Konec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil Brejžek
Konec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil BrejžekKonec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil BrejžekKonec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil BrejžekKonec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil BrejžekKonec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil BrejžekKonec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil BrejžekKonec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil BrejžekKonec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil Brejžek

Konec léta v Hliněné baště

09.09.2014 15:15

Chcete si trochu prodloužit léto? Hledáte restauraci, v níž byste si mohli připomenout pokrmy, které jste jedli na vaší dovolené u moře? Pak není nic snazšího, než zavítat do Průhonic do Hliněné bašty, romantické restaurace, z jedné strany ukryté v umělém kopci, zatímco druhá strana s prostornou terasou je otevřena k rybníčku. Restaurace, jež je postavená doslova a do písmene z hlíny, slámy a dřeva.

V Hliněné baště vám nabídnou menu, jež se nese v duchu středomořské kuchyně. Majitel restaurace a šéfkuchař v jedné osobě Hynek Vávra neponechává nic náhodě, s láskou a respektem připravuje jedinečné pokrmy a trpělivě kouzlí své chutě. Zároveň nezapře, že se kdysi plavil a vařil na moři a tak to jsou především čerstvé ryby v nejrůznějších úpravách, s nimiž se tady můžete setkat. Výhradně čerstvé, žádné zmražené, a je to na chuti setsakramentsky znát. Výtečný je steak z tuňáka, připravovaný v hliněné peci, mořský jazyk či halibut. Za zkoušku stojí pikantní krevety na pánvi restované se zázvorem, mangem a kokosovým krémem nebo svěží chobotnicový salát s řapíkatým celerem. Objednat si můžete i humry a langusty, jež jste viděli při svém příchodu ve dvou akváriích. Zatímco humři jsou v Česku běžně k dostání, langusta stále zůstává malou gurmánskou raritou (podává se zde zapečená se sýrovou krustou a limetkovým máslem).

Ochutnejte steak z bizona
Milovníkům neotřelých kombinací nabízí Hynek Vávra opravdové rarity - biftek s čokoládovou omáčkou či s horkými višněmi, kuře jako pro krále ve smetaně s karotkou, hráškem, okurkou a sherry. Jako v jedné z mála restaurací u nás můžete v Hliněné baště ochutnat bizoní speciality - carpaccio z bizona s bazalkovým pestem a parmazánem nebo rumpsteak z bizona v indiánské marinádě na grilu. Odpůrci experimentů si mohou pochutnat na zvěřině, v nabídce jsou jídla z muflona, daňka a srnce, zejména pak excelentní kanec v husté brusinkové a šípkové omáčce s knedlíky. V horkých letních dnech se grilují venku selátka a jehňátka.

Také mezi dezerty objevíte celou řadu zajímavostí. Ovocný koláč připravený podle starých, rodinných receptů, i domácí cheesecak servírovaný s malinovou omáčkou, za kterým se sem jezdí už několik sezón. Sympatickou nabídku dezertů nově zvýrazní výborná káva z malé pražírny Café Morettino.

Na závěr procházka
Zajímavé je i okolí restaurace. Po obědě jsme se vydali do Průhonického parku založeného italským aristokratem Arnoštem Emanuelem Silvou da Tarouca v roce 1885. Park zařazený do seznamu kulturních památek UNESCO využívá členitého údolí říčky Botiče a kromě bohaté sbírky domácích dřevin je v něm k vidění botanická zahrada se sbírkou kosatců a pivoněk. Botanický ústav spravuje i jednu z největších (třetí na světě) sbírek šišek a semen jehličnatých dřevin, semen a plodů listnatých dřevin, vzorků dřeva a borky.

Datum:09.09.2014 15:15
Reklama

Opening CHOPARD v Pařížské

Klenotnictví BENY nabízí prvotřídní šperky a hodinky. Kvalitu služeb a nabízených výrobků ocenila i vyhlášená švýcarská firma CHOPARD.

Pro zamilované i pro singles

Pokud nechcete trávit svátek všech zamilovaných v restauraci či v kině obklopeni desítkami lidí, můžete ho strávit doma zachumlaní pod dekou u filmu.

Ztělesnění glamour 70. let

Longchamp v nové kolekci vzdává hold módním ikonám té doby, jedinečné Veruschce a Anite Pallenberg.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Cesta zpátky časem

Nespresso představuje 2 kávy v limitované edici inspirované prvními kavárnami světa, v Istanbulu a v Benátkách.

Firemní večírek nebo oslava

Ať už budete slavit s kolegy, s přáteli nebo jen ve dvou, vždy je důležité pít kvalitní sekt, po kterém nebudete mít ráno bolehlav.

Rychlokurz šumivých vín

Sekt, šampaňské, prosecco, crémant nebo cava. Nevíte, jak se zorientovat ve složitém světě bublinek? Je to snazší, než se na první pohled zdá.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama