Omega
IWCPrimGuessJacob JensenObakuCasioIceSwatch

Hodinky – vizitka svého majitele

06.05.2014 12:00

Jsou lidé, kteří bez hodinek nedají ani ránu, pak ti, co je nosí občas, a nakonec takoví, kteří je nemají vůbec. To vše je dáno nejen jejich mentalitou či věkem, ale především současnou dobou: všichni totiž máme přehled o čase díky mobilnímu telefonu, takže hodinky ke svému životu prakticky nepotřebujeme.

Ani to však neznamená konec touhám po kvalitních chronometrech, jež kromě přesného času mohou nabízet i kus unikátnosti, syrové řemeslnosti a práce přesné na tisícinu milimetru, skvělý design, dokonalou funkčnost.

Mohou být sériově vyráběným zbožím i předmětem zakázkové výroby spojené s delikátní ruční prací, která se drží hesla náš zákazník náš pán. Právě v dnešní době se v rámci globalizace může zákazník rozhodovat mezi hodinkami pocházejícími z odlišných dílen a rozdílných výrobních procesů, každý si tak může přijít na své. Záleží na tom, jak je člověk náročný, co od svých hodinek očekává, kam a k jakému účelu je chce nosit. Pro jednoho to tedy mohou být běžné produkty sériově výroby, jiného osloví solitér v podobě jedinečného hodinářského modelu, jehož krása a originalita je zárukou návratnosti takové nezanedbatelné investice. Můžeme se proto bavit o hodinkách za pár set korun, a také o modelech v řádech sta tisíců a více.

Pro denní nošení
Pokud potřebujete pouze přístroj na měření času, pak jsou ideální volbou obyčejné náramkové hodinky se strojkem systému QUARTZ. S jednou baterií jsou schopné fungovat i několik let, a tak stačí pouze na jaře a na podzim přizpůsobit ručičky aktuálně panujícímui letnímu či zimnímu času. Seřizování prakticky potřebují, neboť časová základna strojku je tak přesná, že odchylka se pohybuje v řádu desítek sekund za měsíc. Pokud jste nenároční, dobře poslouží svému účelu i hodinky v pořizovací ceně kolem tisícovky. Na jejich značce či zemi původu v současné době prakticky nezáleží, stejně budou s největší pravděpodobností vyrobeny v Číně… Při koupi takových hodinek je nutné si pouze pohlídat nezávadnost materiálu a dílenské zpracování, které by měolo být na takové úrovni, aby se po jednom roce nošení nerozpadly na ruce.

Pokud vašim představám hodinky nejlevnější kategorie nevyhovují, je možné se poohlédnout po něčem lepším v cenách mezi dvěma až pěti tisíci korun. Nejlépe od japonských výrobců Casio, Seiko a Citizen, kteří kromě hodinek s vlastní značkou dodávají na trh i řadu podznaček, jako jsou Q&Q, Pulsar, Lorus, Lotus, Police, Telstar, Sector a podobně.

Jako módní doplněk
Už dávno neplatí, že hodinky slouží pouze k měření času. Naopak. V posledních letech stále častěji hrají roli módního doplňku, který jako přidanou hodnotu sděluje čas. Lze je rozdělit do dvou základních skupin. Takzvané trendy hodinky se vyznačují nepřehlédnutelným designem a velikostí. Zpravidla se u nich nešetří barvami, třpytivými kamínky a výraznými náramky. Mohou být jak ručkové, tak digitální, jejich denová úroveň se pohybuje do 10 000 korun. Typickými představiteli jsou například značky Swatch, Guess, D&G, Ice, Axcent, Jet Set, S.T.A.M.P.S. a podobně, existuje ale také nepřeberné množství módních značek, které mají zpravidla jepičí život. Druhou skupinu tvoří takzvané designové produkty, jež se vyznačují minimalistickým vzhledem oproštěným od všech zdobných prvků. Na trh je zpravidla dodávají výrobci využívající služeb skandinávských návrhářů. Typickými představiteli jsou hodinky Danish Design, Obaku, Jacob Jensen a podobně. I domácí výrobce náramkových hodinek značky PRIM, firma ELTON hodinářská, a.s. z Nového Města nad Metují, má ve své nabídce kvalitní modely od významných českých designérů. Je to například model Cylinder navržený designovým studiem Olgoj Chorchoj, nebo Coupér od Lenky Súkupové. Cena těchto hodinek se zpravidla pohybuje mezi deseti až dvaceti tisíci korun.

Průvodce volným časem
Pro ty, kdo tráví svůj čas aktivním způsobem a sport je nedílnou součástí jejich života, jsou určeny hodinky sportovní. Zpravidla se vyznačují nabídkou více funkcí. Pokud jsou ručkové, disponují několika sčítači, které umožňují měřit krátké časové úseky, případně mají přídavné stupnice, pomocí kterých můžete měřit ujetou vzdálenost, rychlost auta, dobu stání na parkovišti, tepovou frekvenci a podobně. Existuje i skupina sportovních hodinek s přehledným uspořádáním číselníku, které jsou pro denní nošení praktičtější. Zpravidla si vystačí s otočným kroužkem, na němž je minutová stupnice, která jednoduchým způsobem umožňuje měření časových úseků kratších než jedna hodina. Ještě flexibilnější jsou sportovní digitální hodinky. Ty mají až několik desítek funkcí, které stejně nikdy nevyužijete, natož abyste je uměli spustit, ale přesto budete mít dobrý pocit, že máte na zápěstí přístroj, který je v některých ohledech chytřejší než váš soused.

Pro reprezentační účely
Tyto hodinky slouží především k prezentaci postavení svého majitele. Je jedno, jestli v běžném životě, nebo na plese v opeře. Pokud dosáhnete určité společenské úrovně, je třeba zvolit i typ hodinek, které mu budou odpovídat. Je nepřípustné nosit na obchodní jednání či na významné společenské události hodinky za tisícovku. Naopak je vhodné mít elegantní chronometr s mechanickým strojkem, pokud možno od renomovaného výrobce. Nejlepší zvuk mají hodinky ze Švýcarska, například Patek Phillipe, Breguet, Blancpain,Vacheron Constantin, Rolex, IWC, Omega a podobně. Rovněž německé hodinky Lange&Sohne a Original Glashütte pocházející z městečka Glashütte ležícího u našich hranic jsou velmi prestižní. Pozadu nezůstává ani domácí výrobce hodinek značky Manufacture PRIM 1949, který má ve své nabídce řadu typů vhodných pro důstojnou reprezentaci svého majitele. Je to například model Diplomat s takřka padesátiletou tradicí, nebo Spartak, který navazuje na první československé hodinky vyrobené před šedesáti lety. Cenová úroveň kvalitních společenských hodinek je nesmírně široká, v závislosti na použitých materiálech a složitosti strojku se pohybuje od několika desítek tisíc korun až po miliony.

Prestižní hodinařina i u nás
Snad každého ve spojení s hodinkami napadne, a to zcela právem, Švýcarsko. Vyplatí se ale vrátit se na mapě zpět do České republiky. Byla by totiž škoda nechat si uniknout i jedinečnou práci domácích hodinářů. Právě oni umějí vyrábět exkluzivní hodinářské kusy. Česká značka PRIM, která píše svou hostorii už pětašedesát let, se v posledních letech zaměřila na výrobu limitovaných řad a individualizovaných hodinek Manufacture PRIM 1949. V Novém Městě nad Metují se jako jedni z mála chlubí schopností výroby mechanických hodinek, které se skládají až ze dvou stovek dílů, pod jednou střechou. Takže zatímco ve Švýcarsku budete patrně muset projezdit všechny kantony, abyste si udělali obrázek o výrobě mechanických hodinek, v Novém Městě nad Metují vám ji naservírují na jednom místě. Značka Manufacture PRIM 1949 navazuje na tradici designů 50. a 60. let a nechává zářit své legendy v podobě hodinek Orlík, Diplomat či Spartak. Přichází však i s vlastními designy, navíc má otevřeny dveře pro nápady zákazníků. Hodinky PRIM se totiž specializují na individuální výrobu, která reflektuje přání klienta, a díky patentované technologii značky Manufacture PRIM 1949 není problém vytvořit jediný originální produkt s designem podle zákazníkova návrhu. Stačí sebrat kuráž a nechat si vyrobit vlastní hodinky, které neboudou mít na světě obdoby. Příběh a autentičnost takového modelu pak mají nevyčíslitelnou hodnotu.
 

Datum:06.05.2014 12:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Proč chtít tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je v dnešní době velmi oblíbeným typem a způsobem vytápění. Jak konkrétně nám tedy může pomoci?

Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze!

Na co se při výběru jističe zaměřit a jak poznat, že starý potřebuje výměnu?

Jak si hlídat vlhkost ve výrobních prostorách?

Správná vlhkost je velmi důležitá, a to nejen z důvodu ochrany technologií a materiálů, ale také kvůli osobám, které tam tráví mnoho času.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama