Digitální domácnost, článek z časopisu MENHOUSE č. 12

Digitální domácnost

13.05.2016 00:00

Technologie upaluje kupředu rychleji než Bolt na stovce. 21. století se může přetrhnout, aby zmlsanému Homo sapiens typus západus ještě více usnadnilo jeho rušný život, ve kterém nezbývá čas na „příliš banální procesy“. Když typus západus chce, může si dnes řídit život z domova. Nákup potravin, seznámení se s femme fatale, bankovní transakce či rozjetí podnikání - to vše lze uskutečnit z pohodlí gauče. Jen výjimečně z něj musí vstát, třeba když si chce zapnout kávovar nebo rozžhavit topení… Chyba! To už je také minulostí. V kurzu jsou teď digitální domácnosti, které šetří pohyb, čas i peníze.

To není úlet, ale budoucnost
Když se něčím zabývá samostatný magisterský obor na vysoké škole (navíc takové, jako je ČVUT), tak už to není jen nějaký start-upový výstřelek (i když s dnešními obory některých fakult jako je Specialista na wellness či Orální filozofie byste měli dobrý protiargument), nýbrž regulérní záležitost. Vysokoškoláci se ovšem zabývají spíše inteligentními budovami, tedy například velkými office centry a tak podobně. Ale trend se přenesl, jak už to bývá, i do našich skromnějších příbytků. U domácností se na první pohled může zdát, že se jedná jen o záležitost navyšování komfortu obyvatel a možná i lehký snobismus. My jsme si ovšem prohlédli podklady firmy Teco, která vytvořila inteligentní systém ovládání domácnosti Foxtrot, a zjistili jsme, že je to chybný předpoklad. Po vstupní investici, která činí okolo 3 - 10 % (systém je modulární) z ceny nemovitosti, začne digitální domácnost mimo jiné i šetřit vaše peníze.

Investice se pomalinku vrací na účet
Inteligentní domácnost je skrz důmyslné mechanismy ekonomicky a energeticky efektivní. Abychom nezůstali jen v rovině abstraktních pojmů, dejme si nějaký příklad. Přemýšleli jste někdy o tom, že během noci plýtvá bezpočet elektrospotřebičů koukajících na nás ze všech koutů obydlí, relativně hodně energie? Je to možná trochu škoda, když všichni, kteří by je mohli použít, spí. Mazaný Foxtrot na to ovšem „myslí“ a když se poslední člen rodiny rozhodne ulehnout ke spánku, centrální jednotka systému vypne všechny nepotřebné okruhy. Ale nebojte, lednici a mrazáku trochu té „šťávy“ dopřeje, takže vás ráno v kuchyni nepřivítá louže velikosti Středozemního moře. Podobné kousky předvádí i s topením. Na noc ho vypne a spustí včas, aby až se probudíte, jste na sebe nemuseli házet patero županů.

Safety first
Skutečnost, že to celé není jen o bezúčelném pumpování pohodlí obyvatel, potvrzuje i aspekt bezpečnostní. Svůj dům můžete vyzbrojit strážnými kamerami, které nikdy nespí a díky připojení systému na internet je možné sledovat dění uvnitř na tabletu či telefonu téměř odkudkoli. Systému Foxtrot byl svěřen dokonce národní klenot – hrad Karlštejn. V případě domácnosti nemusí nutně jít jen o nahánění zlodějů či zlomyslných sousedů. Není od věci hlídat během návštěvy u sousedů své malé děti hrající si u bazénu a včas zabránit případným úrazům. Podezíravější typy ocení i možnost pohlídat si ženu, zda-li jim potají nenasazuje parohy. Třeba s tím zlodějem. Nebo sousedem. Či snad s oběma najednou?

Praktičnost nad zlato
Jako člověk odkojený a vychovaný v bytě jsem vždycky dost oceňoval zahrady. Ovšem jen jako host. Užít si letního dne válením se v jemném, svítivě zeleném trávníku, mlsat jahody a sem tam hupsnout do bazénu. A pak se ve vhodnou chvíli vytratit, tedy když přišel čas na nikdy nekončící údržbu pozemku. Krásný trávník je super. Dodává domu správný kontext, stejně jako rám obrazu či prstenec Saturnu. Nyní, v éře digitálních domácností, ale už není takovým očistcem ho udržovat v oku lichotivém anglickém stylu. Šikovné čipy kontrolují vlhkost půdy v kombinaci s počasím a pokropí zeleň kdykoli je to třeba. Čištění bazénu po bouřce také není žádný piknik, ale pilný Foxtrot je schopen jej sám včas zakrýt a vy nebudete muset po průtrži lovit z vody všechno to svinstvo, které by vám tam nafoukal vítr. Poslední trend je zatím zahnízděn jen v rovině teoretické a my se těšíme, až se časem přesune do skutečné nabídky. Je jím kontrola zásob potravin v lednici. Takže už děti nebudeme vybavovat seznamem potravin, které je třeba koupit, nýbrž jim do smartphonu stáhneme aplikaci.

Gentleman, který nikdy nezapomene
Dům vyzbrojený inteligentním systémem se s vámi při odchodu vždy rozloučí. Není to tedy tak, že by z komína vykoukla Mickey Mouseovská pracička v rukavičce, která by vám zamávala na cestu. Spíš za vás zhasne všechna světla, vypne rizikové zásuvky, zatáhne žaluzie a případně ztlumí topení. Pro úzkostnější povahy jako je má matka, kteří se domů třikrát vracejí, aby zkontrolovali, zda vypli sporák či zhasli v koupelně, je toto příjemná úleva. A samozřejmě, stejně jako váš pes, nikdy nezapomene na řádné uvítání – všechno znovu zapne a rád vám pustí i oblíbenou muziku.

Komfort ale oceníte také
Představte si filmového nadšence, který přijde domu po práci strhaný jak pivovarský valach. Chce si pustit Star Wars, ale nechce už hnout ani prstem. Zavrtá se do křesla, vytáhne z kapsy smartphone, spustí appku a po stisknutí pár virtuálních čudlíků se ztlumí světlo, stáhnou žaluzie a spustí domácí kino. Teď už jen stačí mít ochotnou manželku nebo děti, které připraví popcorn a idylka je kompletní. Se světlem se vůbec dá všelijak vyhrát a to nejen s jeho intenzitou, ale také barvami, ze kterých můžete poskládat všelijaké pestré kombinace, což ocení především umělečtěji založení jedinci. Také vám vypadne starost o regulaci topení či klimatizace, ty upravuje dům sám v kontextu s počasím, které bedlivě sleduje.

Digitální domácnost vs. reálná manželka
Toto všechno vám zprostředkuje malá krabička, ke které je připojeno klidně i několik kilometrů kabeláže. Tedy jen v případě, že si systém nenecháte udělat bezdrátově. To se hodí za předpokladu, že jej neinstalujete v rámci novostavby a nechcete, aby váš byt či dům vypadal několik dní jako Nagasaki 10. srpna 1945. Takže už ne muž nebo živitel, ale tato krabička, tedy centrální systém, je nová hlava rodiny. Tato kebule má naloženo za ušima a oddaně slouží podle rozkazů, které jí vykouzlíte na dotykových obrazovkách. Pokud ji chcete doma, podívejte se na ovladejsvujdum.cz. I když ale umí pěkné kousky, bohužel za vás stále neuvaří, nevytřídí špinavé prádlo nebo neudělá s dětmi domácí úkoly. Od toho si nadále musíte hýčkat vaši lepší polovičku, aby digitální domácnost zastoupila, než technika zase o něco poskočí.

www.ovladejsvujdum.cz

Datum:13.05.2016 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Proč chtít tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je v dnešní době velmi oblíbeným typem a způsobem vytápění. Jak konkrétně nám tedy může pomoci?

Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze!

Na co se při výběru jističe zaměřit a jak poznat, že starý potřebuje výměnu?

Jak si hlídat vlhkost ve výrobních prostorách?

Správná vlhkost je velmi důležitá, a to nejen z důvodu ochrany technologií a materiálů, ale také kvůli osobám, které tam tráví mnoho času.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama