Banfi Castello, Itálie; Premier Wines & Spirits
Barone Ricasoli, Itálie; Premier Wines & SpiritsMongeard - Mugneret; Premier Wines & SpiritsEtiquette Artistique Brut Classic; Premier Wines & SpiritsJakub Přibyl, sommelier, Premier Wines & Spirits

Evropská sklizeň vína

02.10.2015 00:00

Jakub Přibyl, sommelier společnosti Premier Wines & Spirits a trojnásobný držitel titulu Nejlepší sommelier České republiky, má z letošní sklizně velkou radost. V mnoha zemích Evropy se totiž očekává skvělý ročník: „Celá Evropa letos čelila velmi vysokým teplotám a suchu. Pro některé oblasti to znamenalo komplikace a v důsledku menší sklizeň. Na druhou stranu se díky výborně vyzrálým hroznům můžeme těšit na krásná vína,“ líčí.

Španělsko, Rioja
Dokonce i na oblast jako Rioja bylo veliké teplo. Vysoké teploty jsou zde běžné, ale letošní rok byl dost nadprůměrný. Oblast je ovšem přizpůsobena i nedostatku srážek, které tu obvykle nebývají, a tak mělo horko vliv na výnosnost minimální. Ta jistě nepřesáhne více než 20 %. Díky trvalému a neměnnému počasí čeká Rioju brzká sklizeň, až o 14 dní dříve něž obvykle. Hrozny jsou ale ve výborné kondici, skvělé kvalitě, a tak se zde očekává ikonický rok excelentní kvality.

Francie, Burgundsko
Kvůli abnormálním teplotám s minimem srážek se bude Burgundsko potýkat s velmi nízkou sklizní. Na druhou stranu se těsně před ní objevilo několik dešťových dní, což perfektně vybalancovalo už takto zralé hrozny. Můžeme tedy očekávat velmi podařený ročník, jehož jediným nedostatkem bude nižší výnos.

Francie, Champagne
Jedním slovem dokonalý. Tedy téměř dokonalý. Tak by se dal popsat ročník 2015 v Champagne. Kvalita hroznů se díky přívětivému počasí považuje za jednu z nejlepší za posledních 20 let. Bohužel ani tady nebude hroznů příliš. Přestože Champagne netrpěla až tak velkým suchem jako jiné oblasti, je zde očekáván jeden z nejnižších výnosů za posledních deset let. Takže excelentní, ale nedostatkový ročník.

Francie, Bordeaux
Po skvělém a skoro ideálním průběhu letošního ročníku se při sběru dostaly ke slovu dešťové srážky, které tu na rozdíl od Burgundska zkomplikovaly sklizeň a na některých místech způsobily plísňové a houbové choroby. Většinou však tento tlak velmi zralé hrozny ustály, a proto se i v Bordeaux očekává velmi dobrý ročník s nižším výnosem.

Itálie, Piemonte
Zřejmě v letošním roce nejspokojenější oblast v Itálii a nejen tam. Největší komplikací, stejně jako v Burgundsku, bylo krupobití v průběhu prázdnin, které místy velmi poničilo vinohrady a redukovalo sklizeň. Avšak slunné počasí, včasný pokles teplot pro ideální vyzrání a dostatečné srážky zaručily dokonale zralé hrozny a výhledově excelentní ročník.

Itálie, Toscana
Velmi horký a suchý rok, ve kterém byli vinaři jako na trní. Největší obavy z nedostatku vody a přezrání hroznů však zažehnaly srážky začátkem září. Následný pokles teplot nervozitu vinařů otočil a my se nyní můžeme těšit na nejlepší ročník desetiletí.

Německo, Mosel
V této oblasti se na sklizeň ještě čeká, ale už nyní víme, že se tu budou muset s letošním ročníkem vín dosti poprat. Velká horka a deště v nesprávný čas sice nezpůsobily velké neštěstí, ale hrozny rychle dozrávají a mohly by ztratit kyselinu, typickou pro oblast Mosel. Pokud tedy vydrží současné počasí, kdy jsou noci chladnější a bez dešťů, můžeme očekávat dobrý až velmi dobrý ročník s rychle pitelnými víny.

Česká republika, Morava
Stejně jako v Burgundsku byla sezóna pro vinnou révu stresující. A to hlavně kvůli vysokým teplotám a minimálním srážkám. Navíc se srážky objevily ke konci srpna a přinesly tak komplikace ve vinicích, což způsobilo lehké popraskání hroznů a plísně. Ale i přes tuto nepřízeň se na Moravě počítá s vynikajícím ročníkem hlavně díky velmi dobře vyzrálým hroznům. Ročník bude vynikající co do kvality a můžeme se těšit i na skvělá červená vína, která nemusí být pro Moravu tak typická. Kvůli malým hroznům však bude již několikátý rok v řadě výnosnost nižší.

O Premier Wines & Spirits
Historie společnosti Premier Wines & Spirits sahá až do roku 1992. Společnost se věnuje velkoobchodnímu i maloobchodnímu prodeji vín a lihovin a může se pochlubit nejširším stálým portfoliem vín a lihovin v ČR. Firmu vlastní Martin Nejedlý, který loni prodal majoritu ve finančně-poradenské skupině Fincentrum, spolu s Lukášem Nádvorníkem a Richardem Švédou. Hlavní sommelier PWS Jakub Přibyl je trojnásobným držitelem titulu mistra ČR v sommelierství. Vína a lihoviny z nabídky Premier Wines & Spirits mohou zákazníci ochutnat i v Grand Cru Restaurant & Bar v centru Prahy v Lodecké ulici nebo ve vinném sklepě a tapas baru Monarch v ulici Na Perštýně 15. Do skupiny Premier Wines & Spirits spadá i Národní banka vín sídlící v Praze v Platnéřské 4. V roce 2015 se společnost stala výhradním dodavatelem vína pro Ples v Opeře. Více na
www.1er.cz.

Datum:02.10.2015 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Vaše nová cesta za aromatickými požitky

Průkopník ve světě prémiové porcované kávy vzdává hold zemím, které jsou ve světě kávy legendami, a to novou kávou ze Sumatry.

Skvělé snoubení kávy a ledu

Prožijte chladivé léto s nejnovějšími kávami z řady Nespresso Barista Creations pro ledové osvěžení.

Kávové semináře pro všechny

Inovativní kávové semináře Masterclass online na sociálních sítích. Svou vlastní cestu experta na kávu můžete zahájit z pohodlí domova.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama