Hříšný, ale krásný Amsterdam

22.01.2014 12:00

Když projdete uličkou širokou asi jeden metr, v níž na vás po obou stranách v obrovských oknech čekají vnadné mladé dámy, musíte hned na jejím konci odbočit doprava k Oude kerk (Starému kostelu), jinak se nebudete stačit divit, neboť se, tak trochu omylem, ocitnete v „hanbinci“. Jste totiž v Amsterdamu, ve čtvrti Červených luceren.

Amsterdam je město postavené na vodě, a tak i žije. Na zdejších kanálech - grachtech - najdete více než dva tisíce obytných lodí a hausbótů. Je to otevřené a kosmopolitní město, kde neplatí téměř žádná tabu. Je přesně tím městem, které klame ve dne, kdy jsou ulice plné fotografujících turistů. A že je co fotografovat – Amsterdam má zajímavou historii, která se v jeho obrazu neustále zračí. Většina lidí považuje za centrum náměstí Dam, přestože je zde mnoho čtvrtí, které dávají městu jedinečnou osobitost. Skutečným srdcem města je čtvrt Spui Kwartier s muzei, nejstaršími bary, trhem s květinami a obchody. Nejkrásnější je zase oblast Jordaan, v níž se všechny kanály jmenují po názvech stromů a květin. A Vondelpark, kam zavítá osm miliónů návštěvníků za rok.

Noční proměna
Tak vypadá Amsterdam ve dne, v noci obdivování krásné architektury střídají jiné kratochvíle. Místní podniky jsou proslulé, a nejen proto, že se v nich běžně konzumuje marihuana na mnoho způsobů. V tomhle městě se prostě dá dobře napít, pobavit se při kvalitní hudbě a potom v případě potřeby třeba i zašpásovat s některou ze společnic z Red Light Distrikt – čtvrti červených luceren.

Ostatně, turisté z celého světa se sjíždějí do Amsterdamu, aby zakusili zakázané ovoce. Houfy mužů i žen se prohánějí uzoučkými „uličkami lásky“ . Přes den nenápadná čtvrť v noci ožívá, v přízemí domů se rožínají červené lampičky a pracovnice nastupují noční směnu. Jsou zde stovky výkladních skříní, v nichž postávají prostitutky všech ras a rozměrů. Pokud se pro některou rozhodnete, stačí zaklepat na sklo a čekat jestli vás pustí dovnitř. Pak se dohodne cena a zatáhne závěs.

Můžete sem pochopitelně sami, ale pokud byste chtěli spíše ve skupině a navíc se něco i dozvědět, tak cestovní kancelář The best of Holland nabízí do této noční čtvrti zajímavou exkurzi nazvanou Walking tour "dark" Amsterdam. Za 18 Euro vás čeká uvítací drink v "Prostitute information centre", následuje přednáška a diskuse s profesionální prostitutkou a prohlídka distriktu s vyškoleným doprovodem.

Coffee shopy lákají
Dalším lákadlem na turisty jsou coffee shopy, speciální bary, kde se prodává marihuana a hašiš, popřípadě další měkké drogy. Jsou většinou plné turistů všech generací, obyvatelé Amsterdamu si většinou pěstují marihuanu sami a tyto podniky navštěvují jen zřídka. Najdete je hlavně kolem Damstraat, slavný coffee shop je také v ulici Rusland naproti hotelu SAS Radisson. V žádném případě se nejedná o nálevny pro narkomany. Kofíky jsou zařízeny snad ve všech možných stylech. Od reggae barů, přes moderní taneční styly až po šedesátá léta. Marihuana a hašiš se zde prodávají na váhu, vybrat si můžete podle lístku s fotkami a popisem rostliny. Pro úplné začátečníky se prodávají už ubalené jointy.

A samozřejmě, nezapomeňte se bavit. Vždyť po Londýně je Amsterdam dalším centrem taneční hudby a kluby jako Arena, Escape, Cubic, Odeon nebo Mazzo určitě stojí za návštěvu. Sledujte však pozorně program, neboť jednotlivé noci i návštěvníci se výrazně liší a vstupné není nízké, až 20 eur. Náš průvodce nás zavedl i na populární interaktivní divadelní představení amerického souboru Boom Chicago, jehož protagonisté se ve městě usadili před deseti roky a je třeba přiznat, že stále mají co říci.

Jak se tam dostat:
Nejpohodlněji letadlem. Do Amsterdamu létá několik leteckých společností a z letiště Schiphool trvá cesta na Hlavní nádraží do středu města pouhých 15 minut. Můžete jet i autem nebo busem Eurolines po dálnici přes Německo.

Kde se ubytovat:
Grand Hotel Amrâth Amsterdam
Mistrovské dílo Amsterdamské školy, holandské odnože Art nouveau. Situován je přímo v centru, 500 metrů od Hlavního nádraží. 165 pokojů, přičemž cena dvojlůžkového začíná na 187 eur. Zvířata nejsou povolena.

NH Barbizon Palace
Vyhledávaný hotel poblíž Hlavního nádraží vzniklý přestavbou domu pocházejícího ze sedmnáctého století a kostela ze století patnáctého. Součástí hotelu je elegantní restaurace Vermeer ověnčená mnohými zahraničními cenami. 270 pokojů, cena za dvoulůžkový od 189 eur. Parkování 47,50 za den, zvířata jsou dovolena.

Muzea:
Málokteré město na světě má tolik různých muzeí a galerií jako právě Amsterdam, což souvisí s bohatstvím země ve středověku, kdy být mecenášem umění patřilo v Holandsku k dobrému tónu ve společnosti. Skutečné umělecké klenoty najdete v Rijksmuzeu, například slavnou Rembrandtovu Noční hlídku, další mistrova díla jsou umístěna v muzeu Rembrandthuis. Odvážné moderní muzeum má i další slavný holandský malíř - Vincent van Gogh. Je v něm umístěna největší sbírka jeho děl a pak mnohé další skvosty moderního umění.

Kde se dobře najíst:
Chcete-li zažít opravdový kulinářský zážitek, zajděte do Fifteenu, restaurace slavného kuchaře Jamieho Olivera. Najdete ji na Jollemanhof 9, místa si ale raději rezervujte předem na www.fifteen.nl. Doporučit můžeme i Supper Club na Jonge Roelensteeg 21. Jedná se o trendy podnik ve stylu tři v jednom. Bar v přízemí má interiér v odstínech červené, lounge je laděná do bíla a restaurace do zelena.

Projížďka po kanálech:
Většina projížděk trvá krátce přes hodinu a trasa vede historickým srdcem města až po moderní přístav. Nejpraktičtější je nastoupit u Hlavního nádraží, kde je nabídka nejširší. Nenechte si ujít romantickou večerní projížďku kanály Jordaan a pohled na pulzující neonová světla na Rembrandtsplein. Projížďka stojí zpravidla 7 eur.

Speciální tip:
Kromě tradiční hodinové projíždky si můžete pronajmout i šlapadlo - "Canal Bike". Ve městě je několik půjčoven, kde si ho vyzvednete, a v kterékoli ho zase můžete vrátit. Další možností je tzv. "Canal Bus" – loď, která má zastávky u jednotlivých zajímavostí a ze které můžete kdykoli vystoupit a zase do ní nastoupit.

Datum:22.01.2014 12:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Nejlepší tipy na výlety v Nízkých Tatrách pro milovníky turistiky

Vyrazit na dovolenou k našim sousedům je vždy dobrý nápad. Těšit se můžete na hodně přírody, čerstvého vzduchu a dobrodružství.

Top romantická místa v Česku nejen na žádost o ruku

Prozkoumat svět křížem krážem můžeme zatím omezeně. Naše země je plná krásných a magických míst, kam můžete vyrazit se svoji drahou polovičkou.

Za vynikajícími sněhovými podmínkami

Součástí údolí Maurienne je zimní středisko La Norma. Zdatní lyžaři ocení především trasy ve vyšších polohách s kvalitní sněhovou pokrývkou.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama