Setkání se sommeliérem - poznejte nejčastější moravské odrůdy

03.10.2016 00:00

 Je libo Chardonnay, či raději vyzrálé Zweigeltrebe, které leželo na barikových sudech? Každá odrůda révy vinné má svou jedinečnou chuť a není jen výsadou sommelierů ji poznat a pořádně si ji vychutnat. Poznejte spolu s námi příběh, vůni i chuť jednotlivých moravských odrůd.

1. Veltlínské zelené – když si nemůžete vybrat

Barevná škála tohoto vína se pohybuje mezi nazelenalou a zelenožlutou. Mezi nejoceňovanější vlastnosti veltlínu pak patří velmi typická svěžest a kořenitý nádech v chuti i vůni, dlouhotrvající kyselinka a plnost jeho těla. Tato odrůda roste pouze a jen na Moravě a říká se jí křídla podle jejího typického tvaru. Hodí se ke grilované rybě, např. pstruhovi.

Habánské sklepy Veltlínské zelené, ročník 2015 pozdní sběr, doporučená cena je 165 Kč

2. Ryzlink rýnský – víno mnoha legend

"Víno králů" - tuto odrůdu poznáte podle žlutozelené barvy, decentní éterické vůni s náznakem lipového květu či broskví, meruněk a ananasu. Má malý hrozen, který určuje vyšší potenciál kvality. Hrozen je charakteristický průsvitností a pihovatou slupkou, je mezi ostatními odrůdami odlišný a lehce rozpoznatelný. Minerální plnost přechází do pepř připomínající kořenitosti zralého vína, které se vyznačuje elegancí díky zvýrazněné souhře mezi kyselinami a extraktivními látkami.

Víno Mikulov Sommelier Club, Ryzlink rýnský, ročník 2015, pozdní sběr stojí v obchodech 139 Kč.

3. Pozdní sběr Rulandskému bílému přeje

Odrůda révy vinné Rulandské bílé pochází z francouzského Burgundska, kde vznikla mutací pupenů modré odrůdy Pinot noir, tedy Rulandského modrého. Kouzlo této odrůdy vynikne především v pozdním sběru a vyšší kvalitě, kdy hrozny nejsou tolik obsypány bobulemi. Poté jsou vína z nich elegantní, harmonická a plná. Mají zralou kyselinku a dobrý vinař v nich umí zachovat i jemnou květinovou vůni. Ležením se taková vína ještě více zaplňují a získávají na viskozitě, jejich barevné tóny se zvýrazní a původní svěží aroma se mění na vůni hrušek, červeného ovoce nebo i lískových oříšků.

Chateau Bzenec Terroir Collection, Rulandské bílé, ročník 2015, pozdní sběr, doporučená cena 239 Kč.

4. Hledáte lehké víno s ovocnými tóny? Sáhněte po Chardonnay

Chardonnay je malé městečko ležící na východě Francie ve vinařské oblasti Burgundsko. Právě odtud se do celého světa rozšířila jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších odrůd révy vinné. Vznikla samovolným zkřížením odrůd Pinot blanc, tedy Rulandského bílého, a Heunisch Weiss. Zajímavé je, že ji vinaři dlouho považovali za mutaci Rulandského bílého a teprve v roce 1896 ji prohlásili za samostatnou odrůdu.
Tato oblíbená odrůda proslula harmoničností, bohatostí a celistvostí svých vůní a chutí. V buketu vystupuje jablko, meloun, citrusové plody, lískové ořechy, ale i med či smetana nebo máslo. Vyniká vyrovnanou, jemně kořeněnou a dlouho doznívající chutí, typická je žlutá, zelenožlutá až nazlátlá barva. V gastronomii se doporučuje kombinovat s rybami, drůbežím masem nebo mořskými plody, výborně se hodí také k sýrům s bílou plísní a paštikám.

Víno Mikulov Sommelier Club Chardonnay, ročník 2015 pozdní sběr, doporučená cena 139 Kč.

5. Tramín červený je víno vhodné ke kořeněným pokrmům i asijské kuchyni

Tramín červený je jednou z nejstarších odrůd, podle posledních průzkumů vznikl nahodilým křížením volně rostoucí révy lesní s některou dávnou odrůdou, kterou pěstovali už Římané. Předpokládá se, že pochází z oblasti Jižních Tyrol, případně Maďarska či Rakouska. V jihotyrolském městečku Tramin se dochovaly záznamy o této odrůdě v 15. století, v německé Falci se dokonce nachází vinice, která byla tímto keřem osázena již před 400 lety. Nyní se pěstuje také ve Francii, Itálii, Maďarsku či Slovinsku.
Pro Tramín je typická bohatá omamující vůně a kořenitost a vyniká plnou extraktivní chutí s nižším obsahem kyselin a hustou až vysoce viskózní strukturou. Obecně mají tato vína dlouhou dochuť.
Tramín se hodí pro slavnostní příležitosti. Často se objevuje jako doprovod předkrmů, zejména paštiky z husích jater. Díky neobvyklému aroma a plnosti chuti ho lze podávat také ke kořeněným jídlům. Vynikne i k některým exotickým silně kořeněným pokrmům asijské kuchyně, případně ke sladkým úpravám masa.

Vinařství Pavlov, Tramín červený, ročník 2015, výběr z hroznů, doporučená cena 215 Kč.

6. Rulandské modré – rubínový drahokam mezi víny

Rulandské modré, či francouzsky Pinot noir, se řadí bezi burgundské odrůdy vína a je rozšířeno po celém světě. Jak již úvod napovídá, tato odrůda pochází z Francie, odkud ji do Čech přivezl již Karel IV. Vína z této odrůdy se různí dle oblasti, ve které byly hrozny vypěstovány, většinou je však poznáte díky nižší cihlové barvě s nazlátlým okrajem v místě, kde se povrch vína stýká se stěnou sklenky.
Vůně mladých vín připomíná ostružiny, jahody, z dobře vyzrálých hroznů spíše černé třešně či kůži, kouř hořícího dřeva, tlející listí, sušené švestky či povidla. Pro nízký obsah kyselin, jemné třísloviny a plnost, která se zráním zvyšuje, je chuť velmi přitažlivá. Vína se často hodí pro dlouhodobé skladování.

Habánské sklepy, Rulandské modré, ročník 2013, pozdní sběr, doporučená cena 205 Kč.

7. Zweigeltrebe – jemně rubínový poklad

„Otcem“ modré odrůdy Zweigeltrebe je Friedrich Zweigelt, který ji získal křížením odrůd Svatovavřineckého a Frankovky. V roce 1922 jí ve Spolkovém ústavu pro vinařství a ovocnářství v rakouském Klosterneuburgu začali říkat „Rotburger“, což odkazovalo na kombinaci barvy (rot) a původu (Klosterneuburg). Svůj dnešní název získala odrůda až v roce 1975 právě na počest svého šlechtitele. V té době už byla rozšířená i u nás, jelikož se do Československa dostala v druhé polovině šedesátých let dvacátého století.
Zweigeltrebe je víno temně rubínově červené, má jemnou vůni, která může připomínat Svatovavřinecké. Mísí se v něm tóny třešní, višní či švestek. Mladší víno může mít hrubší chuť, ta se ale po vyzrání mění v harmonickou, s jemnou tříslovinkou. Díky tomu se krásně hodí ke snoubení s nejrůznějšími masitými pokrmy, jako jsou jemně kořeněná masa, zvěřina či bifteky. Neztratí se ani v kombinaci s kvalitními sýry.

Víno Mikulov Sommelier Club, Zweigeltrebe, ročník 2013, pozdní sběr, doporučená cena 139 Kč.


Všechna výše uvedená vína můžete zakoupit online na www.osobnivinoteka.cz

Autor:Kirsten
Datum:03.10.2016 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Vaše nová cesta za aromatickými požitky

Průkopník ve světě prémiové porcované kávy vzdává hold zemím, které jsou ve světě kávy legendami, a to novou kávou ze Sumatry.

Skvělé snoubení kávy a ledu

Prožijte chladivé léto s nejnovějšími kávami z řady Nespresso Barista Creations pro ledové osvěžení.

Kávové semináře pro všechny

Inovativní kávové semináře Masterclass online na sociálních sítích. Svou vlastní cestu experta na kávu můžete zahájit z pohodlí domova.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama