Grand Marnier
Grand MarnierCrêpe Master Stéphan SolarCrêpe SuzetteGrand Marnier Cordon Rouge

Crêpe Suzette

16.09.2015 00:00

Esence francouzského luxusu ve vší své rafinovanosti s příchutí koňaku a hořkých pomerančů.

Luxusní pomerančový koňakový likér Grand Marnier spatřil světlo světa už v roce 1880. Jeho autor Louis-Alexandre Marnier-Lapostolle do něj vložil samu esenci Paříže, jejích bulvárů a paláců. Mísí se v něm tradice stvrzená voskovou pečetí i dálka exotických ostrovů, požitkářství a lehká frivolnost. Už jen samotný název obsahující slovo Grand, které lze volně přeložit jako impozantní, evokuje, že se jedná o něco zcela výjimečného a unikátního. Zajímavostí je, že zprvu se tento likér nazýval Curaçao Marnier, a až zakladatel světoznámého hotelového řetězce Ritz, pan César Ritz, navrhl svému příteli Louisi-Alexandrovi, aby jej přejmenoval na Grand Marnier, jelikož takto impozantní likér si žádá impozantní jméno.

Dle receptu předávaného z otce na syna se opatrně míchá prvotřídní francouzský koňak s esencí divokých tropických pomerančů z Karibiku, odrůdy Citrus Bigaradia, spolu s dalšími tajnými přísadami. Poté se ukládá ke zrání do dubových sudů. V jeho vůni se mísí pomerančové květy, kandovaná kůra a karamel a v chuti převládá tón hořkých pomerančů s náznaky lískových oříšků. Dnes je tak populární, že se každé dvě vteřiny někde ve světě prodá lahev. Likér Grand Marnier jasně symbolizuje francouzský luxus a tak zvaný Art de Vivre.

Likér Grand Marnier je dále nepostradatelná ingredience řady koktejlů, jako například světoznámého Leviathan koktejlu, ale také důležitou součástí klasických receptů francouzské kuchyně. Přepychovou podobu klasického dezertu Crêpe Suzette si bez něj ani nelze představit, stejně tak jako spoustu dalších receptů, a to ať už v tradiční či v experimentální kuchyni.

Crêpe Suzette
Legendární dezert okouzlí chutí i příběhem. Zkrátka Crêpe Suzette.

Jeden z mistrovských kousků, které světu milovníků dobrého jídla dala Francie. Přesněji věhlasný šéfkuchař Henri Charpentier (1880 - 1961). V roce 1895, v době svých profesních začátků, připravoval v Café de Paris v Monte Carlu dezert pro anglického prince z Walesu, budoucího krále Edwarda VII. Jak Henri Charpentier vzpomíná ve svých pamětech, nejslavnější variace na tradiční crêpe vznikla vlastně náhodou. Palačinka zalévaná pomerančovým likérem se mu těsně před servírováním nedopatřením vzňala. Henri ovšem zachoval chladnou hlavu, po bleskovém uhašení palačinku dvakrát přeložil, předložil princi jako nový originální dezert, a ten byl navýsost spokojen. Nejprve vidličkou spořádal palačinku a pak lžičkou pečlivě, takřka do poslední kapky, vyjedl lahodný sirup ze dna talíře. Bylo vidět, že mu mimořádně chutná. Pozval si kuchtíka ke stolu a ptal se po názvu neodolatelného dezertu. Henri uctivě navrhl pojmenování Crêpe Princesse, ovšem princ jej změnil na Crêpe Suzette, na počest dívenky, malé Suzette, která toho dne seděla u stolu mezi samými muži. Crêpe Suzette můžete dnes ochutnat i v Praze. Mladý gastronomický nadšenec Eduard Ondráček se ve Francii zúčastnil školení věnovanému přípravě té pravé Crêpe Suzette, kterou nyní nabízí ve svém podniku BONVIVANT’s cocktail tapas café v Bartolomějské ulici. Anebo se do přípravy téhle francouzské klasiky můžete pustit sami. Kromě trochy odvahy na finální flambování budete potřebovat hlavně pomerančový likér na bázi koňaku Grand Marnier, bez kterého se neobejde řada klasických receptů francouzské kuchyně.

Připravte si palačinky doma - recept na 15 palačinek
25 cl polotučného mléka
110 g hladké mouky
25 g másla
2,5 cl GRAND MARNIER® Cordon Rouge liqueur
2 velká vejce
5 cl světlého piva
15 g cukru
Špetka soli

Na flambování
200 g másla
20 cl GRAND MARNIER® Cordon Rouge liqueur
100 g krupicového cukru

Smíchejte mouku, cukr a sůl. Po jednom vmíchejte vejce a postupně přidávejte pivo a mléko. Nakonec přidejte rozpuštěné a máslo a Grand Marnier. Ideálně nechte těsto přes noc odstát v lednici. Pomažte pánev rozpuštěným máslem a nalijte asi 30 ml těsta. Rychle naklánějte a otáčejte pánev tak, aby bylo dno zcela obalené těstem. Jakmile je palačinka zlatohnědá, otočte ji a osmahněte i z druhé strany.

V pánvi rozehřejte máslo. Až začne bublat, přidejte cukr a hned poté palačinku. Obě její strany obalte v másle, nalijte na ní Grand Marnier a oflambujte. Podávejte ihned, nejlépe se skleničkou Grand Marnier.

Datum:16.09.2015 00:00
Reklama

Captain Morgan vyplouvá

Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí svým návštěvníkům víc než jen bar.

"I love Catalunya!" A jak mají rádi okruh Moto GP ostatní jezdci?

Ready to carve-up Catalunya Monster Energy MotoGP! What the riders think…

Unexpected Summer

Prožijte Austrálií inspirované léto s Nespresso a dopřejte svým chuťovým buňkám zážitek z opačné strany zeměkoule s limitkou ledových káv.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Unexpected Summer

Prožijte Austrálií inspirované léto s Nespresso a dopřejte svým chuťovým buňkám zážitek z opačné strany zeměkoule s limitkou ledových káv.

Chytřejší příprava kávy

Essenza Plus je dokonalým řešením pro milovníky kávy, kteří u svých vzácných chvilek strávených s kávou chtějí propojit pohodlí a styl.

Připlouvá limitka pravého kapitána

Pravý kapitán nepostrádá vlastnosti nové limitované edice Captain Morgan Spiced Gold.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama