6 věcí, které možná nevíte o kávě
6 věcí, které možná nevíte o kávěLuboš Martínek, šéfbarista kavárenské sítě CrossCafe

6 věcí, které možná nevíte o kávě

03.10.2014 09:10

Káva je běžnou součástí našeho každodenního života. Pijeme ji ráno na probuzení i během celého dne na povzbuzení, doplnění ztracené energie či jen tak pro chuť. Víte, ale odkud se vzalo slovo káva, kdo ji objevil, či jaké jsou všechny její opravdové účinky? Luboš Martínek, šéfbarista kavárenské sítě CrossCafe, pro vás vybral 6 zajímavostí o kávě, které vás možná překvapí.

Slovo káva
Slovo káva pochází z arabského „kaweh“, které v překladu znamená sílu, pevnost a energii.

Podle legendy kávu objevily kozy
První zmínky o kávě pocházejí z Etiopie z 9. století a její objev byl dílem náhody. Podle legendy si místní pastevec všiml, že když jeho kozy snědí jisté červené bobule rostoucí na křovinách, jsou pak výjimečně skotačivé. Začal je tedy sám pojídat a zjistil, že je sám také nejen živější, ale i šťastnější.

Účinky kofeinu
Kofein je znám svými povzbuzujícími účinky na mozkovou činnost, ale má i řadu dalších účinků. Zvyšuje krevní tlak a produkci žaludečních kyselin, zrychluje puls, zlepšuje využití tukových zásob a tukové kyseliny uvolňuje do krevního řečiště. Tyto účinky mohou trvat od několika hodin až do dvanácti hodin, ale již po čtyřech dnech pravidelného užívání se tělo stane rezistentním. Tedy, i když kofein napoprvé zvýší krevní tlak a zrychlí tep, při jeho pravidelné aplikaci žádné změny patrny nebudou.

Nejvhodnější doba na pití kávy pro dodání energie
„Pokud pijete kávu zejména pro dobití energie, je kontraproduktivní pití kávy hned ráno po probuzení. Je to dáno hladinou kortizolu v krvi, ten se totiž ráno o naše probuzení postará i bez kávy. Hladina kortizolu však začíná zhruba hodinu po probuzení postupně klesat a pomalu přichází ideální chvíle na první šálek kávy, ten se doporučuje zhruba mezi půl desátou až půl dvanáctou. Další pokles hladiny kortizolu pak přichází mezi půl druhou a půl šestou odpoledne, kdy je ideální čas na další šálek,“ říká Luboš Martínek z CrossCafe.

Jaký byl hlavní důvod vzniku a růstu popularity ristretto?
Ristretto pochází z jižní Itálie, konkrétně ze Sicílie. Je velice podobné espressu, ale s tím rozdílem, že jeho objem je o něco menší - okolo 20 ml. Příprava ristretta je stejná jako u espressa, jenže s nižší dobou průtoku vody. Ristretto vymysleli italští jižané kvůli vysokým teplotám, které v kraji panují, kdy bylo potřeba nápoj ještě zmenšit, aby při pití nedocházelo ke zvyšování teploty organismu.

Víte, co jsou v našich končinách méně známé druhy kávy, Cortado, Breve a Con Panna?
Káva Cortado je specialitou španělsky mluvících zemí a jedná se v podstatě o zmenšeninu kávy latte či macchiato. Káva Breve je americkou variantou latte, jedná se o espresso s mlékem a smetanou. Espresso Con Panna je espresso se smetanou.

Datum:03.10.2014 09:10
Reklama

Módní událost roku

Nespresso spojilo síly s jednou z nejlepších návrhářek Monikou Drápalovou v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week 2019.

Vtip a humor u Levi´s

Snoopy a jeho kamarádi z Peanuts® zabrali džíny, trička, mikiny, džísky, dokonce i ponožky!

Jak chránit své cennosti i před přírodními živly

Nejlepším řešením je využití bezpečnostní schránky. Nejen pro úschovu zálohy vašich dat či šperků, ale i pro uložení důležitých dokumentů a hotovosti.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Cesta do nitra zeleného kostarického pralesa

Nespresso si vás dovoluje pozvat na poznávací cestu prostřednictvím nové limitované edice kávy Costa Rica z řady Master Origin.

Kávový tip na Valentýna

Malá inspirace, jak doladit letošní svátek do na prosté dokonalosti okamžiku. Nesmí chybět luxusní šálky navržené Indii Mahdavi.

Chuť lásky

O čokoládě se říká, že je sladká jako láska. Není tedy právě, růže nebo srdíčko z kvalitní čokolády, tím nejlepším valentýnským dárečkem?

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama