Konec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil Brejžek
Konec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil BrejžekKonec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil BrejžekKonec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil BrejžekKonec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil BrejžekKonec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil BrejžekKonec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil BrejžekKonec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil BrejžekKonec léta v Hliněné baště - Foto autor - Bohumil Brejžek

Konec léta v Hliněné baště

09.09.2014 15:15

Chcete si trochu prodloužit léto? Hledáte restauraci, v níž byste si mohli připomenout pokrmy, které jste jedli na vaší dovolené u moře? Pak není nic snazšího, než zavítat do Průhonic do Hliněné bašty, romantické restaurace, z jedné strany ukryté v umělém kopci, zatímco druhá strana s prostornou terasou je otevřena k rybníčku. Restaurace, jež je postavená doslova a do písmene z hlíny, slámy a dřeva.

V Hliněné baště vám nabídnou menu, jež se nese v duchu středomořské kuchyně. Majitel restaurace a šéfkuchař v jedné osobě Hynek Vávra neponechává nic náhodě, s láskou a respektem připravuje jedinečné pokrmy a trpělivě kouzlí své chutě. Zároveň nezapře, že se kdysi plavil a vařil na moři a tak to jsou především čerstvé ryby v nejrůznějších úpravách, s nimiž se tady můžete setkat. Výhradně čerstvé, žádné zmražené, a je to na chuti setsakramentsky znát. Výtečný je steak z tuňáka, připravovaný v hliněné peci, mořský jazyk či halibut. Za zkoušku stojí pikantní krevety na pánvi restované se zázvorem, mangem a kokosovým krémem nebo svěží chobotnicový salát s řapíkatým celerem. Objednat si můžete i humry a langusty, jež jste viděli při svém příchodu ve dvou akváriích. Zatímco humři jsou v Česku běžně k dostání, langusta stále zůstává malou gurmánskou raritou (podává se zde zapečená se sýrovou krustou a limetkovým máslem).

Ochutnejte steak z bizona
Milovníkům neotřelých kombinací nabízí Hynek Vávra opravdové rarity - biftek s čokoládovou omáčkou či s horkými višněmi, kuře jako pro krále ve smetaně s karotkou, hráškem, okurkou a sherry. Jako v jedné z mála restaurací u nás můžete v Hliněné baště ochutnat bizoní speciality - carpaccio z bizona s bazalkovým pestem a parmazánem nebo rumpsteak z bizona v indiánské marinádě na grilu. Odpůrci experimentů si mohou pochutnat na zvěřině, v nabídce jsou jídla z muflona, daňka a srnce, zejména pak excelentní kanec v husté brusinkové a šípkové omáčce s knedlíky. V horkých letních dnech se grilují venku selátka a jehňátka.

Také mezi dezerty objevíte celou řadu zajímavostí. Ovocný koláč připravený podle starých, rodinných receptů, i domácí cheesecak servírovaný s malinovou omáčkou, za kterým se sem jezdí už několik sezón. Sympatickou nabídku dezertů nově zvýrazní výborná káva z malé pražírny Café Morettino.

Na závěr procházka
Zajímavé je i okolí restaurace. Po obědě jsme se vydali do Průhonického parku založeného italským aristokratem Arnoštem Emanuelem Silvou da Tarouca v roce 1885. Park zařazený do seznamu kulturních památek UNESCO využívá členitého údolí říčky Botiče a kromě bohaté sbírky domácích dřevin je v něm k vidění botanická zahrada se sbírkou kosatců a pivoněk. Botanický ústav spravuje i jednu z největších (třetí na světě) sbírek šišek a semen jehličnatých dřevin, semen a plodů listnatých dřevin, vzorků dřeva a borky.

Datum:09.09.2014 15:15
Reklama

OKTAGON 10 | 17.11.2018

Svátek bojových umění a MMA událost roku se blíží – jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace míří do pražské O2 arény.

Vánoční nadílka

Litovelský pivovar se na sváteční období opět chystá s výjimečnými pivy a také speciální Kolekcí litovelského sládka.

Král Customů

Custom thajského dealerství pojmenovaný Princ je jednoduchá, čistá stavba, symbolizující to, jak by měl vypadat chopper roku 2018.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Sladkosti pod kontrolou

Všechny výrobky značky DIANELLA jsou určené nejen pro diabetiky, ale pro všechny z vás, kteří si hlídají příjem cukrů.

Svěží a lehká

Mladá vína mají v tuzemsku dlouhou tradici. Své příznivce si získala hlavně díky osobitému charakteru a příjemným svěžím tónům.

Chuť Paříže

Blíží se sváteční sezóna, což znamená, že je čas připravit se na oslavu ve velkém stylu a dopřát si kávové chvilky s trochou luxusu.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
17.11.2018

Noc divadel 2018

Třetí listopadová sobota bude opět patřit Noci divadel. V letošním roce termín vychází symbolicky na 17. listopadu 2018, což určilo i téma letošního ročníku: Česko-slovenská divadelní spolupráce.

Reklama