Finská značka Artek slaví 80 let
Finská značka Artek slaví 80 letFinská značka Artek slaví 80 letFinská značka Artek slaví 80 letAlvar Aalto, značka Artek

Artek slaví 80 let

19.10.2015 00:00

Finská značka Artek, kterou založil věhlasný architekt a designér Alvar Aalto slaví v letošním roce jediněčné jubileum, 80 let od svého vzniku v roce 1935. V průběhu let pro Artek tvořili významní mistři severského designu jako Ilmari Tapiovaara, Tapio Wirkkala nebo Eero Aarnio a samotřejmě Alvar Aalto, jehož svítidla i nábytek se staly světoznámými ikonami.

Zcela mimořádný a velice ambiciózní nábytkářský projekt spatřil světlo světa v říjnu roku 1935 v Helsinkách. Manželé Alvar a Aino Aaltovi, kteří se oba dlouhodobě zabývali architekturou a designem, se rozhodli spolu s Maire Gullichsen a historikem umění Nilsem-Gustav Hahlem založit společnost Artek s cílem zprofesionalizovat distribuci nábytku od manželů Aaltových v zahraničí. Nový nábytkářský podnik chtěl ovšem plnit i kulturní poslání přesahující čistě obchodní záměry. Artek tak vznikl jako platforma pro moderní umění, průmysl, interiérový design a propagaci. Jeho zakladatelé si jako cíl určili prodej nábytku a podporu moderní kultury bydlení prostřednictvím výstav a dalších vzdělávacích akcí.

Modernistický projekt
Artek byl založen v kontextu mezinárodního modernistického hnutí. To bylo v té době ještě mladé, ale už stihlo ovlivnit umění, design i architekturu. Artek tak reagoval na modernistické myšlenky a ideály. V jeho názvu se odráží programový souhlas s propojením umění a technologií. Tato syntéza – jejímž dokonalým příkladem jsou produkty navržené manželi Aaltovými – patřila k hlavním cílům modernismu nejen ve Finsku, ale i v dalších evropských zemích.

Zakladatelé vnímali Artek od samého začátku jako nástroj, jehož pomocí se chtěli zapojit do kulturní spolupráce s okolním světem a mnohavrstevného dialogu s mezinárodní avantgardou. Artek měl v podstatě dvojí poslání - ve Finsku působil v mnoha ohledech jako ambasador a propagátor designu a umění, v zahraničí se nezaměřoval na propagaci díla manželů Aaltových a distribuci jejich produktů.

Artek a Alvar Aalto
Alvar Aalto už na začátku 30. let minulého století používal dřevo, tradiční nábytkářský materiál, v návrzích produktů vycházejících z ducha modernismu. Ve Finsku, jakožto v minimálně průmyslově rozvinuté zemi s rozsáhlými lesy, bylo dřevo tradičně v nábytkářském sektoru využíváno. Aaltovi se díky důkladnému experimentování a úzké spolupráci se zkušenými řemeslníky podařilo vymyslet několik technických inovací, které mu posloužily jako základ při práci na mnoha klíčových produktech. Každý si určitě vybaví ohýbané nohy ve tvaru L, konzolovou židli z překližky nebo křesílko Paimio s odolným sedákem z břízové překližky – téměř archetypální ikony světového designu.

Alvar a Aino Aaltovi s Artekem vytvořili kolekci nábytku a svítidel, která splňovala prakticky všechny požadavky uplatňované na interiérová zařízení používaná nejen v soukromých interiérech, ale i ve veřejných budovách. Ve svých návrzích se řídili zásadami modernismu a jejich produkty tím pádem nepředstavovaly extravagantní výjimečné kousky, nýbrž standardní funkční řešení určená pro velkovýrobu.

Dílo manželů Aaltových se vyznačuje srozumitelným designem, funkčností a je vhodné ke každodennímu použití. Jednotlivé produkty představují zcela zásadní řešení, která jsou nadčasová a přitažlivá už několik desetiletí. Lidé dnes čím dál víc touží po trvanlivých a autentických věcech a produkty manželů Aaltových opětovně získávají na značném významu.

Artek dnes
Artek v dnešní době často spolupracuje se zahraničními architekty, designéry a umělci, kteří mají na základě svých tvůrčích vizí, estetického vyjadřování a chytrého využívání technologií blízko k jeho filozofii – patří mezi ně například Shigeru Ban, Enzo Mari, Tobias Rehberger, Konstantin Grcic, který pro značku navrhl originální židli Rival, Hella Jongerius a nedávno k nim přibyli Ronan a Erwan Bouroullecové, jejichž kolekce Kaari byla přestavena na letošním Salone del Mobile v Miláně. Artek i osmdesát let od svého založení hledá možnosti do budoucna všude tam, kde se protíná architektura, design a umění – přesně podle zásad jeho zakladatelů.

Ikonické produkty značky v návrhu manželů Aaltových patří dodnes mezi oblíbené produkty, které inspirovaly celou řadu designérů.

Datum:19.10.2015 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Toto je Nespresso. Je recyklovatelné

Největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě se blíží a Nespresso bude opět u toho.

Nespresso a Designblok 2018

Svět prémiové kávy Nespresso a unikátního designu se opět propojuje během týdne designu v rámci jubilejního 20. ročníku Designblok 2018.

Italské dědictví

Proslulá italská značka Dolce & Gabbana po velkém úspěchu připravuje možnost nechat si ručně personifikovat ikonickou kabelku Sicily Bag.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama