Vychutnejte si na podzim svěží svatomartinská vína
Vychutnejte si na podzim svěží svatomartinská vínaVychutnejte si na podzim svěží svatomartinská vínaModrý PortugalMuškát moravskýZweigeltrebe roséMüller ThurgauSvatovavřineckéSvatovavřinecké rosé

Vychutnejte si na podzim svěží svatomartinská vína

10.11.2014 13:00

Začátkem listopadu se oslavuje celoroční práce nejen na vinici, ale i u vás doma. Připít si na sv. Martina můžete mladým vínem, které potěší svěží a jiskrnou ovocnou chutí. Ačkoli zrálo jen pár týdnů, zaujme svým lehkým a osobitým charakterem. Co můžete letos ochutnat a jaká je vlastně historie svatomartinských slavností?

První letošní vína pro vás připravily Habánské sklepy, které letos slaví 400 let. Můžete vybírat mezi Muškátem moravským, Modrým Portugalem nebo Zweigeltrebe rosé. Víno Mikulov nabídne Müller Thurgau, Svatovavřinecké a Svatovavřinecké rosé.

Co jsou vlastně svatomartinská vína?
Jako svatomartinská se označují mladá vína, vyznačující se příjemnou svěžestí, lehkostí a ovocným charakterem. Jedná se o první vína nového ročníku a podle tradice smějí být poprvé otevřena 11. 11. v 11 hodin. Vypít by se měla do Velikonoc, aby si uchovala svoji mladost a svěžest. Tradice svatomartinských vín vznikla již za císaře Josefa II., obnovena byla Vinařským fondem v roce 2004.

Od nepaměti byla polovina listopadu považována za konec vegetačního roku. Pole byla obdělána, dobytek přemístěn z pastvin do stájí a vinice připraveny na zimu. Všechna úroda byla „pod střechou“, hrozny vylisovány a víno již připraveno k zrání v sudech.

Proč právě 11. 11.?
Od počátku tradice z doby Josefa II. končila vždy na sv. Martina (11. 11.) čeledínům, podruhům a děvečkám služba u větších sedláků, byli vyplaceni za rok služby a uzavírali dohody na rok následující. Dobrá smlouva na příští období bývala stvrzena stiskem ruky a přípitkem dobrého vína. Ke svatomartinskému veselí patřilo též dobré jídlo, k čemuž se pojí tradice svatomartinské husy.

Tato doba byla také spojena s vinařskými zkouškami. Pro tehdejší vinaře měl svátek sv. Martina zvláštní význam – víno bylo již jiskrné, bylo tak možné posoudit i jeho kvalitu. A to nejen kvůli chuťovému prožitku – záviselo na ní také obnovení smlouvy vinařům u šlechty a větších sedláků.

Jaká svatomartinská vína si můžete letos dopřát?
Muškát moravský měl velký úspěch při své premiéře mezi svatomartinskými víny v roce 2012 a hned se stal velmi oblíbeným vínem. Jemně aromatické, čistě muškátové tóny této odrůdy vyzývají i letos k ochutnání. Cena: 89 Kč.

Modrý Portugal je jako lehčí víno s hloubkou a plností ideální volbou k svatomartinské huse. Nachová barva, elegantní aroma višní a švestkového kompotu s tónem čokolády v pozadí tento pokrm skvěle doprovází. Cena 89 Kč.

Zweigeltrebe rosé podpoří velkou oblibu růžových svatomartinských vín, která v posledních letech stále roste. Vyzývá lososově růžovou barvou, elegantní ovocnou vůní peckového či zahradního ovoce a šťavnatou chutí. Cena: 89 Kč.

Müller Thurgau je odrůda mezi svatomartinskými víny tradičně nejvíce zastoupená a zároveň pro výrobu svatomartinských vín velmi vhodná – je to jedna z nejranějších odrůd. Toto mladé víno se svou jiskrnou zelenkavě žlutou barvou a intenzivním aroma květů, broskví a drobného zahradního ovoce se hodí na každý den k jídlu i k posezení. Cena: 69 Kč.

Svatovavřinecké na první pohled zaujme sytou fialkově rubínovou barvou. Jeho vůně připomíná peckové ovoce s tóny třešňového dřeva a kakaa. Doporučujeme podávat k pečené drůbeži (např. svatomartinské huse), ke zvěřinovým paštičkám, terinám či k těstovinám. Cena: 69 Kč.

Svatovavřinecké rosé je oblíbené šťavnaté růžové víno s malinovou barvou a elegantním aroma, které připomíná jahody ve smetaně či višňový kompot. Cena: 69Kč.

Reklama

OKTAGON 10 | 17.11.2018

Svátek bojových umění a MMA událost roku se blíží – jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace míří do pražské O2 arény.

Vánoční nadílka

Litovelský pivovar se na sváteční období opět chystá s výjimečnými pivy a také speciální Kolekcí litovelského sládka.

Král Customů

Custom thajského dealerství pojmenovaný Princ je jednoduchá, čistá stavba, symbolizující to, jak by měl vypadat chopper roku 2018.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Sladkosti pod kontrolou

Všechny výrobky značky DIANELLA jsou určené nejen pro diabetiky, ale pro všechny z vás, kteří si hlídají příjem cukrů.

Svěží a lehká

Mladá vína mají v tuzemsku dlouhou tradici. Své příznivce si získala hlavně díky osobitému charakteru a příjemným svěžím tónům.

Chuť Paříže

Blíží se sváteční sezóna, což znamená, že je čas připravit se na oslavu ve velkém stylu a dopřát si kávové chvilky s trochou luxusu.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
17.11.2018

Noc divadel 2018

Třetí listopadová sobota bude opět patřit Noci divadel. V letošním roce termín vychází symbolicky na 17. listopadu 2018, což určilo i téma letošního ročníku: Česko-slovenská divadelní spolupráce.

Reklama