První let balónem, Foto: Profimedia
Wriht Flyer, Foto: ProfimediaNadzvukový letoun Tupolev, Foto: ProfimediaJames Doolitle, Foto: SpektrumTěsné úniky Druhé Světové Války, Foto: Spektrum

Přelomové okamžiky v letectví

07.05.2014 10:00

Principy jeho konstrukce se zabýval už Leonardo da Vinci. Je rychlejší, komfortnější a leckdy už i levnější než jiné dopravní prostředky. Řeč je o letadlu, které každodenně přepraví více než 8 milionů lidí po celém světě. I když čas od času nějaké letadlo záhadně zmizí či spadne, používá tento dopravní prostředek čím dál více lidí. Pojďme se proto podívat na přelomové okamžiky ve vývoji tohoto dopravního prostředku.

První let balónem - čas 25 minut a délka 9 km
Bratři Montgolfierové se marně pokoušeli mnohokrát o vzlet balónu, až je pak k tomu přivedla jednoho dne čistá náhoda. Legenda vypraví, že Joseph Mongolfiére s manželkou byli nakupovat a po cestě domů zmokli. Když pak doma u hořícího krbu na šňůře sušili promoklé oblečení, všiml si Joseph něčeho, co stálo za následným úspěchem vzletu balónu. Horký vzduch nadnášel jejich pověšené oblečení. V tu chvíli bylo vše jasné, vzduch je potřeba ohřát.
Dne 5. června 1783 tak bratři Montgolfierové představili světu létající balón. Mezi první letce patřili dva Pařížané, jejich let se konal v Paříži 21. listopadu 1783 a během 25 minut balón urazili 9 km. Tito první „pokusní králíci“ byli z letu doslova nadšeni!

111 let od prvního letu letadla těžšího než vzduch
Bratři Orville a Wilbur Wrightovi posunuli letectví o velký krok dopředu. Sestrojili první letadlo těžší než vzduch, nazvali jej Wriht Flyer. Tento přelom posunul lidstvo kupředu. Psal se rok 1903 ,kdy bratři postavili Wright Flyer nebo-li Kitty Hawk, použili speciální benzínový motor, který měl nízkou hmotnost k poměru výkonu. V den, který se zapsal do dějin, 17. prosinec 1903, letadlo vzlétlo do nebes a to hned 4 x! První let, který pilotoval Orville byl dlouhý 39 metrů a trval 12 sekund. Čtvrtý let toho dne byl jediným skutečně řízeným letem. Pilotoval jej bratr Orvilleho, Wilbur a uletěl 279 metrů po dobu 59 sekund. Tento okamžik se zapsal do dějin.

Nejdelší let bombardéru
Dne 7. 12. 1941 napadla japonská letadla základnu amerického tichomořského loďstva v Pearl Harboru na Havaji. Tenhle nečekaný útok způsobil Američanům velké ztráty a to nejen na životech vojáků. Jako odplatu a pozvednutí morálky národa naplánoval Roosvelt odplatu Japonsku. Netrvalo to dlouho a 22. prosince žádal od armády provedení náletu na Japonsko. Po intenzivním výcviku bylo dne 1. dubna 1942 naloženo na letovou loď Hornet 16 upravených bombardérů B-25B Mitchell s pětičlennými posádkami. Každé letadlo bylo vybaveno přídavnými nádržemi paliva a 4 čtvrttunovými bombami. Některá letadla nesla i dřevěné imitace kulometů, které měly odradit případného nepřítele od útoku.

Bohužel, Japonci hlídkovali dále od ostrovů, než Američané předpokládali. Den před startem byla však americká loď zpozorována Japonci. Plukovník letectva Doolittle se proto rozhodl pro okamžitý start, a to i přesto, že se nacházeli o 320 km dále, než odkud původně plánovali zaútočit! Podstoupil tak obrovské riziko, že bombardéry nebudou mít dostatek paliva na tak velkou vzdálenost. Kromě toho, nikdo z pilotů nikdy předtím nestartoval z letadlové lodě! Avšak nakonec se vše podařilo, všech 16 letadel vzlétlo bez jediného zaváhání či chyby. Bomby byly shozeny, tak jak dopředu plánovali, na Tokio a další města Jokohama, Kóbe, Ósaku a Nagoju. Žádné z letadel nebylo vážně poškozeno a cíl trefila přesně, zničili vojenské objekty a továrny. Později byl Doolittle a všichni piloti vyznamenání. Tento a další zajímavé historické momenty můžete aktuálně sledovat na televizní stanici Spektrum v pořadu Těsné úniky 2. světové války.

První nadzvukový dopravní letoun
Přelomovým datem pro letectví byl i 31. prosinec roku 1968, kdy vzlétl na zkušebním letišti u Moskvy první světový nadzvukový letoun Tupolev Tu-144. V tu chvílí sověti slavili úspěch, neb jejich letoun byl nejrychlejším dopravním letadlem na světě a letadlo jako vůbec první překonalo rychlost zvuku.

Bohužel však náklady na provoz byly velmi vysoké a tak se tohoto letounu vyrobilo jen 16 kusů. V roce 1995 byl Tu-144D s označením 77114 prodán do vlastnictví NASA jako „létající laboratoř“, jelikož sloužil pro budoucí vývoj nového amerického nadzvukového dopravního letadla.

Datum:07.05.2014 10:00
Reklama

MMA událost roku

O víkendu proběhl v pražské O2 aréně jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace OKTAGON MMA.

3 nejlepší masáže

Vyzkoušejte kouzlo thajských masážích, po kterých se budete cítit jako znovuzrození.

Král Customů

Custom thajského dealerství pojmenovaný Princ je jednoduchá, čistá stavba, symbolizující to, jak by měl vypadat chopper roku 2018.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Šťastné a technické

Kdy jindy udělat radost sobě či svým blízkým než o Vánocích. Nabídka Philips TV osloví běžné uživatele i ty nejnáročnější diváky.

Pravá sváteční atmosféra

Bílé vánoce s kapesním nožem Victorinox Sportsman White Christmas Special Edition 2018.

Dechberoucí na poslech

Opravdu dokonalý zvuk, jako mají například v Abbey Roads Studios, si nyní můžete vychutnat ve svém vlastním obývacím pokoji.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
30.11.2018

Ikonická Sicily Bag v Praze

Italská módní značka Dolce & Gabbana připravuje ve dnech 29. - 30. listopadu 2018 možnost nechat si ručně personifikovat kabelku Sicily italskou kreslířkou v pražském butiku.

Reklama