuje slavný trinidadský palírník John Georges.

Když německý armádní lékař Johann Siegert namíchal v roce 1824 ve venezuelském městě Angostura extrakt z bylin, koření a kořene hořce, nemohl tušit, jak rychle a mocně se jeho aromatické bitters rozšíří po celém světě. Původní přísně utajovaná receptura je natolik geniální, že nebylo třeba, aby se během takřka dvou set let výroby jakkoliv upravovala. Změny se udály jen v adrese: společnost se přesunula do karibského ostrovního státu Trinidad a Tobago a město Angostura se přejmenovalo na Ciudad Bolívar.

Na Trinidadu již destilérce pevně vládli synové a pokračovatelé rodu Siegertů. Rodinný klan vedení společnosti nikdy neopustil a pyšní se celou řadou ocenění a medailí. Na originální recepturu bitters navázal další, vyráběný z kůry zralých pomerančů, ručně sbíraných během období dešťů v trinidadských sadech. Obrovským úspěchem bylo také jmenování společnosti královským dodavatelem aromatických Angostura bitterů na britský panovnický dvůr. Dodnes si je objednává královna Alžběta II. Využití najdou nejen v ikonických koktejlech Old Fashioned nebo Manhattan, ale také v omáčkách a marinádách, v pokrmech z ryb a mořských plodů či ve spojení s čokoládou.

Ambiciózní Siegertové se zapojili také do výroby rumu. Dnes je Angostura poslední a jedinou rumovou palírnou na Trinidadu. Charakteristická chuť vychází z časem prověřených technik. Rum Angostura se vyrábí pouze z té nejkvalitnější melasy a fermentuje se s využitím patentovaného jedinečného kmene kvasinek, který zůstává už 60 let stejný. Díky destilaci ve speciálně designovaných kolonách vznikají jemné a vyvážené rumy, které zrají ve vypálených sudech z amerického dubu, v kterých zrál bourbon, nebo ve francouzských dubových sudech.

Na výrobu rumů Angostura už déle než třicet let dohlíží zkušený master distiller John Georges. Vystudovaný chemický inženýr, který se řemeslo učil od naprostých špiček oboru, je dnes inspirací pro mladé lihovarníky. „Naplňuje mě pýchou, že se nová generace odborníků na destiláty teď obrací na mě. Je to velká zodpovědnost,“ říká trinidadský rodák, který navštívil Prahu poprvé až letos. Uznávaný palírník svou práci miluje a stojí nohama pevně na zemi, když dodává: „Nejsem expert na marketing ani PR guru – jsem prostě ten chlápek, co rum vyrábí. Právě to bude navždy mou vášní.

Datum:11.11.2016 09:00
Reklama

Captain Morgan vyplouvá

Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí svým návštěvníkům víc než jen bar.

"I love Catalunya!" A jak mají rádi okruh Moto GP ostatní jezdci?

Ready to carve-up Catalunya Monster Energy MotoGP! What the riders think…

Unexpected Summer

Prožijte Austrálií inspirované léto s Nespresso a dopřejte svým chuťovým buňkám zážitek z opačné strany zeměkoule s limitkou ledových káv.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Unexpected Summer

Prožijte Austrálií inspirované léto s Nespresso a dopřejte svým chuťovým buňkám zážitek z opačné strany zeměkoule s limitkou ledových káv.

Chytřejší příprava kávy

Essenza Plus je dokonalým řešením pro milovníky kávy, kteří u svých vzácných chvilek strávených s kávou chtějí propojit pohodlí a styl.

Připlouvá limitka pravého kapitána

Pravý kapitán nepostrádá vlastnosti nové limitované edice Captain Morgan Spiced Gold.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama