Vychutnejte si na podzim svěží svatomartinská vína
Vychutnejte si na podzim svěží svatomartinská vínaVychutnejte si na podzim svěží svatomartinská vínaModrý PortugalMuškát moravskýZweigeltrebe roséMüller ThurgauSvatovavřineckéSvatovavřinecké rosé

Vychutnejte si na podzim svěží svatomartinská vína

10.11.2014 13:00

Začátkem listopadu se oslavuje celoroční práce nejen na vinici, ale i u vás doma. Připít si na sv. Martina můžete mladým vínem, které potěší svěží a jiskrnou ovocnou chutí. Ačkoli zrálo jen pár týdnů, zaujme svým lehkým a osobitým charakterem. Co můžete letos ochutnat a jaká je vlastně historie svatomartinských slavností?

První letošní vína pro vás připravily Habánské sklepy, které letos slaví 400 let. Můžete vybírat mezi Muškátem moravským, Modrým Portugalem nebo Zweigeltrebe rosé. Víno Mikulov nabídne Müller Thurgau, Svatovavřinecké a Svatovavřinecké rosé.

Co jsou vlastně svatomartinská vína?
Jako svatomartinská se označují mladá vína, vyznačující se příjemnou svěžestí, lehkostí a ovocným charakterem. Jedná se o první vína nového ročníku a podle tradice smějí být poprvé otevřena 11. 11. v 11 hodin. Vypít by se měla do Velikonoc, aby si uchovala svoji mladost a svěžest. Tradice svatomartinských vín vznikla již za císaře Josefa II., obnovena byla Vinařským fondem v roce 2004.

Od nepaměti byla polovina listopadu považována za konec vegetačního roku. Pole byla obdělána, dobytek přemístěn z pastvin do stájí a vinice připraveny na zimu. Všechna úroda byla „pod střechou“, hrozny vylisovány a víno již připraveno k zrání v sudech.

Proč právě 11. 11.?
Od počátku tradice z doby Josefa II. končila vždy na sv. Martina (11. 11.) čeledínům, podruhům a děvečkám služba u větších sedláků, byli vyplaceni za rok služby a uzavírali dohody na rok následující. Dobrá smlouva na příští období bývala stvrzena stiskem ruky a přípitkem dobrého vína. Ke svatomartinskému veselí patřilo též dobré jídlo, k čemuž se pojí tradice svatomartinské husy.

Tato doba byla také spojena s vinařskými zkouškami. Pro tehdejší vinaře měl svátek sv. Martina zvláštní význam – víno bylo již jiskrné, bylo tak možné posoudit i jeho kvalitu. A to nejen kvůli chuťovému prožitku – záviselo na ní také obnovení smlouvy vinařům u šlechty a větších sedláků.

Jaká svatomartinská vína si můžete letos dopřát?
Muškát moravský měl velký úspěch při své premiéře mezi svatomartinskými víny v roce 2012 a hned se stal velmi oblíbeným vínem. Jemně aromatické, čistě muškátové tóny této odrůdy vyzývají i letos k ochutnání. Cena: 89 Kč.

Modrý Portugal je jako lehčí víno s hloubkou a plností ideální volbou k svatomartinské huse. Nachová barva, elegantní aroma višní a švestkového kompotu s tónem čokolády v pozadí tento pokrm skvěle doprovází. Cena 89 Kč.

Zweigeltrebe rosé podpoří velkou oblibu růžových svatomartinských vín, která v posledních letech stále roste. Vyzývá lososově růžovou barvou, elegantní ovocnou vůní peckového či zahradního ovoce a šťavnatou chutí. Cena: 89 Kč.

Müller Thurgau je odrůda mezi svatomartinskými víny tradičně nejvíce zastoupená a zároveň pro výrobu svatomartinských vín velmi vhodná – je to jedna z nejranějších odrůd. Toto mladé víno se svou jiskrnou zelenkavě žlutou barvou a intenzivním aroma květů, broskví a drobného zahradního ovoce se hodí na každý den k jídlu i k posezení. Cena: 69 Kč.

Svatovavřinecké na první pohled zaujme sytou fialkově rubínovou barvou. Jeho vůně připomíná peckové ovoce s tóny třešňového dřeva a kakaa. Doporučujeme podávat k pečené drůbeži (např. svatomartinské huse), ke zvěřinovým paštičkám, terinám či k těstovinám. Cena: 69 Kč.

Svatovavřinecké rosé je oblíbené šťavnaté růžové víno s malinovou barvou a elegantním aroma, které připomíná jahody ve smetaně či višňový kompot. Cena: 69Kč.

Reklama

Captain Morgan vyplouvá

Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí svým návštěvníkům víc než jen bar.

"I love Catalunya!" A jak mají rádi okruh Moto GP ostatní jezdci?

Ready to carve-up Catalunya Monster Energy MotoGP! What the riders think…

Unexpected Summer

Prožijte Austrálií inspirované léto s Nespresso a dopřejte svým chuťovým buňkám zážitek z opačné strany zeměkoule s limitkou ledových káv.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Unexpected Summer

Prožijte Austrálií inspirované léto s Nespresso a dopřejte svým chuťovým buňkám zážitek z opačné strany zeměkoule s limitkou ledových káv.

Chytřejší příprava kávy

Essenza Plus je dokonalým řešením pro milovníky kávy, kteří u svých vzácných chvilek strávených s kávou chtějí propojit pohodlí a styl.

Připlouvá limitka pravého kapitána

Pravý kapitán nepostrádá vlastnosti nové limitované edice Captain Morgan Spiced Gold.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama