Legendární plastika za 2 miliony dolarů s názvem Oheň a sklo.
Legendární plastika za 2 miliony dolarů s názvem Oheň a sklo.Maxim Velčovský, Ladislav PflimpflLadislav Pflimpfl, Maxim Velčovský

Plastika za 2 miliony dolarů

19.06.2014 10:00

ZIBA Glass Experience Museum ozdobí legendární plastika za 2 miliony dolarů

Budoucí využití historicky cenné budovy bývalé Živnobanky v Praze nabývá na konkrétní podobě. Nově vznikající výstavní instituce dnes zná návrh přeměny svého interiéru, koncepty jednotlivých expozic, složení mezinárodní umělecké rady i směřování vizuální identity. Unikátní expozice moderního českého i světového skla ponese název ZIBA Glass Experience Museum, přičemž značka ZIBA je hravým odkazem na významnou bankovní historii objektu, kdy tuto zkratku tvořil interní bankovní kód Živnostenské banky. „Vznik projektu je nesmírně zajímavý a ojedinělý proces, kdy se na jediném místě schází množství kreativních myšlenek, inovativních technických řešení a doslova před očima vyrůstá nejen fyzický prostor, ve kterém se bude tento vzrušující příběh skla odehrávat, ale i jeho kurátorská libreta, rukopis výstavních programů, autorských přístupů i celý scénář návštěvnického zážitku,“ říká s nadšením Marie Vítková, předsedkyně správní rady ZIBA, o.p.s., společnosti, která byla založena k provozování této výstavní instituce.

Jedna z největších výzev a zároveň příležitostí pro ZIBA Glass Experience Museum vyplývá z jeho mezinárodní kreativní a odborné ambice. Tu potvrzuje intenzivní navazování strategických partnerství i série jednání s řadou špičkových světových muzeí a galerií. „Vedení i tvůrčí tým projektu ZIBA jednal během letošního jara například v největším světovém muzeu skla Corning Museum of Glass v New Yorku, představili jsme ZIBA na setkání mezinárodní sklářské asociace Glass Art Society v Chicagu, na milánském veletrhu designu Salone Internazionale del Mobile, navštívili jsme relevantní instituce v Německu, Švýcarsku, Rakousku a USA. Stejně tak nám inspiraci a cenné zkušenosti poskytují členové mezinárodní umělecké rady ZIBA, externí kurátoři i konzultanti, mezi které patří osobnosti z oblasti umění, architektury, designu i byznysu,“ uvedl Ladislav Pflimpfl, ředitel projektu ZIBA.

Již několik měsíců probíhají mnohá jednání o samotných exponátech galerie ZIBA. Jedním z velkých úspěchů je i příslib exkluzivního představení unikátní skleněné plastiky Oheň a sklo autorské dvojice Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová z roku 1959. Tato umělecky nesmírně cenná, rozměrná dvoudílná tavená plastika v hodnotě 2 milionů amerických dolarů, kterou pro ZIBA zapůjčí sběratel Leon Jakimič, nalezne místo ve stálé expozici, nazvané Bohemian Glass Story. „Jsme rádi, že ZIBA bude prvním muzeem na světě, kde budou moci diváci uvidět skutečný skvost, který doslova formoval umělecké sklo ve světovém kontextu. Pouhých pár let od nadčasových komorních plastik na téma hlava či polibek přichází koncem padesátých let Libenský a Brychtová s monumentálním reliéfem, který se skládá z tavených částí zasazených do cementových bloků. Tento skleněný diptych bude moci veřejnost spatřit v rámci prezentace československého skla,“ uvedl Maxim Velčovský, hlavní kurátor ZIBA.

Autorem architektonického návrhu interiérových úprav budovy pro projekt muzea ZIBA je studio DaM. Navržené úpravy vycházejí jak z původní dispozice a funkcí podle stavu z 19. století, tak z potřeb vycházejících z plánované návštěvnosti a nových funkcí veřejného využití budovy. Jiří Havrda ze studia DaM k tomu uvádí: „S vědomím historické hodnoty stávající budovy, která je památkově chráněná, přistupujeme k projektu jak v částech, kde bude provedeno restaurování či repase původních prvků, tak i tam, kde budou nutné zásahy do budovy nezbytné z hlediska funkce budoucích výstavních prostorů. Rádi bychom při tom využili naše zkušenosti z předchozích projektů a staveb v historickém prostředí, kde se jednalo původně o bankovní domy, např. z konverze neorenesančního paláce Hypoteční banky království českého na pětihvězdičkový hotel Boscolo na Senovážném náměstí v Praze či přeměnu bankovního paláce ČSOB Na Příkopě v budovu s obchody a kancelářemi. V projektu počítáme s průběžnými konzultacemi se zástupci památkové péče a dále pak se spoluprací s nezávislými odborníky historiky a restaurátory, pro nové části a expozice pak – stejně jako pro navazující provoz muzea se sklářskou dílnou – se specialisty na jednotlivé celky. Prvním krokem je v letošním roce probíhající rehabilitace částí parteru do ulice Nekázanka a navazující restaurování fasády do ulice Na Příkopě.“

Právě probíhající soutěž pro vizuální identitu a logo ZIBA Glass Experience Museum vstoupila do finální fáze. Komise z osmi přijatých návrhů předních českých grafických studií doporučila do posledního kola práce studií Marvil, Najbrt a Oficina. Vítězný návrh bude zveřejněn v průběhu léta.

Koncept ZIBA Glass Experience Museum počítá s několika výstavními okruhy, rozdělenými do třech podlaží. Stálá expozice s názvem Bohemian Glass Story bude pojata jako příběhová instalace věnovaná modernímu uměleckému i průmyslovému sklu. Autoři libreta jsou Milan Hlaveš (vedoucí sbírky skla a keramiky a kurátor moderního a současného skla a keramiky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze) a Petr Nový (ředitel pro odbornou činnost a hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou). Dalším výstavním prostorem bude ZIBA Gallery, která představí pravidelné výstavy zaměřené na mezinárodní i české sklu. Autorkou konceptu výstavního programu je Sylva Petrová (National Glass Centre, Sunderland, UPM). Velkou atrakcí bude interaktivní expozice Glass Experience by Lasvit kurátora Maxima Velčovského (hlavní kurátor ZIBA, art director Lasvit, vedoucí ateliéru porcelánu a keramiky VŠUP), kterou budou tvořit originální, rozměrné instalace světových i domácích autorů využívající skla jako hlavního materiálu s prvky kinetiky, interaktivity, světelných zdrojů a dalších technologií. V budově ZIBA mají nalézt svá místa i další prostory a nabídka pro návštěvníky, například kreativní dílna pro děti, vícefunkční sál či studio pro představení zajímavých projektů a instalací.

Pro konzultace a uměleckou garanci byla ustanovena mezinárodní umělecká rada, mezi jejíž členy se řadí věhlasní architekti Daniel Libeskind a Eva Jiřičná, zakladatelka vídeňského Design Week a ředitelka drážďanského muzea, kurátorka Tulga Beyerle, designérka Eva Eisler nebo vycházející hvězda světového skla, Martin Janecký.
 

Datum:19.06.2014 10:00
Reklama

10 let COS

Na oslavu 10. výročí uspořádala značka COS party v The National Gallery během Fashion Weeku v Londýně.

Týden plný módy

Zářijová edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku představila domácí módní tvorbu a zahájila podzimní sezónu v Pařížské ulici.

Fenomén Kat Von D

Do Česka přichází kultovní značka kosmetiky Kat Von D Beauty, která se specializuje na produkty s vysokým obsahem pigmentů a je 100 % vegan.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Natura Siberica

Natura Siberica - přírodní BIO kosmetika ze Sibiře, kde příroda produkuje svoji krásu, sílu a čistotu ve formě bylinek a rostlin.

Žádné limity, čistě NATUREL

PUMA se spojila s renomovaným americkým grafickým umělcem NATUREL, který vkládá do svého umění odkazy ze sportu, módy a hudby.

V námořnickém stylu

Smysl pro design Hublotu nechybí, proto se brand rozhodl proměnit své dva přímořské butiky, v Saint-Tropez a Cannes, a odít je do navy hávu.

Letní turnaj v pétanque

Luxusní hodinářská značka Hublot včera uspořádala již druhý ročník turnaje v pétanque, a tím v Praze oslavila začátek léta.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
23.09.2017

Harley-Davidson Open House 2017

Nové motocykly Harley-Davidson řady Softail poprvé v ČR. Zkušební jízdy zdarma již na Open House 22. a 23. září.

Reklama