Procházka po pražských minipivovarech, zdroj: časopis Menhouse č. 13

Po pražských minipivovarech

11.07.2016 08:00

Přestože se pivnice s Plzeňským Prazdrojem, Budějovickým Budvarem, Velkopopovickým Kozlem a dalšími renomovanými značkami, stálicemi pražské pivní scény, stále těší velkému zájmu, přibývá v poslední době podniků, kde vaří pivo podle vlastních receptur.

Malý pivovar, u něj restaurace, to je velký gurmánský zážitek. Zpravidla tu totiž nabízejí jiné pivo, než jen světlý ležák. V Praze a jejím nejbližším okolí jich je v provozu na třicet, prý ale byly časy, kdy jich jen na Václavském náměstí bylo padesát… Nabízejí pivní speciály, o něž je stále větší zájem, a to nejen u konzervativnějších českých pivařů, ale také u turistů. Návštěva minipivovaru má k dobru i jednu podstatnou výhodu: personál o pivu ví vše podstatné, navíc je dobrým zvykem servírovat v těchto zařízeních kvalitní jídla. Banánová, malinová, třešňová nebo kopřivová piva se považují spíše za raritu, daleko větší oblibě se těší pivní speciály – polotmavá, tmavá a černá, nebo pšeničná piva. Tradice některých pivovarů sahá hluboko do historie, jiné vznikly teprve nedávno. Sídlí v centru města, na sídlištích, ale i na periferii hlavního města.

Podniky s tradicí
Mezi nejstarší, a zřejmě také nejznámější, patří nepřetržitě fungující malý pivovar U Fleků v Křemencově ulici, kde se pivo vaří nepřetržitě už více než 500 let. První zmínka o produkci populárního moku v tomto domě pochází z roku 1499, kdy starobylý právovárečný dům U dvou strak koupil sladovník Vít Skřemenec a založil v něm pivovar. Letopočet 1843 je pak významný tím, že tento rok se začal vařit Flekovský tmavý 13° ležák, který tu čepují dodnes. Z jídel je tady nejznámější Flekovská bašta – čtvrtka kachny, vepřová plec, klobása, dva druhy zelí a dva druhy knedlíků. Přestože pivovar prošel kompletní rekonstrukcí, jeho historické části zůstaly zachovány. Ještě o něco starší a stejně známý byl Pivovar U sv. Tomáše v Letenské ulici. Privilegium vařit a prodávat pivo pro celou levobřežní část Prahy získal malostranský klášter augustiniánských poustevníků od Karla IV. už v roce 1352. Proslulé černé pivo se tu vařilo až do roku 1951. Náš národní mok tu sice čepují dál, ovšem z pivnice se stal bar Brewery ve sklepení pětihvězdičkového hotelu The Augustine. Z tradičních pivovarů v centru města si zaslouží pozornost také Pivovar U Tří růží, navazující na více než šestisetletou historii vaření piva v historickém domě v Husově ulici. Vysokou kvalitu nápoje zaručuje známý vrchní sládek Robert Maňák. Pravidelně tu vaří tři základní druhy – světlé, tmavé a polotmavé, jež doplňuje speciály, jichž má v zásobě třicet druhů. Vyhlášenými jsou červené pivo Vienna red nebo osvěžující svrchně kvašený Weissbier s příchutí banánu a citrusu. Desetihektolitrovou varnu, umístěnou v přízemí restaurace, doplňuje otevřená spilka, a fermentační a ležácké tanky ve středověkém sklepení.
Historie domu U medvídků na Perštýně spadá do počátku 15. století, kdy v něm jeho majitel Jan Medvídek roku 1466 založil pivovar, nepřetržitě vyrábějící až do roku 1898. Poté byl přestavěn na jednu z největších pražských pivnic. Po rekonstrukci v letech 2000 až 2003 vznikl Dům piva s minipivovarem, jenž s maximálním ročním výstavem 300 hektolitrů polotmavého 13° ležáku Oldgott je nejmenším restauračním pivovarem. Jednou měsíčně se tady vaří X Beer 33°, podle stupňovitosti nejsilnější ležák na světě, který se doporučuje podávat k desertům nebo samostatně jako digestiv.

Fenomén klášterního piva
Břevnovský Pivovar sv. Vojtěcha byl obnoven v roce 2013. Navázal tak na tradici z roku 993, kdy byl vlastně nejstarším pivovarem v zemi. V roce 1907 tu však s produkcí piva skončili a objekty byly využívány jako hospodářská stavení. Vedle klasického světlého a tmavého ležáku se tu dnes vyrábějí speciální druhy s využitím různých typů sladů a chmelů pod názvem Benedictus.
Také strahovští premonstráti vařili pivo už od středověku. Klášterní pivovar Strahov přímo v areálu kláštera byl v provozu do roku 1909, v roce 2001 byl znovu otevřen v prostoru bývalé kočárovny. Pivo značky sv. Norbert vyrábí sládek Jan Martinka v mnoha obměnách, dokonce i jako dezertní pivo sv. Norbert Barley Wine, jež dozrává na cedrovém dřevu a pomerančové kůře se stupňovitostí 24°.

Nové pivovary
První Novoměstský restaurační pivovar ve Vodičkově ulici je prvním novým pivovarem otevřeným v Praze ve 20. století. Svým mokem zásobuje pouze vlastní restauraci, která je originálně řešena rozdělením jednotlivých vnitřních prostor na různé stavební slohy. Vaří tu nepasterizované pivo, světlý a tmavý Novoměstský ležák. Prohlídka pivovaru s výkladem o výrobě piva a následnou ochutnávkou je zajímavým zážitkem. Pivovarský dům na rohu Ječné a Lipové se hned po otevření na jaře 1998 stal jedním z nejoblíbenějších podniků v Praze. Minipivovar, který je součástí a dominantou interiéru restaurace, nabízí minimálně osm druhů piva. Kromě “Štěpána”, světlého a tmavého klasického českého ležáku, tu mají druhy, jež jinde nenajdete - kávové, višňové, kopřivové, banánové, borůvkové, chilli. Zvláštní specialitou je “pivní sekt” zvaný Šamp a pivní aperitiv Black Hill. Pivo se tu také používá při přípravě některých pokrmů. Minipivovar Pražský most u Valšů, nacházející se v centru Starého města v Betlémské ulici, vznikl v roce 2008. Vaří tu pivo Pražský most - 12° světlé, 12° tmavé a 12° řezané.
V roce 2010 byl založen na Uhelném trhu minipivovar U dvou koček, kde vsadili na ležák Světlou kočku, Polotmavou kočku a Tmavou kočku. V sousedním domě známé nuselské pivnice U Bansethů, proslulé nadívanými kachnami, byl v roce 2007 otevřen Sousedský pivovar Bašta, kde v kádích zraje vlajková loď pivovaru, polotmavý ležák 12° i kroužkový speciál.
Moderní pivovar Hostivar vyrostl v pražské Hostivaři, v trojúhelníkové budově s dřevěnou fasádou, s interiéry v kombinaci betonu, kovu a skla, proteplenými dřevěnými prvky. První stejnojmenné pivo v něm spatřilo světlo světa v únoru 2013. Mají tu Hostivar se stupňovitostí 11° až 15°, bez pasterizace a filtrování. Z někdejší tepelné kotelny na Jižním Městě vznikl v roce 2010 Jihoměstský pivovar. Ve stylovém prostředí pivnice se čepuje pivo Jihoměšťan, od 11° až do 24°.
Minipivovar U Bulovky byl založen v roce 2004. Majitel, český rodák z Hamburku, celá léta vařil pivo pro krajany v prádelním hrnci. Nemohlo, to dopadnou jinak, než že si nakonec otevřel svůj pivovar, kde vaří PuB Premium 12°, Alt 12°, Helles 13°, Export 13°, Bock 16°, černý Extra Stout 16° či Pšeničný Weissbier 13°.

Podniky na okraji Prahy
Za výlet rozhodně stojí Pivovarský dvůr Chýně, první český restaurační minipivovar založený roku 1992 v prostorách hospodářských budov kláštera, jež sloužily k chovu dobytka. Pivo je tu kvasnicové nefiltrované svrchně nebo spodně kvašené, světlé, polotmavé a tmavé, se stupňovitostí 10° až 14°.
Historie Únětického pivovaru sahá do roku 1710 a je spojena s životem obce Únětice, kam vás doveze autobus 355 z Dejvic. Vlastníkem pivovaru byla téměř po celou dobu Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze a pivo se tu vařilo až do roku 1949. K obnovení provozu došlo v roce 2011 a zaměřili se tady na výčepní Únětickou 10° a ležák Únětickou 12°, zpravidla čtyřikrát ročně nabízejí i speciály.
Od června 2015 píše novodobou historii pivovarnictví v Dolních Břežanech Olivův pivovar, navazující na tradici, o níž zmínka pochází už z roku 1580. Produkují tu piva tradičního českého typu, Dolnobřežanskou 10° a ležák Laser beer, stejně jako svrchně kvašené speciály – polotmavý York, pšeničný Gari, černý stout Theodor a aromatický India Pale Ale nebo spodně kvašený polotmavý Kníže Václav.
Staňkův rukodělný pivovárek je turistickým magnetem Třebonic, vesnice nedaleko Zličína, odkud sem jede autobus č. 179. Nachází se v rozlehlém statku z poloviny 17. století a sládek David Staněk, který se vyžívá v experimentování, má pokaždé na čepu jiný druh čerstvě uvařeného piva. Otevřeno je pouze v pátek a sobotu večer a je tu pouze studená kuchyně.

Datum:11.07.2016 08:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Vaše nová cesta za aromatickými požitky

Průkopník ve světě prémiové porcované kávy vzdává hold zemím, které jsou ve světě kávy legendami, a to novou kávou ze Sumatry.

Skvělé snoubení kávy a ledu

Prožijte chladivé léto s nejnovějšími kávami z řady Nespresso Barista Creations pro ledové osvěžení.

Kávové semináře pro všechny

Inovativní kávové semináře Masterclass online na sociálních sítích. Svou vlastní cestu experta na kávu můžete zahájit z pohodlí domova.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama