Sergio Perez v zastávce v boxu, Foto: McLaren
Tým připravuje auto Jensona Buttona na start, Foto: McLaren  Jenson Button v akci, Foto: McLaren  Foto: Yas Marina Circuit 2012 Abu Dhabi

Báječný svět Formule 1

11.11.2013 04:00

Když byl v roce 1950 odstartován první závod nového šampionátu s názvem "Mistrovství světa vozů Formule 1", nikdo neočekával, že se tento sport stane nejsledovanějším na celé planetě. Za účasti britské královské rodiny tehdy si tehdy na bývalém letišti v Silverstone odnesl nejcennější trofej Velké ceny Giuseppe "Nino" Farina, který se na konci sezóny stal prvním mistrem světa Formule 1.

Od té doby si Formule 1 prošla mnohými změnami - od pětilitrové formule přes turbo, až po 1,5 l, a zase zpět přes turbo až do současnosti, kdy se závodí s vozy o obsahu 2,4 litru. Formule 1 získala přívlastek nejrychlejší, ale zároveň i nejnebezpečnější na světě. První tragická nehoda se stala v roce 1953, kdy Farinovi vběhl do cesty malý chlapec, a Farina vjel mezi diváky. Bilance byla tragická, 9 mrtvých a 36 zraněných. Od té doby našlo na okruzích smrt nejen mnoho jezdců, ale i diváků. Poslední tragédie se odehrála nedávno, když utržené kolo zasáhlo jednoho z traťových komisařů. Každá země může uspořádat pod svým jménem pouze jednu Grand Prix ročně. V Německu tak můžeme vidět střídání okruhů Nürburgring a Hockenheim, v Itálii v Monze a Imole, ve Španělsku v Barceloně a Valencii. Vyjímkou jsou letos Spojené státy, kde se v červnu na okruhu v New Jersey pojede Velká cena Ameriky a v listopadu v Austinu Velká cena USA. Včetně těchto dvou závodů se tedy pojede celkem 20 Velkých cen.

Auta v barvách sponzorů
Před rokem 1968, který je považován za masivní vstup sponzorů do Formule 1, týmy závodily v oficiálních národních barvách. Sponzorské nápisy se na kapotách aut objevovaly spíše sporadicky, šlo především o dodavatele komponentů jako jsou pneumatiky, palivo, olej a další.

V roce 1968 přišel Lotus jako první tým v červeno-zlato-bílých barvách svého sponzora „Imperial Tobacco“, následně pak ve známé zlato-černé kombinaci JPS. V dalších letech byly týmy, jezdci, okruhy i názvy jednotlivých Velkých cen ovlivněné mohutným nástupem reklamy, a to především z oblasti tabákového průmyslu.

Piloti a značky

Formule 1, to jsou na první pohled hlavně osobnosti pilotů. Sebastian Vettel si jako mladý získal přízeň fanoušků sympatickým vystupováním, otevřeností a jezdeckým talentem. Druhým ale vadí jeho neschopnost prohrávat, a po březnové Velké ceně Malajsie i arogantnost a egoismus. Fernanda Alfonsa můžeme obdivovat pro jezdecké kvality a kritizovat za náchylnost ke slovnímu taktizování, u Kimiho Räikkönena je obdivuhodný jeho chlad, ale nelze si zároveň nevybavit jeho náklonnost k alkoholu. A tak bychom mohli pokračovat dál a dál, Mark Weber, Lewis Hamilton, Jenson Button, Felipe Massa, Nico Rosberg... Formule 1 však znamená i podporu oblíbené značce. Někdo má rád Ferrari pro tradici a historii, jiný si vybudoval vztah k McLarenu, dalšímu je sympatické uvolněné prostředí Red Bullu, někdo zase nosí v srdci zlaté časy Williamsu.

Strategie a taktika
Už v kvalifikaci začínají pneumatikové rošády a diskutuje se, jestli bude lepší absolvovat dvě nebo tři zastávky v boxech. Experti počítají a počítají, co bude výhodnější. Nejlepší stratégové nosí v hlavě množství scénářů, ve zlomku vteřiny dokážou zareagovat na aktuální vývoj závodu a korigovat postup svého závodníka. Formule 1 ale není jen o kroužení na trati, vítězství a rozdělení bodů. Fanoušky lákají i bulvární záležitosti, hádky, týmové konflikty, incidenty, havárie. Spekulace, zákulisní tahy, cestování do nejkrásnějších koutů světa, špičkové hotely, luxus, krásné přítulné dívky.

S příštím ročníkem přijdou změny
Letošní sezóna je už 64. ročníkem světového šampionátu jezdců a 54. ročníkem poháru konstruktérů. Odstartovala 17. března Velkou cenou Austrálie, zakončí ji 24. listopadu Velká cena Brazílie. Soutěží v ní 22 jezdců z jedenácti továrních týmů. Ročník 2013 je zároveň posledním, kdy se bude závodit podle stávajících pravidel. Příští rok totiž dojde ke změně parametrů motorů. Bude snížen zdvihový objem z 2,4 na 1,6 l, snížení však bude kompenzováno použitím turbodmýchadla. Současně jsou plánované výrazné změny dalších článků technických pravidel FIA včetně těch, jež se týkají karoserie či ERS systémů na rekuperaci energie (kombinace KERS a TERS).

  • Nejbohatší ve Formuli 1 je majitel celé show Bernie Ecclestone. V mládí prý vykradl poštu, teď už ale podobné věci nemá zapotřebí. V seznamu nejbohatších Britů obsazuje se svým jměním kolem 2,243 miliardy britských liber 13. místo.
  • Formule 1 je největší a nejdražší sportovní show světa. Ročně v ní 11 týmů protočí zhruba 40 miliard korun, každá tisícina vteřiny tak má hodnotu milionu.
  • Vývoj jednoho vozu stojí asi miliardu korun. Jeho výroba pak přijde sice „jen“ na několik milionů, ale na sezonu je zapotřebí aut asi dvanáct. Motor přijde na nějakých 7 milionů, volant na milion, pneumatika na 25 tisíc… K tomu plat pilota v řádech desítek až stovek milionů. Nejlépe placeným pilotem je letos s 850 miliony Kč Fernando Alonso.
  • Sestavení motoru vyrobeného zhruba z tisícovky součástek zabere osmdesát hodin. S ním monopost zrychlí na stovku za 1,7 sekundy, na dvoustovku za 3,8 sekundy, na tři sta za 8,6 sekundy, otáčky jsou omezeny na 18 000. Spotřeba je 80 až 90 litrů na sto kilometrů.
  • Maximální životnost pneumatik je 200 kilometrů.
  • Piloti během jediného závodu spálí zhruba 1200 kalorií a zhubnou v průměru o dvě kila. Musí řadit až 2800krát.
 
Datum:11.11.2013 04:00
Reklama

Užijte si filmový festival plnými doušky

Prémiová káva Nespresso je posedmé partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Pojištění auta: proč nezapomínat ani na havarijní pojištění

K čemu slouží havarijní pojištění a proč není ze zákona povinné?

Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze!

Na co se při výběru jističe zaměřit a jak poznat, že starý potřebuje výměnu?

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Pojištění auta: proč nezapomínat ani na havarijní pojištění

K čemu slouží havarijní pojištění a proč není ze zákona povinné?

Velká cena Katalánska

O víkendu jsme se vydali do Barcelony, abychom se podívali na 7. zastávku seriálu MotoGP 2019 – jela se Velká cena Katalánska.

"I love Catalunya!" A jak mají rádi okruh Moto GP ostatní jezdci?

Ready to carve-up Catalunya Monster Energy MotoGP! What the riders think…

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
31.01.2022

Dovolená na Roatanu

Pojeďte za námi do Karibiku.

Reklama