Rolex Oyster Perpetual Day-Date, Hodinářství Bechyně
Rolex Oyster Perpetual Day-Date, Hodinářství BechyněRolex Oyster Perpetual Day-Date, Hodinářství Bechyně

Prezidentské hodinky

01.06.2016 00:00

Před 60 lety představil Hans Wilsdorf, zakladatel společnosti Rolex, světu náramkový chronometr Day-Date, který je dodnes vnímán jako ikona hodinářského umění. To dokazuje mimo jiné skutečnost, že tento unikátní strojek nosí po celou dobu jeho existence přední osobnosti světa.

Před 60 lety vyrobila společnost Rolex poprvé hodinky Oyster Perpetual Day-Date, které si díky své technické vyspělosti a prestiži získaly přízvisko „prezidentské hodinky“. Mnozí státníci i další vůdčí osobnosti světa důvěřují dodnes této výjimečné řadě náramkových hodinek Rolex, které jsou zasazeny do zlatého nebo platinového pouzdra a nesou několik na první pohled rozeznatelných znaků.

Rolex je největší hodinářská legenda a model Day-Date patří mezi nejprestižnější hodinky, které kdy spatřily světlo světa. Oslavu 60 let od jejich uvedení vnímám také jako připomenutí toho, že přesně před dvaceti lety jsem získal jako první hodinář v bývalém východním bloku zastoupení značky Rolex,“ říká nejznámější český mistr hodinář Vladimír Bechyně.

Hodinky Day-Date představují výjimečný příběh. Mají zakomponovány všechny klíčové inovativní prvky, které do té doby značka Rolex uvedla. Zásadní inovace, která spatřila světlo světa právě před 60 lety v roce 1956, spočívala v geniálním a technicky dokonalém způsobu zobrazení kombinace dne v týdnu (Day) a kalendářního data (Date) na číselníku. Již dříve zobrazovali výrobci různými způsoby na náramkových hodinkách kalendářní den v měsíci. Do této snahy zásadně zasáhla již v roce 1945 společnost Rolex, když způsobila v této oblasti revoluci. Tehdy představila své řešení Datejust, první náramkový chronometr na světě, který zobrazoval pořadí dne v měsíci v okénku na pozici „3“. Další krok kupředu následoval o 8 let později. V roce 1953 zakomponoval totiž opět Rolex nad toto okénko do sklíčka slavnou „Kyklopovu čočku“, která zajistila snadnější čitelnost tohoto údaje.

Půlnoční zázrak
Poté přišel rok 1956. Sám zakladatel společnosti Rolex, Hans Wilsdorf, vytvořil tehdy hodinky Day-Date, které se postavily na vrchol dokonalosti hodinářského umění a řemesla. Společnost Rolex si nechala patentovat mechanismus s rotujícími disky, které během několika tisícin vteřiny posouvají o půlnoci informaci o dnu a datu o jednu pozici vpřed. Tento posun starých údajů za nové začal být označován jako půlnoční zázrak. Chronometr Day-Date vyšel vstříc významným osobnostem z celého světa. Tyto hodinky bylo totiž možné již od jejich zrodu objednat s označením dnů nejen v evropských a skandinávských jazycích, ale také například v čínštině, arabštině, hebrejštině, ruštině, řečtině, japonštině, indonézštině a dokonce i latině, kterou se dodnes mluví ve Vatikánu. Celkem je možné vybírat z 26 světových jazyků.

Charakteristickými znaky patentovaných náramkových hodinek Day-Date jsou kromě zlatého či platinového provedení informace uvedené na číselníku. Jedná o nápisy „Oyster Perpetual“, „Day-Date“ a „Superlative Chronometer Officially Certified“.

Pokrok pokračuje
V minulém roce vybavila společnost Rolex hodinky Day-Date zcela novým strojkem – kalibrem 3255. 90% všech součástí prošlo zásadní inovací. Tento mechanický strojek nové generace integruje 14 hodinářských patentů a řadu dalších inovací. Při každodenním nošení je dvakrát přesnější, než jsou oficiálně certifikované chronometry a poskytuje rezervu chodu 70 hodin. Zároveň poskytuje zvýšenou odolnost vůči otřesům a magnetickým vlivům. Nový kalibr byl zakomponován do hodinek Rolex Oyster Perpetual Day-Date 40, které se vyrábí pod referencí 228238 ve zlatém pouzdře a pod referencí 228206 v platinovém provedení.

Rolex Day-Date na rukou slavných
Velkým fanouškem značky Rolex byl americký prezident John F. Kennedy, který mezi jeho nejzajímavější hodinky považoval právě model Rolex Day-Date. Ty byly výjimečné nápisem vyrytým na zadní straně - „Jack, with love as always from Marilyn, May 29th, 1962“. Tento nápis přispěl ke spekulacím o vztahu mezi Johnem F. Kennedym a Marilyn Monroe. Hodinky Day-Date, které jsou dodnes symbolem luxusu, prestiže a dokonalosti, dále na svých zápěstích nosily další ikony jako například Lindon Johnson, Paul Newman, Eric Clapton či Roger Federer.

Klíčové inovace a označení hodinek společnosti Rolex

  • Oyster, 1926: vůbec první vodotěsné náramkové hodinky na světě vytvořené společností Rolex.
  • Oyster Perpetual, 1931: patentovaný samonatahovací systém s perpetuálním rotorem. Tento systém později převzal celý hodinářský průmysl.
  • Datejust, 1945: první náramkový chronometr na světě, který zobrazoval pořadí dne v měsíci v okénku na pozici „3“.
  • „Kyklopova čočka“,  1953: zvětšovací čočka vestavěná nad okénko s údajem o kalendářním dnu.
  • Day-Date, 1956: technicky výjimečný mechanismus, který nejpřehlednějším způsobem zobrazuje kombinaci dvou nejdůležitějších údajů o čase na ciferníku – den v týdnu na pozici „12“ a kalendářní den na pozici „3“. Změna zobrazení obou údajů probíhá o půlnoci během několika tisícin vteřiny.
  • Superlative Chronometer Officially Certified: certifikace výjimečné přesnosti hodinového strojku, kterou stanovila společnost Rolex v 50. letech minulého století. Označovala jí elitní řadu svých nejpřesnějších chronometrů, jejichž strojky splňovaly výrazně náročnější nároky na přesnost, než do té doby uznávaný status „Chronometr“. Hodinky Day-Date byly jedním z prvních modelů, který tuto certifikaci splňoval. Od roku 1973, kdy Oficiální švýcarský institut pro testování chronometrů (COSC) stanovil nová, ještě přísnější pravidla, není toto označení oficiálně uznáváno.

O Hodinářství Bechyně
Hodinářství Bechyně je česká rodinná firma, která se specializuje na prodej švýcarských náramkových hodinek značek Rolex, Longines, Tudor, Carl F. Bucherer, Tag Heuer, Tissot, Balmain, Certina a Eterna. Kromě luxusních hodinek a kvalitních natahovačů Buben & Zörweg nabízí svým zákazníkům šperky značek Thomas Frieden a Enrico Capra. Hodinářství Bechyně od roku 1996 zastupuje švýcarskou značku Rolex pro Českou republiku. V roce 2009 se společnost dohodla na exkluzivní spolupráci se značkou Tudor. Hodinářství Bechyně provozuje velkoobchod značek Longines pro ČR od roku 2010 a Balmain pro český a slovenský trh od roku 2014. Majitel, mistr hodinář Vladimír Bechyně, provozuje hodinářské řemeslo od roku 1958, přičemž legendární butik ve Štěpánské ulici v Praze otevřel před více než 35 lety. Butik je vyhledávaným místem hodinářských znalců, kteří dokážou ocenit obřad nákupu hodinek jako důležitou součást jejich příběhu. 
www.hodinarstvibechyne.cz

Datum:01.06.2016 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Proč chtít tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je v dnešní době velmi oblíbeným typem a způsobem vytápění. Jak konkrétně nám tedy může pomoci?

Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze!

Na co se při výběru jističe zaměřit a jak poznat, že starý potřebuje výměnu?

Jak si hlídat vlhkost ve výrobních prostorách?

Správná vlhkost je velmi důležitá, a to nejen z důvodu ochrany technologií a materiálů, ale také kvůli osobám, které tam tráví mnoho času.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama