Poznejte pravou skotskou whisky
Poznejte pravou skotskou whisky

Poznejte pravou skotskou whisky

31.05.2016 08:00

Když se řekne Skotsko, vybaví se nám nejen urostlí chlapíci v sukních hrající na dudy, ale především zlatavá whisky. Věděli jste, že je Skotsko největším světovým výrobcem tohoto lahodného moku, a může se tak pyšnit největším objemem celosvětového exportu? Pozor ale, abyste si nespletli whisky s whiskey, rázem byste se totiž ocitli v Irsku či až na dalekém západě v USA. Co však musí whisky splňovat, abyste mohli říct, že pijete Skotskou?

Ačkoli je alkohol starý jako lidstvo samo, whisky se začíná pálit na začátku 12. století. Věřte nebo ne, se vznikem první whisky mají co dočinění mniši, kteří ji v klášterech vyráběli jako lék na všechny možné nemoci. Dnes si však můžeme pochutnávat na kvalitních skotských whisky, za které s radostí zaplatíme i několik tisíc korun. Proč? Protože chuť té pravé Skotské je tak rozmanitá, že ji nenajdeme v žádné jiné whisky.

Jak Skotská dobyla svět
Už od nepaměti se přou generace Skotů a Irů, jestli první whisky spatřila světlo světa ve Skotsku, nebo v sousedním Irsku. Nicméně nejstarší písemný záznam o pálení whisky pochází ze Skotska, kdy v roce 1494 požádal v dopise král James IV. mnicha Johna Cora, aby opatřil tolik sladu, aby to vydalo na 500 lahví aqua vitae, což v latině znamená „živá voda“. John Cor působil na opatství Lindores na východním pobřeží Skotska a je považován za otce skotské whisky.

Velkým soupeřem produkce whisky ve Skotsku bylo od samého počátku Irsko a od konce 18. století i americká whisky neboli bourbon. V USA pak ovšem přišla prohibice a v Evropě se rozpoutala 2. světová válka. Tyto dvě události zásadně ovlivnily i americkou a irskou produkci whisky. Irská se v průběhu války prakticky zhroutila a skotské palírny rády vzniklou mezeru na trhu zacelily. Do karet jim hrál i fakt, že se američtí vojáci během svého pobytu v Evropě naučili Skotskou pít a po návratu z války ji vyžadovali i doma ve Státech.

Postupem času Skotská dobyla celý svět a stala se vyhledávanou filmovou rekvizitou a oblíbeným drinkem celebrit. Zdaleka nejprodávanější značkou whisky na světě je Johnnie Walker a jen málokdo by neznal netradiční hranatou láhev s logem „kráčejícího panáčka“.

A co dělá whisky skotskou?
V zásadě platí, že skotské whisky pocházejí tradičně z pěti oblastí: Nížina (Lowlands), Vysočina (Highlands), Speyside, Islay a Campbelltown. Jednotlivé oblasti jsou známy speciálními vlastnostmi, např. ovocnost, svěžest, sladovost a kouřovost. V těchto hlavních regionech se rodí původní, takzvaná single malt whisky, což znamená, že pochází z jediné palírny a je pouze jednodruhová, k jejíž výrobě byl použit pouze ječný slad, voda a kvasnice.

Single malt whisky rozhodně neměla na růžích ustláno a její obliba roste od počátku 90. let minulého století. Kvalita a chuť byla zejména v 19. století dosti kolísavá, což vedlo ke vzniku a nástupu blended whisky. Ta se vyrábí kombinováním jednodruhových sladových a jednodruhových obilných whisky. Výhodou blendované whisky je, že její chuť a kvalita zůstává vždy stejná, na což přišel jako jeden z prvních teprve patnáctiletý John Walker, hokynář v Kilmarnocku.

Aby se dalo mluvit o pravé skotské whisky, musí se vyrábět z ječného nebo obilného sladu a musí zrát v dubovém sudu o maximálním objemu 700 litrů po dobu nejméně tří let. Důležitou podmínkou také je, aby celá výroba probíhala ve Skotsku. U whisky vyrobené v Irské republice nebo Severním Irsku není striktně uveden podíl ani druh obilného sladu, na rozdíl od Skotské tak lze použít jakýkoli obilný slad v poměru dle libosti. Pro americkou whisky, tzv. bourbon, je typické, že se vyrábí z obilného sladu s obsahem nejméně 51 % kukuřice.

Whisky z pohádkové krajiny Speyside
Speyside – jeden z nejmenších regionů Skotska se honosí nejvyšší koncentrací palíren na světě. Údolí a pahorky v okolí řeky Spey jsou konejšivou krajinou jako z pohádky. Políčka, pastviny a lesy se střídají s malebnými vesničkami a městečky, lidé jsou milí a srdeční a podnebí na skotské poměry velmi vlídné. A přesně taková je i zdejší whisky – sladká, ovocná, vanilková, hebká, hřejivá a naprosto nezáludná.

Whisky z oblasti Speyside jsou ideální vstupenkou do světa Skotské a rodí se zde například Singleton whisky, která dozrává v sudech po sherry a kromě klasiky v podobě vanilky a citrusů vás okouzlí tóny lesního ovoce a čokolády.

Whisky z ostrova Islay
Mekka rašelinné whisky, tak by se dala vyjádřit osobitá ostrovní krajina Islay. Whisky z tohoto ostrova rozděluje vyznavače Skotské na dva tábory – jedni ji milují a nedají na ni dopustit, druzí se při pohledu na láhev křižují a podruhé by ji nevzali do úst. Pokud si nejste jistí, do které skupiny patříte, nezbývá než ji ochutnat.

Whisky Caol Ila, pocházející právě z této oblasti, je lehčí a svěžejší než většina ostrovních whisky. Nabízí nakuřované aroma v kombinaci s praženou slaninou a tóny mořské soli, dává však vyniknout i chuti citrusového ovoce a vanilky. Právě rašelinné whisky z ostrova Islay doplněné sladkými tóny regionu Speyside hrají hlavní roli při míchání jedné z nejslavnějších blended whisky Johnnie Walker Black Label, která obsahuje 41 druhů whisky z celého Skotska.

Whisky s nádechem drsné Vysočiny
Nejrozsáhlejší a nejpestřejší ze skotských regionů, to „pravé“ Skotsko, jak ho známe z filmů – to je oblast Highlands. Krajina divokých hor, jezer, starých hradů a fantastického pobřeží a ostrovů. Její obyvatelé, „highlanders“, jsou odrazem své země: drsní, houževnatí, ale zároveň srdeční a upřímní.

Zástupcem Highland whisky, kterých je nepřeberné množství, může být například Clynelish whisky. Tato whisky z Vysočiny vás okouzlí svým typickým „Highland“ naturelem – chuť sladu a vanilky kontrastuje s kořenitými tóny skořice a unikátním voskovitým charakterem, se stopou kouře v závěru.

Whisky z Lowlands a Campbelltown ochutnáte jen výjimečně
Regiony Lowlands a Campbelltown se od výše uvedených dost liší a s whisky z těchto oblastí se na našem trhu můžeme setkat jen v opravdu dobře zásobených barech a prodejnách. V krajině Lowlands, neboli „Nížinách“, o kopec téměř nezavadíte. Pastviny tu střídají pole a při troše fantazie si můžete připadat jako v Polabské nížině. Whisky z této oblasti je lehká, aromatická a sladová, v její vůni najdete květiny a travnaté louky.

Jako hlavní město whisky byl ale kdysi označován Campbelltown, drtivá většina tamních palíren však zkrachovala a do dnešního dne tam zůstaly v provozu pouze tři.

Datum:31.05.2016 08:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Vaše nová cesta za aromatickými požitky

Průkopník ve světě prémiové porcované kávy vzdává hold zemím, které jsou ve světě kávy legendami, a to novou kávou ze Sumatry.

Skvělé snoubení kávy a ledu

Prožijte chladivé léto s nejnovějšími kávami z řady Nespresso Barista Creations pro ledové osvěžení.

Kávové semináře pro všechny

Inovativní kávové semináře Masterclass online na sociálních sítích. Svou vlastní cestu experta na kávu můžete zahájit z pohodlí domova.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama