Dílo Josefa Šímy
Dílo Josefa ŠímyDílo Josefa ŠímyJosef Šíma

Josef Šíma - osobnost moderního malířství

29.10.2013 13:00

Krkonošský designový hotel Grund Resort Golf&Ski v Mladých Bukách pokračuje v tradici pořádání občasných unikátních dvoudenních výstav českých velikánů. Již popáté představí pozvaným hostům i široké veřejnosti dílo světově uznávaného autora, který má vztah k východočeskému regionu. Tentokráte se mohou milovníci umění těšit na osobnost moderního evropského malířství, Josefa Šímu. Vernisáž pro zvané proběhne v pátek 29. 11., veřejnost pak může výstavu shlédnout v sobotu 30. 11. mezi 9.00 – 18.00. Vstup na výstavu, kterou pořádá hotel ve spolupráci s galerií Zdeněk Sklenář, je zdarma.

Pro mnoho návštěvníků to určitě nebude první návštěva výstavy, protože v předchozích letech mohli shlédnout díla Františka Kupky, Josefa Čapka, Bohuslava Reynka a Karla Malicha. „Návštěvníci se mohou těšit na díla ze soukromých sbírek našeho surrealistického velikána a rodáka z nedaleké Jaroměře, Josefa Šímy. Perličkou budou ženské akty malované tušovou technikou a pak několik unikátních olejů z autorova vrcholného období,“ láká na výstavu její pořadatel Jiří Grund.

Josef Šíma, někdy uváděn jako Joseph Sima (19. březen 1891 Jaroměř - 24. červenec 1971 Paříž), byl český malíř patřící k významným osobnostem evropského moderního malířství. Pocházel z výtvarnické rodiny, dědeček byl sochařem a kameníkem, otec profesorem kreslení. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Jana Preislera a poté na brněnské technice.

Josef Šíma patřil k zakládajícím členům skupiny Devětsil. V roce 1921 odjel tam, kde umění nejvíce žilo, do Francie. Je zakládajícím členem pařížské skupiny Grand Jeu (Vysoká hra), spolu s básníky Daumalem, Gilbert-Lecomtem a Vaillandem. Jeho první práce po válce ovlivnil sociální civilismus, ale lze v něm najít i prvky poetismu. Kolem roku 1925 se snažil o geometrickou abstrakci, přičemž název „geometrická“ ale odmítal. Tvrdil, že pro přesný výraz je lépe použít „nefigurativní“. Abstraktní je fyzika či matematika, výtvarné umění je konkrétní. V obraze Evropa z roku 1927 dosáhl imaginativního projevu a k surrealismu se přiblížil obrazem Bouře z roku 1928. Poslední jeho dílo v Praze byla scéna pro hru R.U.R. Karla Čapka.

To, že se výstava koná v Grund Resortu Golf&Ski není nahodilé. Rodina Grundů má vřelý vztah k umění, což se projevilo nejen v samotném architektonickém řešení budovy hotelu, ale i v interiérech. Investor svěřil interiéry špičkovému italskému designérskému ateliéru Ferrari Pagani Tresoldi Architetti. Učinit z Grund Resortu Golf&Ski místo, kde se setkávají milovníci umění v klidném prostředí krkonošské krajiny, se přímo nabízelo. Široká veřejnost i umělecká bohéma tak může opakovaně podlehnout kouzlu uměleckých mistrů prostřednictvím unikátních výstav a kulturních akcí.

O hotelu Grund Resort Golf&Ski
4. září 2009 se v Mladých Bukách otevřel Grund Resort Golf&Ski, projekt rodinné společnosti Grund, která v obci úspěšně podniká již od roku 1990. Na místě, kde dosud stálo 9jamkové hřiště, se nově pod hlavičkou Grund Resort Golf&Ski otevřelo 18jamkové hřiště a 4hvězdičkový hotel s relaxační zónou a restaurací. Součástí Resortu je i lyžařský areál. Grund Resort Golf&Ski je členem sítě Asten Hotels.

O Galerii Zdeněk Sklenář
Galerie Zdeněk Sklenář se zrodila v polovině devadesátých let ve východočeském městě Litomyšl a nese jméno svého zakladatele a majitele Zdeňka Sklenáře, synovce a jmenovce jednoho z nejlepších českých malířů XX. století. V roce 1999 rozšířila Galerie Zdeněk Sklenář svou činnost rovněž do Prahy na Smetanovo nábřeží. Osud galeristu přivedl jen pár domovních bloků od místa, kde si malíř Zdeněk Sklenář půl století před ním pronajal svůj první pražský atelier. Galerie se po celou dobu své existence systematicky věnuje prezentaci českého umění u nás i v zahraničí. Zdeněk Sklenář usiluje o vytvoření silné české galerie prezentující u nás i v zahraničí nejvýznamnější hodnoty českého umění. Rozsah autorů, jimž se galerie věnuje, sahá od konce 19. století až po současnou mladou generaci. Při výběru autorů i děl klade Zdeněk Sklenář důraz na kvalitu a výjimečnost.

Činnost galerie se neomezuje pouze na obchodní a výstavní činnost, ale zahrnuje také vydavatelské a nakladatelské aktivity. Vydává grafická alba a listy předních českých výtvarníků, ale také publikace – monografie a katalogy.
 

Datum:29.10.2013 13:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Fotbalisté Pelé a Kylian MBappé součástí Hublot rodiny

Fotbalová legenda Pelé a mladá fotbalová ikona Kylian Mbappé nemají společnou jen vášeň pro fotbal, ale pojí je i přirozenost, společné hodnoty, respekt a láska k životu.

Nový ředitel pánských kolekcí LV

Novým ředitelem pánských kolekcí značky Louis Vuitton se stal Virgil Abloha. První módní přehlídka pro LV proběhne v rámci týdne pánské módy v Paříži.

Lewis Hamilton v Japonsku

Čtyřnásobný mistr světa F1 zamířil na Hokkaidó, aby si zdokonalil své snowboardové dovednosti s některými z nejlepších světových jezdců.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama