Foto: Dreamstime.com
Foto: Dreamstime.comFoto: Dreamstime.com

Superpotraviny: inteligentní volba

03.07.2015 00:00

Na trhu produktů nenajdeme jen zdravé potraviny, léčivé byliny, bio ovoce a zeleninu či potraviny s pozitivním účinkem na tohle či ono. Už nemáme jen potraviny, máme poměrně novou a módní kategorii, takzvané superpotraviny. Tedy takové druhy potravin a plodin, pro něž je charakteristický vysoký podíl nutričně výživných látek pro lidský organismus.

Slovník Oxfordské angličtiny popisuje superpotravinu jako „výživově bohatou potravinu zvláště prospěšnou pro zdraví, tělesnou a duševní pohodu“. Harvard Pilgrim Health Center označuje pojmem „superfoods“ potraviny, které mají mimořádný zdraví prospěšný účinek. Jsou plné vitamínů, minerálů, antioxidantů, enzymů, koenzymů, proteinů, stopových prvků, esenciálních mastných kyselin a vlákniny. V přírodní a nezpracované formě mají výborné vlastnosti podporující sílu a energii lidského těla a jsou skvělým zdrojem živin prospívajících zdraví, správné funkci imunitního systému, pomáhají s tvorbou serotoninu, čištěním organizmu a upravují kyselost těla. Původní drsné podmínky horského prostředí, pouští a tropických pralesů donutily tyto plodiny zadržovat množství živin kvůli jejich přežití. Jsou tak vhodnými potravinovými doplňky, aniž by vedly ke zbytečnému chemickému zatížení organismu.

Řešení pro budoucnost
Za podmínek neznečištěného životního prostředí a pěstování plodin v nevyčerpané půdě bohaté na minerály bez silného nadužívání hnojiv a pesticidů či bez stresové zátěže snižující imunitu by běžně dostupné plodiny našeho klimatického pásma měly člověku zajistit dostatek potřebných živin. Ovšem v důsledku zmíněných negativních vlivů nejsou běžně dostupné potraviny schopné dodat lidskému organizmu látky nezbytné pro jeho kvalitní fungování. To alespoň tvrdí vědecké výzkumy poslední let. Lidstvo však přišlo na možné řešení této nutriční podvýživy. Odpovědí jsou právě superpotraviny obsahující supervýživné látky v čistě přírodní podobě, pro lidské tělo snadno stravitelné a beze zbytku využitelné. Svými účinky byly v některých částech světa známé už před tisíci lety, mnohé z nich pocházejí z oblastí vzniku prvních civilizací, jako Asie, Jižní a Severní Amerika či Středomoří. Například šťávu z mladého ječmene si dopřávali už gladiátoři v antickém Řecku a Římě. Staří Egypťané a Babyloňané znali kladné účinky včelích produktů, tibetští mnichové si zase odjakživa dopřávají exotické plody goji.

Přehled superpotravin
Rozdělení superpotravin není úplně jednotné. Někdy jsou do této kategorie zařazeny také potraviny obsahující větší množství pouze jedné z mnoha prospěšných látek. Zde je několik, především těch exotických, které je vhodné přidávat pravidelně do jídelníčku kvůli komplexnosti látek v nich obsažených.

Zelené superpotraviny
Jsou bohaté na chlorofyl velmi podobný lidské krvi. Jejich konzumace zvyšuje množství hemoglobinu, a tím i kyslíku v těle. Přidáním mladého ječmene, řasy spiruliny, chlorely a zelenolistých salátů do jídla výrazně snížíte riziko srdečních onemocnění.

Ořechy a superovoce
Goji neboli kustovnice čínská původně z oblasti Mongolska a Tibetu obsahuje 500 krát více vitamínu C než pomeranče. Je skvělým zdrojem antioxidantů, osmnácti aminokyselin, vitamínu A, B1, B2, B6 a E. Acai je zase amazonská bobulovina populární na plážích Brazílie, kde jsou plavky povinný dress code. Tato fialová plodina bohatá na antioxidanty plná vlákniny s pozitivním vlivem na srdce, kůži a hladinu cholesterolu je už běžně dostupná na českém trhu. Nepražené kakao obsahuje pravděpodobně nejvíce antioxidantů na světě. Je bohatým zdrojem hořčíku, železa a má 21 krát více flavonoidů než červené víno. Za zmínku stojí i voda z mladých kokosů, která je pro své hydratační účinky vhodná zejména po vysokém fyzickém výkonu.

Včelí produkty
Jejich benefity známé už starým Egypťanům objevili náhodně ruští včelaři. Mateří kašička je nebohatším zdrojem vitamínu B5, pomáhá v boji proti stresu, únavě a nespavosti. Včelí pyl je zase nejkomplexnější potravinou v přírodě s více než 7 krát větším podílem bílkovin než hovězí maso. Tento přírodní protijed vůči alergiím podporuje mentální zdraví a bojuje proti stárnutí. V propolis nám pilné včelky předávají v neposlední řadě také silné antiseptikum a přírodní antibiotikum.

Mořské řasy
Nori, Wakame, Kombu či Arame patří k nutričně nejbohatším potravinám vůbec. Jsou pro lidský organismus významné především z hlediska čištění krve, obsahují 10 krát více vápníku než kravské mléko, chrání organismus před účinky znečištění prostředí a silně alkalizují tělo. Jako významný antioxidant působí antirakovinotvorně. Detoxikují tělo, svým obsahem jódu pomáhají ke správné funkci štítné žlázy, a napomáhají tak úbytku váhy.

Brain food pro podporu mozku
Superpotraviny jsou také často označovány jako takzvaný “brainfood“, tedy potraviny působící příznivě na zlepšování funkcí mozku a centrální nervové soustavy. Zlepšují tak paměť, koncentraci a duševní výkon a působí jako prevence Alzheimerovy choroby a demence. Mezi tyto potraviny patří zejména goji, acai, amalaki, chia semínka, guarana a ženšen. A kam pro ně? Většinu z nich najdete v internetových i kamenných obchodech se zdravými či bio potravinami, nebo na mnoha zahraničních portálech s doručením až do domu.

Superpotraviny pro sílu, vytrvalost a libido
Přidejte do svého jídelníčku běžně dostupný celer zvyšující množství hormonu androsteron v potu, který přitahuje ženy. Zinek obsažený v dýňových semínkách zase zvyšuje produkci testosteronu a umocňuje ženskou sexuální touhu. Aztékové nazývali avokádový strom „varlatovým stromem“, protože jeho plody díky svému obsahu kyseliny listové zvyšují energii u mužů i žen. Díky obsahu kapsaicinu v chilli je tato žhavá paprička zdrojem endorfinů. Banány jsou zase bohaté na bromelain, vitamíny skupiny B a draslík zásadní pro sexuální hormony. Maca, kořen původem z jihoamerických And, najdete na českém trhu ve formě jemného prášku, který lze přidávat do proteinových a ovocných koktejlů či ranních kaší. Je označován za přírodní viagru a předpokládá zvýšení sexuální touhy, výkonu a počtu spermií. U žen prokrvením intimních partií zase umocňuje touhu po sexu a frekvenci styků. Vedle vysokého potenciálu k výkonu je maca oblíbená i pro své účinky na mentální a fyzickou vitalitu a zvyšuje plodnost mužů i žen. Vyřeší problém s plodností v budoucnu? Uvidíme.

Jíst či nejíst?
Superpotraviny mají své zastánce i odpůrce. Přestože jejich účinky jsou nesporné, není vše tak jednoduché. Problém nastává při objektivním posouzení jejich vlivu na lidský organismus jako celek. Studium účinků superpotravin totiž neprobíhá v podmínkách tělu vlastních, takže obvykle není zvážena souhra všech faktorů. Při zkoumání jejich vlivu nejsou studie totožné s vícesložkovým běžným příjmem potravy. Bez jednoznačných důkazů studií tak nelze přesně analyzovat vliv superpotravin na konkrétní lidský organismus. Podle některých tvrzení by se lidé spíš než na konzumaci potravin s nálepkou „super“ měli zaměřit na rozšíření palety různých potravin ve své stravě. Zařazení většího množství různých druhů ovoce, zeleniny a semen do jídelníčku je podstatné pro dlouhověkost, vitalitu a kvalitní život. Superpotraviny jako takové nejsou samospasitelné, ostatně tento účinek nenáleží žádné jednotlivé plodině, potravině či doplňku stravy. Z výše uvedených důvodů je však zařazení většího než obvyklého množství výživných látek ze superpotravin na jídelníček pro lidské tělo vhodné.

Text: Lucie Hložánková

Datum:03.07.2015 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Vaše nová cesta za aromatickými požitky

Průkopník ve světě prémiové porcované kávy vzdává hold zemím, které jsou ve světě kávy legendami, a to novou kávou ze Sumatry.

Skvělé snoubení kávy a ledu

Prožijte chladivé léto s nejnovějšími kávami z řady Nespresso Barista Creations pro ledové osvěžení.

Kávové semináře pro všechny

Inovativní kávové semináře Masterclass online na sociálních sítích. Svou vlastní cestu experta na kávu můžete zahájit z pohodlí domova.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama