Bose, ilustrační foto, zdroj: BaSys

Příběh Bose

26.02.2016 00:00

Nejde o věrnost zvuku, ale vaše vnímání a pocit z dokonalého poslechu. Bose je díky psychoakustice v tomto ohledu o světelný rok před konkurencí.

Příběh světoznámé značky Bose začíná chlapcem fascinovaným elektronikou, který rozebíral přístroje, aby zjistil, jak pracují a snil o tom, že jednou bude navrhovat vlastní. Rodina indických přistěhovalců neměla dost peněz, aby mu mohla kupovat nové elektrické hračky, tak kupoval rozbité a opravoval je. Odmalička byl zvídavý a mimořádně podnikavý, brzy poté, co porozuměl principu a fungování rádia, zřídil v domě rodičů opravnu. Do všech obchodů s elektronikou, kam jeho otec dodával své dovážené zboží, umístil nápis „we repair radios“ a lidé mohli zanechat rozbitý přístroj v prodejně, Amar Bose si jej vyzvedl a opravil. S otcem měl tajnou dohodu, že pokud zůstane jeho školní prospěch bez problémů, může chodit do školy jen čtyři dny v týdnu a otec ho omluví. Všichni učitelé o tom věděli, bylo to vždy v pátek a v pondělí a pokaždé se ptali: „Kolik rádií jsi zas opravil, Bose?“
Kolem desátého roku kempoval Amar Bose se svou skautskou skupinou a spolu s ostatními chlapci používali pro zachycení místního vysílání jednoduchá rádia složená ze dvou klacků zaražených do země s drátem nataženým mezi nimi. Po letech označil právě tyto okamžiky za rozhodující inspiraci pro jeho další život.
Institucí, která zásadním způsobem ovlivnila životní pouť Amara Bose, byl MIT, Massachusetts Institute of Technology. Zde formuje svou filozofii „Dream and Reach“, která se zrcadlí v jeho veškerém dalším konání. Zde se také stává přednášejícím profesorem, který předává to, co se naučil dále. Díky spolupráci s nejlepšími vědci své doby, například s geniálním matematikem Dr. Norbertem Wienerem má příležitost rozvinout svou zvídavost, cílevědomost a schopnost nevzdávat se. Svou bakalářskou práci pak rozpracoval na základě náčrtků Dr. Wienera na téma Teorie nelineárních systémů a sklidil zasloužený úspěch.

Zisk doktorátu oslavil Amar Bose mimo jiné zakoupením nového hifi systému, ale jakmile si jej poprvé pustil, zvuk vycházející z reproduktorů jej natolik zklamal, že se stal doslova posedlý zjišťováním, jak jej vylepšit. Na tento popud zakládá vlastní firmu. Ještě ze studijního působení v MIT vlastnil řadu patentů a na rozdíl od jiných, kteří své patenty prodávali cizím společnostem, se Dr. Amar Bose rozhodl založit vlastní. Především z důvodu nezávislosti na konkrétní technologii, snadné vyslovitelnosti a jednoslabičnosti byl zvolen název „Bose“.
Prvním důležitým počinem byl vývoj systému regulace výkonu, založeném na technice vyvinuté spolu s kolegy na MIT s názvem dvoufázová modulace. Následovaly kontrakty s armádou, s NASA i s vládními organizacemi – například při konstrukci prvních nukleárních ponorek nebylo prostorově možné použít stávající hydraulické systémy a přednost dostal elektrický systém Dr. Bose. Dalším a pro budoucnost klíčovým momentem je snaha o vyřešení problematické reprodukce zvuku především strunných nástrojů. Ty představují pro reprodukční techniku obecně značný technický problém, především díky mnoha harmonickým frekvencím a velkému frekvenčnímu rozsahu. Dr. Bose začal spolupracovat se skupinou hudebníků z Bostonského orchestru pod vedením Aarona Coplanda. Ten, když pak byl vyzván k poslechu právě vzniklé binaurální nahrávky pomocí nabídnutých sluchátek, nadšeně volal:

„Co jste to udělal, to zní jako hifi!“

Zde se, jako ještě mnohokrát, společnost Bose dostává ke svým kořenům a ty leží především ve studiu psychoakustiky, vědy, která se zabývá vnímáním zvuku. Dr. Bose to vysvětloval na příkladu inženýrů s úkolem snižovat zkreslení, což se jim bude dařit, budou s úspěchem snižovat naměřené hodnoty, ale vy jej však v určitém okamžiku přestanete vnímat, protože jeho úroveň nebude pro náš sluchový aparát již dostatečně výrazná. A pokud není slyšitelné, co jste krom numerických výsledků objevili? Vůči vašemu vnímání je takové potlačení zkreslení již zcela irelevantní.

Jinými slovy, nezáleží na tom, jak věrně a s jakým zkreslením hudba hraje, záleží na tom, jak se vám líbí.

Cesta k dnešním reproduktorům tedy byla celou svou existenci provázena lety testování a ověřování výsledků. Základním poznatkem, který se uplatňuje v podstatě ve všech výrobcích Bose, je přesné využití odraženého zvuku. Zvuk, který v reálném prostředí vnímáme, je až z devadesáti procent složen z odrazů původního přímého zvukového signálu vyzářeného zdrojem. V koncertní síni je většina zvuku, který se k vám dostane, odražena, tudíž nepřichází přímo z hudebního nástroje. Jak ale vytvořit stejný efekt doma? Neoddiskutovatelný vliv prostředí je možné potlačit využitím více reproduktorů vyzařujících různými směry, které díky svému množství ani nemusí dosahovat takových parametrů jako nákladné a často zakázkové měniče většiny hifi reproduktorů. Toho v plné míře využily již první sériové reproduktory mající tvar jedné osminy koule a hrající celou svou kulovou plochou osazenou měniči. Dostaly název Model 2201 a představily se v roce 1966. Ty ještě komerční úspěch nezaznamenaly, ale další typ 901, díky nadšeným recenzím a mnoha oceněním, definitivně zahájil hvězdnou dráhu značky. Další mimořádně úspěšné a dnes v mnoha případech ikonické přístroje pro domácí reprodukci hudby si pak získávaly srdce milovníků hudby po celém světě. Z těch se rozhodně sluší jmenovat reprosoustavu Acoustimass, která jako první o více než desítku let předběhla dnes velice populární a velmi běžná domácí kina, která je však svým hudebním výkonem nepěkně zostudí i dnes. Opět díky psychoakustice se podařilo dosáhnout toho, že i přes kolibří velikost reproduktorů a jediný skrytý basový modul dosahovala reprodukce kvalit několikanásobně dražších sestav, a to ještě násobila jejich praktická neviditelnost. Evolucí pak vznikl systém LifeStyle, který určoval a v mnoha ohledech dodnes určuje trendy domácích kinosálů.

Značnou slávu přinesly pro společnost také sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku, primárně pro profesionální použití, ale právě Bose je jako první nabídl i běžným posluchačům. Stává se také hlavním dodavatelem této technologie pro armádu a letecké společnosti používající tato sluchátka v pilotních kabinách svých strojů.

Vývoj ve zvyklostech uživatelů a příchod nového zařízení s názvem iPod určuje sortiment výrobků v posledních dvaceti letech. Do popředí se dostává personální poslech a na trh se dostává SoundDock, dockovací základna pro populární harddiskový přehrávač a jak je zvykem, opět se zvukem zahanbujícím konkurenci. S příchodem internetu a jeho masivním rozšíření se pak do popředí zájmu posluchačů dostává poslech streamovaných souborů, ať již jsou uloženy na vlastním domácím úložišti kdesi v cloudu, či v nabídce streamovacích služeb. Nejmladší technologie Bose SoundTouch se tedy snaží jako ostatně vždy v maximální míře zjednodušit uživatelům používání systému a nabídnout jim přitom pestrou a personalizovanou nabídku a skvělý zvuk bez ohledu na prostředí. Pomocí aplikace nebo vlastního ovladače může posluchač vybírat z nabídky internetových rádií, streamovacích služeb, vlastních a sdílených úložišť a dálkově řídit reprodukci v celém domě. To vše je přehledné, jednoduché a přístupné celé rodině.

Bose je tu prostě od svého vzniku až dodnes především proto, aby vymýšlela neotřelé a originální produkty s mimořádnými vlastnostmi a životností srovnatelnou s jejich majitelem. Věnuje se krom spotřebního hifi i profesionálním aparaturám, systémům simulace akustiky, prvkům aktivního odpružení automobilů a mnoha dalším. To jen znovu a znovu potvrzuje velikost ducha Dr. Amara Bose a jeho vizionářské vidění světa. Všichni, kdo se s ním setkali, na něj vzpomínají jako na mimořádně otevřeného a naslouchajícího člověka, který chtěl s neutuchající snahou dosáhnout vytyčeného cíle vlastní pílí.

www.basys.cz

Datum:26.02.2016 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Proč chtít tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je v dnešní době velmi oblíbeným typem a způsobem vytápění. Jak konkrétně nám tedy může pomoci?

Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze!

Na co se při výběru jističe zaměřit a jak poznat, že starý potřebuje výměnu?

Jak si hlídat vlhkost ve výrobních prostorách?

Správná vlhkost je velmi důležitá, a to nejen z důvodu ochrany technologií a materiálů, ale také kvůli osobám, které tam tráví mnoho času.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama