Veuve Clicquot překvapí na letošním Designbloku stylovou poštou
Veuve Clicquot překvapí na letošním Designbloku stylovou poštouVeuve Clicquot překvapí na letošním Designbloku stylovou poštou

Veuve Clicquot překvapí na letošním Designbloku

26.08.2014 16:00

V České republice se proslulé šampaňské se žlutou vinětou již poněkolikáté stane partnerem Designbloku. Prezentace pro rok 2014 je opět plná stylu a kreativity. Jejím hlavním tématem je poštovní korespondence a původní historický odkaz značky. V ústředí stojí nejnovější limitovaná edice této oblíbené značky s názvem Veuve Clicquot Mail. Jejím zlatým hřebem je designový sekretář inspirovaný životem Madame Clicquot z dílny italského umělce Ferruccia Lavianiho. Tento autor navštíví na pozvání značky Veuve Clicquot Ponsardin jako jeden z hostů Designbloku Prahu.

Ač by se to nemuselo zdát, poštovní korespondence a doprava vždy hrála v historii značky Veuve Clicquot důležitou roli. Právě proto vznikla v letošním roce limitovaná edice Veuve Clicquot Mail, která oslavuje způsob, jakým se opěvované šumivé víno od pradávna dostává k miliónům svých fanoušků z celého světa včetně Čech. Již od počátku svého podnikání řídila Madame Clicquot všechny své dodavatele a agenty právě prostřednictvím poštovní korespondence. Tímto způsobem dokázala také plnit přání svých náročných klientů i z těch nejvzdálenějších koutů světa. Díky vlastním inovacím, které kráčely ruku v ruce s inovacemi poštovní přepravy, se jí podařilo splnit náročný cíl – ovládnout svět šampaňského a všechna jeho zákoutí, bez ohledu na to, zda se jedná o New York nebo Sankt Petersburg. Právě proto oslavuje nejnovější limitovaná edice právě poštovní přepravu.

Šampaňskému domu Veuve Clicquot se navíc podařilo nevídané – do dnešních dnů uchovat kompletní korespondenci Madame Clicquot. V ní se například dozvíme, že se na naše území první šampaňské značky Veuve Clicquot dostalo již v druhé polovině 18. století. V březnu 1777 bylo panu Bertoni v Praze doručeno 20 láhví šampaňského. Další dodávky do Čech následují na jaře téhož roku. V roce 1803 společnost poprvé dodává šampaňské do Opavy, Brna a Olomouce a o rok později i do Plzně. Bílé a růžové šampaňské je odebírají místní obchodníci s vínem i několik šlechticů.

Veuve Clicquot pošta na Designbloku 2014
Poštovní korespondencí je inspirovaná i prezentace značky připravená pro letošní Designblok. Bude umístěná v Superstudiu v Hotelu Evropa a její návštěvníci se mohou těšit na skutečně výjimečný designový zážitek. Připravena je pro ně „abstraktní“ pošta s prvky respektujícími styl tohoto výjimečného grandhotelu. Pošta bude ale plně funkční a můžete z ní například poslat originální Veuve Clicquot pohlednici. V rámci expozice se mohou milovníci tohoto šumivého skvostu zblízka seznámit s limitovanou kolekcí Veuve Clicquot Mail. Zlatým hřebem prostoru bude speciálně vytvořený sekretář inspirovaný psacím stolem Madame Clicquot v Remeši, živoucím srdci kraje Champagne. Právě od něj tato podnikavá žena, pevně svírající otěže svého podnikání, jediným tahem svého pera rozhodovala o tom, jakým směrem se bude ubírat její obchod. Autorem stylového zpodobnění původního sekretáře je italský umělec Ferruccio Laviani.

Veuve Clicquot & Ferruccio Laviani
Vzorem k unikátnímu sekretáři se stal psací stůl Madame Barbe-Nicole Clicquot-Ponsardin, inovátorské zakladatelky prvního opravdu moderního šampaňského domu, Veuve Clicquot. Právě od tohoto stolu řídila své obchodní království, které zahrnovalo i dosud nemyslitelné destinace pro obchod s šampaňským.

Nový designový kousek vznikl jako pocta tomuto historickému odkazu i limitované edici stylových produktů, které si pohrávají s tématem speciálních dodávek a poštovní korespondence. Laviani ve spolupráci s Veuve Clicquot vytvořil skutečně ambiciózní
a exkluzivní dílo s nádechem rozmarnosti – dílo, které plně odpovídá stylu značky Veuve Clicquot.

Proporce a zdobení sekretáře Veuve Clicquot jsou inspirovány nábytkem z éry Ludvíka XV. Stůl, jenž je ručně vyroben z mahagonu, nese intarzii z bronzu a je rovněž pozlacen. Vršek stolu z marocké kůže zdobí ručně vytlačený zlatý reliéf listu a komety, ikonických značek domu Veuve Clicquot. Po konstrukci sekretáře v něm Laviani na dvou místech vytvořil otvory, jejichž kónické plochy pokryl lakem ve žluté barvě typické pro značku Veuve Clicquot. Laviani ke spolupráci přizval také mistra skláře, aby vytvořil ledák ze zlatého muránského skla zdobící vrchní část psací desky. Sekretáři stylově odpovídá i křeslo s detaily zlatého listu a výřezem ve tvaru komety upomínajícím na ikonografii šampaňského domu.

Ferruccio Laviani jako designér proslul mimořádnou vizí doprovázenou smyslem pro tradici. Práce tohoto autora jsou vysoce ceněné. V 80. letech příležitostně spolupracoval s Memphis Group, skupinou, která přepsala pravidla tvorby moderního nábytku. Během dlouhotrvající spolupráce se značkou Kartell navrhl několik ikonických lamp, které dosáhly celosvětové obliby. V loňském roce Laviani uchvátil milánský Design Week svým kabinetem Good Vibrations vyrobeným pro Fratelli Boffi.

Ferruccio Laviani o spolupráci s Veuve Clicquot

Proč jste si jako hlavní inspiraci vybral právě stůl Madame Clicquot?
Když jsem poprvé spatřil v Hôtel du Marc v Remeši místo, kde seděla a psala své zprávy
i dopisy a trávila nejdůležitější část dne, velice mne oslovilo. A to především proto, že právě zde se rodila její práce. Výsledky jejích dopisů a obchod, který rozvíjela sedíce u tohoto stolu, jsou jejím spojením s moderní dobou.

Jaký je podle vás význam psacího stolu jako objektu?
Psací stůl je pro každého pracujícího kusem nábytku, se kterým má nejužší vztah. Madame Clicquot na svůj stůl mohla být náležitě pyšná. V budoucnosti s největší pravděpodobností stoly nebudeme vůbec potřebovat a tento předmět pozbude své důležitosti. Už nyní totiž lidé mohou pracovat na svých laptopech, ve vlaku, v letadlech, kdekoliv…Ale pokud se podíváme zpět do historie, například do časů Madame Clicquot, stůl zde byl zásadním objektem, který měl velkou cenu.

Jaký byl proces navrhování a tvorby prototypu?
První v pořadí byl výběr specifického typu stolu. Vybral jsem si styl Ludvíka XV., protože je ztělesněním francouzské majestátnosti. Dalším krokem byla tvorba unikátního kousku, který by zpodobnil jednak mou práci i podstatu značky Veuve Clicquot. Udělal jsem otvory na dvou místech stolu, jedná se o techniku, kterou často používám, abych předmětu vdechl punc individuality. Abych zdůraznil odkaz značky, použil jsem následně lak v typické zářivé žluté. Do jednoho z otvorů jsme zakomponovali ledák, který propůjčil nádech funkčnosti
a vzájemného spojení. Zajímavým a jedinečným detailem je také psací deska z marocké kůže se vzorem zlatého listu a psychedelickým zpodobněním komety Veuve Clicquot.

Musel jste čelit nějakým specifickým technickým výzvám?
Ve skutečnosti ani ne. Proces byl ale velmi časově náročný, především co se týká správných proporcí tohoto kusu nábytku a práce se dřevem. Dalším velmi důležitým členem týmu byl sklář, který ručně vyfukoval ledák ze zlatožlutého skla. Bylo velmi vzrušující pozorovat ho při práci.

O čem jste naposledy přemýšlel, když jste seděl u svého stolu?
O mé dovolené.

Co Vás vedlo k propojení se značkou Veuve Clicquot?
Jsem živoucí jako ona sama.

Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Toto je Nespresso. Je recyklovatelné

Největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě se blíží a Nespresso bude opět u toho.

Nespresso a Designblok 2018

Svět prémiové kávy Nespresso a unikátního designu se opět propojuje během týdne designu v rámci jubilejního 20. ročníku Designblok 2018.

Italské dědictví

Proslulá italská značka Dolce & Gabbana po velkém úspěchu připravuje možnost nechat si ručně personifikovat ikonickou kabelku Sicily Bag.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama