Průmyslový palác na Výstavišti, hlavní centrum Designbloku
Lapidárium Národního muzea, Designblok 2015Designblok, Prague Design and Fashion Week 2015

Orientace na Designbloku

20.10.2015 00:00

Letos vůbec poprvé se odehraje Designblok, Prague Design and Fashion Week v budově, která vznikla primárně pro účely velkých výstav. Průmyslový palác na Výstavišti Praha Holešovice se stane od 22. do 27. října centrem designu v podání českých i zahraničních hvězd. Velkou hrou o ideálech v současném světě s hlavním tématem svoboda!

Hledáte-li inspiraci pro své bydlení či kancelář či chcete vidět aktuální módní trendy, přijďte se inspirovat na největší přehlídku současného designu a módy ve střední Evropě. Díla českých i světových designérů, kolekce mladých tvůrců, módní přehlídky a výjimečné instalace v centru města, to vše čeká návštěvníky letošního již sedmnáctého ročníku Designbloku.

Superstudio ve znamení výrobců a firem
Hlavním výstavním centrem Designbloku je překrásná secesní budovu Průmyslového paláce na Výstavišti, architektonický skvost z roku 1891. V pravém křídle a v centrální hale paláce se na šest dní otevře Superstudio. Tam naleznou návštěvníci hlavní výstavu Designbloku Svoboda, lifestylové prezentace i profilové výstavy z Rakouska nebo Polska. Součástí je také ŠKODA Design Runway, centrum dění živých představení, koncertů, promítání nebo performace. Své výrobky a novinky představí přední domácí i zahraniční značky v oblasti nábytku, svítidel i bytových doplňků. Návštěvníci by neměli minout instalaci Vitra Hub, která otevírá hackerský svět generace Y, v hlavní roli se stolem Hack německého designéra Konstantina Grcice. Ujít si nenechte ani instalace prestižních českých i zahraničních značek jako Brokis, pro který navrhla svítidla Lucie Koldová, Kavalierglass a jejich novinky od studia Dechem, Ikea, Delta Light, USSPA, Jelínek a řadu dalších.
V hlavní výstavě Svoboda se představí rakouské studio Mischer´Traxler, holandský designér Sander Wassink, polské duo chmara.rosinke nebo německé studio Blond and Bieber.

Mladé talenty v Openstudiu
V levém křídle Průmyslového paláce se nachází Openstudio Designbloku. Openstudio hostí stovky designérů, designérských studií, škol a mezinárodních výstav včetně výstavy produktových designérů mezinárodní soutěže Designblok Diploma Selection, která představuje výběr z absolventských prací z celé Evropy. Openstudio nabídne také jedinečný projekt francouzské designérky Laury Couto Rosado, který získal hlavní cenu na festivalu Design Parade, pořádaným centrem umění Villa Noailles. V levém křídle Průmyslového paláce čekejte autorské kolekce a prototypy, bytové doplňky, sklo, porcelán, nábytek, módu i šperk. Vystavují zde například Jan Plecháč & Henry Wielgus s kolekcí světel pro Lasvit, Janja Prokič, NARKi furniture, Aleksandra Korbanská či české designérské duo Dechem. Většinu z výrobků můžete přímo od designérů také zakoupit.

Umělecky konceptuální Art House
Art House je v letošním roce rozdělen na dvě části. První najdete v Lapidáriu Národního muzea, druhé pak zpřístupňuje divákům dlouho zavřené divadlo Spirála. V novorenesanční budově Lapidária, největší historické sbírce kamenosochařství a architektonické plastiky v České republice, naleznete instalace na pomezí umění a designu. Kateřina Šedá, Roman Štětina, Richard Loskot, Dominik Lang a Jan Komárek – každý z umělců vybraných kurátorkou Lenkou Lindaurovou přistoupil k intervenci do prostor jiným způsobem i s jiným médiem. Vedle českých umělců vystavují také holandské hvězdy Formafantasma a vlámský designér Maarten de Ceulaer. V unikátním divadle Spirála (1991, architekti Jindřich Smetana, Jan Louda, Tomáš Kulík a Zbyšek Stýblo), pak naleznete konceptuální model stanice na Marsu M-pod od Jiřího Příhody.

Neminout runway
Při procházce Designblokem nesmíte minout unikátní ŠKODA Design Runway, kde se každý den koná bohatý program přehlídek, projekcí nebo koncertů připravených ve spolupráci se spřátelenými festivaly Letní Letná, United Islands a Jeden svět. Vrcholem módních přehlídek je fashion show ukrajinské módní hvězdy Dzhus, těšit se můžeme také na finalisty módní sekce soutěže Designblok Diploma Selection.

Design ve městě
Designblok, to jsou nejen výstavní domy, ale také město a jeho zavedené obchody s designem a galerie. Pavilon na Václavském náměstí navržený pro Designblok a1architects vezměte jako rozcestník a vydejte se po celé Praze. V letošním roce kromě speciálních prezentací v obchodech a galeriích otevírá veřejnosti všechny ateliéry UMPRUM přímo v budově školy nebo výstava Jiřího Pelcla v Centru současného umění DOX. Souběžně s Designblokem proběhne od 22. - 23. také výstava Památky 2015 v prostoru Křižíkových pavilonů, která je otevřena návštěvníkům Designbloku zdarma.

Designblok nejen v Praze
Program Designbloku najdete kromě Prahy také v Plzni. Industriální kulturní centrum DEPO2015 představuje unikátní výstavu DOMUS, poutní místo současného designu. V prostou skleníku, navrženým německým designérem Wernerem Aisslingerem uvádí svá díla celkem 27 designérů. V brněnské vile Tugendhat se kromě nových historických kousků sbírky představí také ikonický nábytek Vitra.

www.designblok.cz

Datum:20.10.2015 00:00
Reklama

V přírodě a v srdci hor

Typické francouzské lyžařské středisko Val d´Allos vyrostlo na místě malé vesničky a okouzlí zkušené i méně pokročilé lyžaře.

Valentýn na luxusní způsob

Dopřejte si romantickou večeři při svíčkách s originálním šampaňským, které správně navnadí vaše chuťové pohárky a dodá večeru punc výjimečnosti.

Mytická rodiště kávy

Nespresso uvádí na trh dvě Limitované Edice kávy, které jsou poctou zemím, ze kterých kávovníky pochází.

Hledáte únik od Vánoc?

Pojeďte si užít klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše od 7 770 Kč/os.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

COS pro Design Miami 2017

Instalace New Spring, Miami od COS a Studia Swine nabízí návštěvníkům mnohosmyslový zážitek. Jemné, křehké „květy“ naplněné mlhou a vůní.

Dobrý studentský design

Mladý talent získal dvě ocenění za koncept elektro motocyklu. Dragonfly one je inspirován tělem vážky a značkou Jawa.

Designblok: nejlepší tvůrci

Designblok, mezinárodní festival designu a módy ocenil nejlepší tvůrce. Vichřice ho však předčasně ukončila.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
28.01.2018

Prague Wine Week 2018

V týdnu od 22. do 28. ledna 2018 se Praha stane dějištěm jubilejního desátého ročníku festivalu vína Prague Wine Week.

Reklama