Hamburger, fenomén nejen moderní doby, foto: Dreamstime.com
Hamburger, fenomén nejen moderní doby, foto: Dreamstime.comHamburger, fenomén nejen moderní doby, foto: Dreamstime.comHamburger, fenomén nejen moderní doby, foto: Dreamstime.com

Fenomén hamburger

20.07.2015 00:00

Všichni jsme se s ním někdy setkali: v restauraci, fast foodu nebo na zahradní party u souseda. Placka z mletého masa doplněná o měkkou houstičku, zeleninu a lahodnou omáčku je známá už více než sto let. O historii vzniku hamburgeru se traduje mnoho historek, pravdou ale zůstává, že hamburger nás bezpochyby všechny přežije.

V podobě, v jaké ho dnes známe, se s největší pravděpodobností poprvé objevil na konci 19. století. Američané tvrdí, že hamburger je jejich vynálezem, Němci zase, že vznikl v přístavním Hamburku jako jídlo na dlouhé zámořské plavby. Světový věhlas mu ale určitě dali Američané se svými fast foody.

Jak to tedy bylo?
Kdo ví, vyberte si, která z následujících historek je uvěřitelnější či pravděpodobnější. Co takhle ta o Charlesu Nagreenovi z Wisconsinu, který už v roce 1885 osmažil maso nakrájené na plátky a vložil je mezi dva chleby, aby mohl jíst za pochodu? Nebo další, jež říká, že stánkaři Franku Menchesovi došly párky, proto opekl placky z mletého masa, ze kterých se později stal hit. Rodina Oscara Webera Bilby zase tvrdí, že první známá placka z mletého masa v housce byla vyrobena na statku jejich dědečka. Jedna z pověr o vzniku hamburgeru dokonce uvádí, že jde o český vynález: v Chicagu byla velká jatka, kde pracovalo několik českých řezníků, kteří svačili karbanátky mezi dvěma chleby. Laskomina tehdy voněla po celém areálu, takže ostatní dělníci chtěli znát její původ. Jenže čeští řezníci nevládli zvláště dobře angličtinou, proto v domnění, že jsou dotazováni, odkud přijeli do Ameriky, odpověděli, že jsou "Hamburgers", protože přijeli lodí z německého Hamburku. Zajímavá, leč málo uvěřitelná historka, kterých lze v souvislosti se zrodem hamburgeru najít stovky. Nejpravděpodobnějším se jeví příběh Franka a Charlese Menchesových, kteří prý prodali první sendvič v roce 1885 na kulinářském veletrhu ve vesničce Hamburk státu New York. Ve chvíli kdy jim došly vepřové klobásy, nahradili sortiment mletým hovězím masem. Ať je to jak chce, hamburger dělají skvělý jak v Americe, tak v Německu, a pokud se díky němu dobře najíme, je nám jméno stvořitele tak trochu jedno.

Jak se proslavily
Hamburgery jsou většinou hlavním produktem fast foodových restaurací. Maso se sem dostává zmražené v podobě naprosto stejných tenkých plátků. První restaurací využívající boomu hamburgerů se stal White Castle System. V roce 1916 se šéfkuchař Walter Anderson rozhodl otevřít hamburgerárnu v Kansasu. Na grilující se plátek masa přidal cibulové kroužky, které tak dostaly charakteristickou masovou chuť, takže lidé po nich šíleli. Poptávka sílila, tak se hamburgery musely začít vyrábět mnohem rychleji. Ve městě Wichita v Kansasu pak Anderson otevřel ještě další tři stánky, a stal se tak prvním fast foodovým řetězcem vůbec. Největším současným řetězcem je samozřejmě McDonald´s. Bratři Richard a Maurice McDonaldové začali se stánkovým prodejem v roce 1940 v San Bernardinu v Kalifornii a jejich hlavním produktem byl právě hamburger. V roce 1955 licenci na provozování restaurace McDonald´s koupil podnikatel Ray Kroce, který začal tvrdě pracovat na rozmachu společnosti s cílem, aby si každý Američan mohl po celých státech koupit hamburger v jednotné kvalitě. Jeho elán ale bratři McDonaldové úplně nesdíleli, proto se rozhodl osamostatnit. V roce 1961 odkoupil značku McDonald´s za 60 miliard korun, společnost mu ale vydělala mnohem více, a stala se tak jednou z nejmocnějších firem v Americe. Nyní McDonald´s provozuje přes 30 000 restaurací po celém světě a konkurenční fast foody mu stále ani zdaleka nešlapou na paty.

Filmový hrdina
Na lásce k hamburgerům stojí i několik filmů a kultovních hlášek. Tou nejslavnější je asi rozhovor mezi Johnem Travoltou a Samuelem L. Jacksonem v Pulp Fiction legendárního režiséra Quentina Tarantina.

Travolta: "Víš jak říkaj´ čtvrtlibráku se sejrem v Paříži?"
Jackson: „Oni mu neříkaj čtvrtlibrák se sejrem?"
Travolta: "Ne, maj´ tam metrickej systém, věděli by kulový, co je to čtvrtlibrák."
Jackson: "Tak jak teda?"
Travolta: "Říkaj´ mu Royale Cheese."

Následuje znechucení a zesměšňování evropského pojetí tolik oblíbených "amerických" pochoutek. Hamburgery hrají hlavní roli také ve snímku otce Hvězdných válek George Lucase Americké graffiti. Tam jsou tyhle masové sendviče symbolem amerických teenagerů začátku 60. let, kteří si to valili v nadupaných bourácích a chodili na dvojité hamburgery a cherry colu. Z jiného úhlu pohledu se na oblíbenou americkou pochoutku dívá dokument Morgana Spurlocka z roku 2004 s názvem Super Size Me. Co by se stalo, kdybyste měsíc nejedli nic jiného než jídlo z fast foodů? Morgan Spurlock to zkusil, třicet dní se stravoval jen v McDonaldech, přibral více než 10 kilo a způsobil si vážné zdravotní problémy.

Jaké jsou dnes
Složení hamburgerů se v současné době poměrně liší. Za více než sto let své existence prošly mnoha obměnami, dělají se jak z hovězího, tak i z vepřového nebo kuřecího masa. Novinkou nejsou vegetariánské ani veganské verze. Klasika ale stále zůstává v oblibě a na dobrém hamburgeru z mletého masa budeme ujíždět ještě dlouho. I v Čechách už naštěstí vznikly dobré restaurace specializující se právě na kvalitní hamburgery. Sice vás bude stát více než obligátní dvacetikorunu jako u McDonald´s, ale věřte, že po jeho ochutnání si na fast foodový polotovar ani nevzpomenete.

Domácí výroba je in
Úplně původní hamburger se skládal ze dvou krajíců chleba a masa v té nejlepší kvalitě. V případě, že si děláte hamburger doma, je vždy lepší si maso namlít sami. Máte pak jistotu, že bude šťavnatý, tedy pokud nepoužijete příliš libovou surovinu. Správný hamburger totiž musí obsahovat alespoň deset procent tuku. Do masa by se rozhodně nemělo přidávat žádné grilovací koření, ani sójové omáčky, vajíčka, kečupy a další suroviny, na které jsme bohužel v České republice stále dost zvyklí. Správnému burgeru stačí jen sůl a pepř, aby skvěle vynikla chuť masa. Kouzlit ale můžete s ostatními surovinami, tam už se meze nekladou. Rajčata, ledový salát, slanina, sýr čedar, papričky jalapeno, cibule, vše tak, jak to máte rádi. Určitě dbejte i na správný výběr housky. Fajnšmekři by si ji měli upéci doma sami, protože kupovat balené „víkendové“ pečivo skvělý plátek mletého masa jedině degraduje.

Datum:20.07.2015 00:00
Reklama

OKTAGON 10 | 17.11.2018

Svátek bojových umění a MMA událost roku se blíží – jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace míří do pražské O2 arény.

Vánoční nadílka

Litovelský pivovar se na sváteční období opět chystá s výjimečnými pivy a také speciální Kolekcí litovelského sládka.

Král Customů

Custom thajského dealerství pojmenovaný Princ je jednoduchá, čistá stavba, symbolizující to, jak by měl vypadat chopper roku 2018.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Sladkosti pod kontrolou

Všechny výrobky značky DIANELLA jsou určené nejen pro diabetiky, ale pro všechny z vás, kteří si hlídají příjem cukrů.

Svěží a lehká

Mladá vína mají v tuzemsku dlouhou tradici. Své příznivce si získala hlavně díky osobitému charakteru a příjemným svěžím tónům.

Chuť Paříže

Blíží se sváteční sezóna, což znamená, že je čas připravit se na oslavu ve velkém stylu a dopřát si kávové chvilky s trochou luxusu.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
30.11.2018

Ikonická Sicily Bag v Praze

Italská módní značka Dolce & Gabbana připravuje ve dnech 29. - 30. listopadu 2018 možnost nechat si ručně personifikovat kabelku Sicily italskou kreslířkou v pražském butiku.

Reklama