Mladý evropský design
Mladý evropský designMladý evropský designMladý evropský designMladý evropský design

Mladý evropský design

17.02.2015 08:00

Vzdělávací platforma Scholastika a Okolo/Pedal Project Studio uskuteční v průběhu následujícího roku sérii šesti přednášek a výstav předních evropských designérů jako jsou Jean-Baptiste Fastrez, Sebastian Herkner, Elric Petit (BIG-GAME) či Maarten de Ceulaer. Cyklus seznámí publikum s rozmanitými aktuálními tendencemi současného designu. Autoři osobně představí svou tvorbu prostřednictvím přednášky otevřené pro veřejnost a doprovodné výstavní instalace v Okolo/Pedal Project Studiu, které je součástí žižkovské umělecké scény. Přednášky i výstavy budou probíhat od začátku března do konce letošního roku, jsou určené pro všechny zájemce o současný design a jsou zdarma.

Cyklus Setkání s předními osobnostmi mladého evropského designu představuje v českém prostředí na úrovni veřejných přednášek zatím ojedinělý počin. „Projekt navazuje na již uskutečněnou řadu přednášek zaměřených na mladou generaci českých designerů, které se ve Scholastice odehrály v uplynulém roce. Nejen, že dá příležitost k prezentaci významným zahraničním tvůrcům, ale cyklus bude nově rozšířen i o výstavy prezentujících, což umožní komplexnější pohled na dané téma,“ říká Evžen Šimera, zakladatel vzdělávací platformy v oblasti výtvarného umění a designu Scholastika.

Přednášky a výstavy přiblíží práci, inspiraci, myšlení i samotné produkty šesti vybraných designérů z Evropy. „Vybraní tvůrci mladší generace představují v některých případech zcela odlišné přístupy k navrhování předmětů a jejich následné funkci. Od současné interpretace německého funkcionalismu přes poetiku všedních předmětů švýcarských designérů až po experimentální belgický konceptuální design či procesuální experimenty z Londýna, výběr představí jednu, a přesto velmi rozmanitou generaci evropských tvůrců,“ komentuje výběr Adam Štěch, teoretik designu a zakladatelem uskupení Okolo.

Cyklus začne v polovině března první přednáškou a výstavou designéra Elrica Petita (BIG-GAME) s názvem Poetický život každodenních předmětů.

12. 3. od 18 hod / přednáška Elric Petit (BIG-GAME) / Scholastika, Bubenská 1, Praha 1
13. 3. od 18 hod / vernisáž výstavy Poetický život každodenních předmětů / Okolo/Pedal project Studio, Bořivojova 77, Praha 3


Ve švýcarském Lausanne působící designérské studio BIG-GAME tvoří Belgičan Elric Petit, Švýcar Grégoire Jeanmonod a Francouz Augustin Scott de Martinville. Ve své poetické a přesto utilitární tvorbě studio rozvíjí funkcionalistickou švýcarskou estetiku novým směrem a do života každodenních předmětů zapojuje rafinované příběhy a metaforický charakter. Zakladatelé studia též působí jako pedagogové na prestižní univerzitě ECAL a na svém kontě mají spolupráci s předními galeriemi a výrobci včetně Hermés, Hay, Alessi, Praxis nebo Moustache. Tvorbu ateliéru přijede na Scholastiku představit jeden z jeho členů Elric Petit, který zároveň přiváží do Prahy výstavní koncept Q&A (Questions & Answers), ve kterém bude společně se skupinou Okolo hledat v českém designu paralely k tvorbě BIG-GAME.
http://www.big-game.ch

21. 5. 2015 / přednáška Maarten de Ceulaer / Scholastika, Bubenská 1, Praha 1
22. 5. 2015 / vernisáž výstavy Laboratoř experimentů / galerie Okolo/Pedal project Studio, Bořivojova 77, Praha 3


Belgičan Maarten de Ceulaer je absolventem Eindhovenské akademie designu a ve své skulpturální konceptuální tvorbě propojuje archetypální typologie a formy s hledáním jejich zcela nových významů a funkcí. V nábytkářských sériích jako jsou Mutation nebo Suitcases pracuje s inovativními materiály i postupy jejich aplikace. I přesto, že za několik posledních let vytvořil Maarten de Ceulaer pouze omezený počet projektů, stal se jedním z nejvyhledávanějších konceptuálních designérů své generace. Pravidelně spolupracuje s prestižní milánskou galerií Nilufar, módní značkou Fendi a jeho práce již několikrát sklidila velký úspěch na sběratelském veletrhu designu Design Miami. Do Prahy přijede představit kromě své tvorby i práce neobyčejně silné současné generace belgických konceptuálních designérů.
http://www.maartendeceulaer.com

V cyklu se dále představí tito designéři:
Sebastian Herkner / současný německý funkcionalismus
Designér z Frankfurtu nad Mohanem je jedním z nejaktivnějších německých tvůrců současnosti, který vlastním způsobem interpretuje tradici německého funkcionalismu a Bauhausu. Herkner spolupracuje s významnými značkami z oboru, jako jsou například Classicon, Moroso, Very Wood či český výrobce skla Verreum. Je držitelem řady ocenění včetně Wallpaper Design Award. http://www.sebastianherkner.com

Studio Swine / Procesuální design
Britsko-japonské duo architektky Azusy Murakami a výtvarníka Alexandera Groves z Londýna vytvořilo během posledních let několik působivých projektů, které spojují design s problematikou ekologie, aktivismu a sociálních otázek. Mezi jejich nejznámější díla patří především projekt Sea Chair, v rámci kterého tvůrci vyrábí židle z nalezeného a roztaveného plastu v moři. Projekt získal již několik prestižních ocenění. http://www.studioswine.com

Jean-Baptiste Fastrez / Návrat dekoru
Mladý francouzský designér Jean-Baptiste Fastrez experimentuje s novými významy a podobou materiálů. Plasty, které se běžně používají pro výrobu brýlí a dalších doplňků, aplikoval například v podobě zrcadel nebo nábytku. V jeho barevných a dekorativních objektech ožívá novým způsobem svět postmoderního designu osmdesátých let. Autor spolupracoval s kultovní galerií Kreo nebo francouzskou značkou Moustache. http://www.jeanbaptistefastrez.com

Tomas Alonso / Konceptuální obyčejnost
Jeden z členů dnes již legendárního londýnského uskupení OKAY Tomas Alonso pracuje s rozmanitými materiály, které zpracovává do velmi jednoduchých a přesto formálně rafinovaných kompozic. Spolupracuje se značkou Praxis, galerií Victor Hunt nebo společností Camper. http://www.tomas-alonso.com

O Scholastice
Scholastika je vzdělávací platforma v oblasti výtvarného umění a designu, která umožňuje studovat a rozvíjet se v jinak těžko dosažitelném prostředí současné umělecké scény. Za jejím vznikem v roce 2012 stála dvojice mladých výtvarníků a umělců Evžen Šimera a Ondřej Brody. V současnosti Scholastika nabízí vzdělání v 11 studijních programech a spolupracuje s uznávanými umělci, designéry a teoretiky designu a umění jako jsou Adam Štěch (Ateliér dějiny designu), Jan Čapek (Ateliér produktový design), Roman Vrtiška a Vladimír Žák (Ateliér interiérový design), Michal Pěchouček (Ateliér kresby), Pavel Karous (Ateliér sochy), Jiří Thýn (Ateliér fotografie a video) a další. Více informací získáte na www.scholastika.cz.

Datum:17.02.2015 08:00
Reklama

Pro další generace #Ifwecare

Koňak LOUIS XIII. představil píseň „100 Years“ – The Song We'll Only Hear If We Care. Jedinečná hudební kompozice vytvořená Pharrellem Williamsem.

Hřejivá krása

Nová zimní kolekce kabátů italské módní značky Colmar vás doslova zahalí teplem jako ta nejteplejší deka.

Kavárna Blue Box Café

Tiffany odhalilo dlouho očekávanou rekonstrukci 4. patra na Páté Avenue a představilo vůbec první gastronomický koncept Tiffany & Co.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Natura Siberica

Natura Siberica - přírodní BIO kosmetika ze Sibiře, kde příroda produkuje svoji krásu, sílu a čistotu ve formě bylinek a rostlin.

Dobrý studentský design

Mladý talent získal dvě ocenění za koncept elektro motocyklu. Dragonfly one je inspirován tělem vážky a značkou Jawa.

Designblok: nejlepší tvůrci

Designblok, mezinárodní festival designu a módy ocenil nejlepší tvůrce. Vichřice ho však předčasně ukončila.

Vítězové Diploma Selection

Designblok vyhlásil vítěze Diploma Selection – bodovala móda inspirovaná polskou aristokracií a objekty ze Sýrie i z Marsu.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
18.11.2017

Noc divadel 2017

Jubilejní ročník Noci divadel s podtitulem „Forever Young“ proběhne 18. listopadu a zapojí se divadla z celé republiky.

Reklama