Korunovační klenoty
Jablko

Karel IV. v OC Šestka

24.10.2013 08:00

Zakusit atmosféru doby Karla IV. a prohlédnout si České korunovační klenoty budou moci zájemci již zítra, konkrétně 25. října, v pražském Obchodním centru Šestka. Kouzlo, krásu i symbolický dějinný význam národních pokladů zprostředkují nové, věrné repliky z rukou zlatnického mistra Jiřího Urbana a manželů Cepkových. Prohlídka nebude limitována časem, s ohledem na vysokou hodnotu klenotů však expozici doprovodí přísnější bezpečnostní podmínky.

„Originální korunovační klenoty byly naposledy vystaveny na Pražském hradě po dobu deseti dní v květnu 2013. Stačilo si je prohlédnout na 30 tisíc návštěvníků. Tato výstava mistrovských replik potrvá 22 dní, vstup je zdarma a věřím, že možná přiláká ještě více lidí. Jsem také ráda, že tento nevšední zážitek můžeme občanům nabídnout právě u nás na Praze 6,“ řekla Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6, která nad výstavou převzala záštitu.

Důstojně a slavnostně pojatá galerie s Českými korunovačními klenoty není jediným poutavým místem, které pro návštěvníky OC Šestka připravilo. Do doby Karla IV. bude až do poloviny listopadu stylizované celé centrum: jedna část připomene síň určenou pro taneční slavnost, jinde návštěvníci spatří ukázky dobové módy, ošacení a bot, včetně vzácných zápůjček z barrandovských ateliérů.

Výstava Život a dílo Karla IV. ukáže mimo jiné kolekci dobových mincí, ve druhém patře bude kontaktní výstava dobových zbraní, z nichž některé si budou návštěvníci moci vyzkoušet a zhlédnout instruktážní videa. Vše doprovodí víkendový doprovodný program, především komentované prohlídky.

Celé expozici pak bude kromě korunovačních klenotů dominovat takřka 3,5 metru vysoká socha Karla IV. či model Karlštejna. Barbora Frydrychová, marketingová manažerka Šestky, k tomu dodává: „Naším záměrem je umožnit návštěvníkům více se seznámit s jednou z nejsvětlejších epoch českých dějin a vedle respektu a úcty k symbolům české státnosti umožnit i interaktivní a zajímavé poznávání historie, jaké z pochopitelných důvodů nelze realizovat při výstavách originálů těchto národních cenností.“  

Jiří Urban, řazený mezi nejlepší české klenotníky a šperkaře, si respekt nejen odborné veřejnosti získal replikou Říšské koruny, jedné z nejvýznačnějších středověkých památek, kopií Sedlecké monstrance i první replikou Koruny svatováclavské. Tu před časem vytvořil pro výstavu Praha lucemburská.

Pro výrobu replik Svatováclavské koruny, jablka a žezla použil autor žijící v Turnově zlaceného stříbra, kameny věrně nahradily speciální skelné kompozice. O práci na této mimořádné zakázce, v níž se poprvé setkal také s královským jablkem, říká: „Musím zmínit nádheru výjevů zobrazených na jablku. Při modelování reliéfních scén ze Starého zákona jsem si uvědomil nejen krásu výjevů samotných, ale také jejich nádherné řemeslné provedení. Tím se královské jablko řadí k absolutní klenotnické špičce. Taková práce vás úplně pohltí, je to krásný, ale náročný prožitek…"

Nově vzniklé repliky českých korunovačních klenotů dají možnost zastavit se u tří symbolů, které provázejí český národ a stát po staletí, zamyslet se bez ochrankou určeného času nad minulostí i budoucností… A samozřejmě se obdivovat řemeslné zručnosti, výtvarnému citu, dovednosti a fortelu těch, kteří dnes odkaz starých mistrů umí stejně přesvědčivě převést do současnosti.

A to přesto, že Jiří Urban měl na výrobu kopií pouze několik měsíců: „Zakázku jsem mohl přijmout jen proto, že jsem měl z předchozích prací dostatek zpracovaných informací a přislíbenou pomoc výtvarníků - manželů Cepkových - ze Slovenska. Koruna a jablko mi v důsledku zaberou po dvou měsících čistě zlatnické práce, manželé Cepkovi zpracují žezlo. Repliky jsou provedeny v co nejpřesnějším měřítku a v daných podmínkách splňují nadstandardní řemeslnou představu o originálu. Dojem musí při tomto způsobu práce vyznít velmi přesvědčivě.“

České korunovační klenoty jsou souborem předmětů nevyčíslitelné historické hodnoty. Provázely korunovace českých králů a zůstávají po vzniku České republiky i nadále nenahraditelným symbolem české státnosti a historické kontinuity. Jejich originály jsou uloženy v Korunní komoře chrámu sv. Víta v Praze, jednom z nejvíce střežených míst v Česku. Odtud jsou vynášeny a vystavovány výhradně v prostorách Pražského hradu pouze při výjimečných příležitostech. O jejich vystavení může rozhodnout výhradně prezident republiky.

Nejdůležitější částí souboru je trojice královských insignií: Svatováclavská koruna, královské žezlo a královské jablko. Svatováclavskou korunu nechal v letech 1345 až 1346 zhotovit Karel IV. při příležitosti své korunovace českým králem, ostatní předměty vznikly později. 

Datum:24.10.2013 08:00
Reklama

Mytická rodiště kávy

Nespresso uvádí na trh dvě Limitované Edice kávy, které jsou poctou zemím, ze kterých kávovníky pochází.

8. etapa Dakaru

Tomáš Ouředníček a David Křípal dorazili do cíle 8. etapy, která byla tou nejdelší letošního ročníku, na 36. místě.

Start hlasování

Dnešním dnem spouští Harley-Davidson hlasování ve 4. ročníku soutěže dealerských přestaveb Battle of the Kings.

Hledáte únik od Vánoc?

Pojeďte si užít klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše od 7 770 Kč/os.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Na výstavu z obýváku

Prožijte fascinující životní příběh Steva Jobse ve virtuální variantě největší soukromé sbírky Apple produktů – Apple Museum.

Ruční výroba zblízka

Tereza Maxová spojila síly s přední obuvnickou společností Tod´s a navrhla exkluzivní limitovanou edici Tod´s Limited Edition by Tereza Maxova.

Lewis Hamilton a PUMA

Globální sportovní značka PUMA představila svoji „24/7“ kampaň, jejíž tváří bude Lewis Hamilton.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
28.01.2018

Prague Wine Week 2018

V týdnu od 22. do 28. ledna 2018 se Praha stane dějištěm jubilejního desátého ročníku festivalu vína Prague Wine Week.

Reklama