Technics R1 set
Sluchátka Technics EAH-T700E-K Premium Class

Znovuzrození Technics

17.10.2016 00:00

Technics se vrací! Ovšem nejsou již takové, jaké jste je znali. Hrají lépe a vypadají lépe. A také jsou samozřejmě dražší…

Technics – značka, jejíž logo na nás po dlouhá desetiletí koukalo z polic spousty domácností. Masový výskyt těchto hi-fi soustav byl dán rozumnou cenou za dobrou kvalitu. Pak ale přišel rok 2005, jeho výroba ustala a produkty od Technics se daly sehnat pouze v bazarech. A po desetiletém intermezzu se nyní vrací! Značce znovu vdechla život mateřská firma Panasonic. A návrat to není jen tak ledajaký…

Technics přichází v novém, dosti odlišném kabátu. Loučí se s prémiovým standardem a atakuje to nejlepší, co je momentálně na trhu. Relativně levné komponenty, které byly vyhledávány českými hi-fi fanoušky po otevření trhu v roce 1989, nahradil špičkový high-end!

O to, aby bylo vše perfektní, se stará ředitelka firmy Michiko Ogawa. Ta vyniká téměř čtyřicetiletou praxí ve výrobě a konstrukci audiotechniky – zaměstnancem firmy Technics je od roku 1976 (tomu se říká věrnost značce!). Mimo to je i uznávanou japonskou jazzovou klavíristkou, takže zvukem skutečně žije. Maximální úsilí pro nejlepší výsledek je heslem celého jejího týmu, usilujícího o co nejvěrnější reprodukci zvuku pro ty nejnáročnější posluchače. A my nyní máme tu čest, že jsme k měsíčnímu testování dostali celou nabídku produktů vzešlých z tohoto týmu.

Tím nejlepším, co Japonci z Technics vymysleli a zkonstruovali, je řada R1. Sestává se z reproduktorů, stereo zesilovače a ze síťového přehrávače. „R'“ v jeho názvu nám našeptává slovo referenční, což znamená, že se snaží reprodukovat co nejvěrnější zvuk bez jakékoli úpravy či jakéhokoli zkreslení. R1 tak kombinují nejlepší funkčnost se špičkovým designem.

Dvoupásmové reproduktory s černým piano lakem ve vysokém lesku jsou pastvou nejen pro uši, ale také pro oči. Na přední straně se nacházejí čtyři šestnácticentimetrové woofery s karbonovou membránou, které doplňuje jeden tweetr. Všechny měniče jsou naskládané poměrně blízko sebe a zaplňují celou masku přístroje. Pokud jste spíše na čísla nežli na vizuál, tak vězte, že celý systém pokrývá neuvěřitelné frekvenční pole od 20 do 100 000 hertzů. Stereo zesilovač SE-R1 je zkrátka skvost, a to ať z technologické, zvukové či z vizuální stránky. Celému přístroji vévodí velký displej, který ukazuje wattový příděl pro každý zvukový kanál. Pod ním se nachází pouze pět malých mechanických ovládacích prvků pro přepínání kanálů a reproduktoru, díky čemuž působí předek přístroje velice čistě. Celé tělo je zhotoveno ze 7 milimetrů tlustého leštěného hliníku a váží úctyhodných 54 kilogramů.
Posledním článkem soustavy R1 je síťový audio přehrávač SU-R sloužící k propojení všech druhů hudebních zdrojů se zesilovačem. Podporován je přenos pres LAN sítě, USB, digitál, klasický analog, ale také například můžeme hudbu streamovat z přenosných zařízení.

O každém produktu řady R1 se lze z katalogu dozvědět o použití „nadpozemských“ technologií, jenže to nám moc neprozradí, jak sestava doopravdy hraje. Takže nezbývá nic jiného než si nalít saké, vyčistit si uši a usednout před sestavu vážící téměř 200 kilogramů a s cenovkou okolo jednoho a půl milionu korun.
Zvuk je naprosto božský. Tři sta wattů z každého reproduktoru nemá nejmenší problém naplnit velkou místnost, zvuk se dostane tam, kam jej jen akustika vaší místnosti pustí. Když zavřete oči, máte pocit, že interpret stojí přímo před vámi. Vše od basů až po nejvyšší tóny zní naprosto přesvědčivě – přesně tak, jak zvukař zamýšlel. Poslouchali jsme několik skladeb různých žánrů – jazz, klasiku, melodický rock i techno. A byla to naprosto nová zkušenost. Technická dokonalost a frekvenční rozsah přístrojů nám odhalil tóny a zvuky, které normální sestava nemá šanci přehrát. Opravdu velkým překvapením bylo streamování hudby z iPhonu do sítového přehrávače. „Audiofilové“ se zcela jistě nespokojí s nekvalitním digitálním zdrojem, pro každodenní použití je to však plně dostačující a zvuk je přitom stále výjimečný. Po této zkušenosti je opravdu těžké se spokojit s něčím jiným…

Technics však myslí i na normální smrtelníky. Prémiová třída C700 přidává kromě regálových reproduktorů, zesilovače a sítového přehrávače také stále oblíbený CD přehrávač. S cenou se nachází samozřejmě o pár pater níže, stále se ovšem jedná o high-end. Design zesilovače se nese ve stejném stylu jako u vyšší třídy, i zde nalezneme ukazatele příkonu na podsvíceném displeji, luxusní tělo zleštěného hliníku a hlavně se na něm nevyskytují žádné zbytečné prvky a čudlíky, které by kazily čistý vzhled.

Největší rozdíl vypozorujeme u reproduktorů. Na jejich zaobleném obdélníkovém těle se nachází jediný středobasový měnič, který je umístěn přímo uprostřed. Když reproduktor otočíme, na zadní straně najdeme klasickou bassovou ozvučnici. Na pohled se zdá, že zde není žádný tweeter, ten je však díky patentované technologii Technics zabudován do samotného centra reproduktoru. Takže žádný strach, výsledný zvuk není ošizen ani o ty nejvyšší slyšitelné frekvence. Při poslechu sestavy je sice znát menší výkon zesilovače i reproduktorů oproti vlajkové lodi R1, zvuk je však méně hutný a basy nejsou tak výrazné a úderné (takže plomby v zubech se vám určitě nerozklepou), avšak do menších místností o rozloze okolo třiceti metrů čtverečních se sestava hodí perfektně.

Pro ty nejméně náročné nabízí Technics řadu SC-C500, sestávající ze základny a dvou reproduktorů. Design zůstává špičkový. Krásný je obzvláště podsvícený přehrávač CD disků. Se zvukem je to bohužel už o něco horší (zejména pokud jste jako my právě doposlouchali R1 či c700). Příjemné jsou především bezdrátové možnosti SC-C500 – můžete přehrávat přes Bluetooth, wi-fi či applovský Airplay. Pokud nejste zrovna zvukový fajnšmekr, spokojíte se s lepším průměrem a jde vám hlavně o top design, který perfektně zapadne do vašeho stylového obýváku, poté jsou SC-C500 pro vás dobrou volbou.

A ještě jedna lahůdka na závěr. Tou jsou uzavřená sluchátka Technics EAH-T700E-K Premium Class. Když si je nasadíte, díky spoustě „hyblátek“ co nejlépe přizpůsobíte tvaru vaší hlavy (ať už je jakákoli) a naladíte muziku, máte pocit, že posloucháte hudbu snad přímo v nahrávacím studiu. Pokud si z jakéhokoli důvodu nemůžete či nechcete pořídit high-endovou soupravu (například proto, že máte doma šestiměsíční dítě), jsou tato sluchátka úžasnou kompenzací. I během cesty vlakem můžete mít pocit, že hudbu posloucháte doma a z kvalitního sterea. Ovšem samozřejmě, není to jen tak. S mp3, kterých má většina lidí plný telefon, to ani nezkoušejte! Je dobré mít na přenosném přehrávači formáty, jakými jsou flac, a ideálně ještě nějakou redukci.

Celkově po měsíčním testování musíme říci, že Technics se svým megalomanským návratem opravdu nepřeháněli. Jsou zpět – a to ve velkém stylu! Po jejich high-endu se nám již nyní stýská…


www.panashop.cz
www.hifimedia.cz

Datum:17.10.2016 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Proč chtít tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je v dnešní době velmi oblíbeným typem a způsobem vytápění. Jak konkrétně nám tedy může pomoci?

Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze!

Na co se při výběru jističe zaměřit a jak poznat, že starý potřebuje výměnu?

Jak si hlídat vlhkost ve výrobních prostorách?

Správná vlhkost je velmi důležitá, a to nejen z důvodu ochrany technologií a materiálů, ale také kvůli osobám, které tam tráví mnoho času.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama