Oblek - vizitka muže
Oblek - vizitka mužeOblek - vizitka mužeOblek - vizitka mužeOblek - vizitka muže

Oblek je čitelnou vizitkou každého muže

10.08.2012 10:00

Slovo oblek stále u většiny českých pánů vyvolává přinejmenším nenáladu: vzít na sebe košili, kravatu, kalhoty a sako považují často za nepříjemnou nutnost, jíž se všemožně snaží vyhnout. V určitém společenském postavení se však úspěšný muž bez adekvátních součástí šatníku – tedy ani bez obleku – rozhodně neobejde.

Nutnost oblékání přinesl už pravěk – první oděv se tehdy skládal ze zvířecích kožešin sešívaných k sobě střívky kostěnou jehlou. Ze starověku – například z Řecka či Říma – už známe řasené tógy, k nimž se obouvaly opánky. Další pokrok v podobě propracovaných a zdobných oděvů a obuvi přinesl středověk. Renesance začala více zdůrazňovat odlišnost dámského a pánského odívání, v baroku muži oblékali kalhoty, vysokou obuv, delší kabáty a klobouky s peřím… Počátek pánských obleků tak jak je známe dnes, lze vysledovat do 17. století: v roce 1666 museli angličtí muži nosit dlouhý kabát, krátké kalhoty a vestu. Na přelomu 18. a 19. století se do vývoje oblékání výrazně vložil anglický dandy George Brian (Beau) Brumel, podle něhož každý džentlmen - nezávisle na majetku, původu nebo vzdělání – musí nosit jednoduchý tmavý oblek s kravatou. Jeho filozofie vlastně vyšla vstříc potřebám vzmáhající se střední třídy. Největší slávu zažily obleky zřejmě v první polovině minulého století, které přineslo k formálním i obleky neformální pro volnočasové aktivity, postupně se staly běžným oděvem vesměs pro všechny společenské třídy. Prvorepublikovou noblesu ostatně můžeme často vídat ve fimech pro pamětníky… Vývoj pak zaznamenal řadu peripetií co do obliby tohoto oděvního stylu, aby se v současné době ustálil na pozici, jež mnohé vypovídá: oblek je zkrátka vizitkou osobnosti muže, který jej nosí.

Formální versus neformální
Společenský (formální) oblek má několik variant odlišných podle účelu. Mívá různé barvy, vedle tradiční „městské“ šedé a tmavé modři je to „venkovská“ hnědá a olivová, oblíbená je i černá vyhrazená dříve pouze pro smokingy a fraky. Tmavé obleky jsou určeny pro večerní či slavnostní příležitosti, světlé do kanceláře či na obchodní schůzky, typicky obchodním „vzorkem“ je oblek proužkovaný. Společenský oblek se až na výjimky nosí s kravatou, někdy s motýlkem. K šedému nebo černému obleku patří černé kožené šněrovací polobotky, zemité tóny si žádají odezvu také v barevnosti obuvi. Šedý a modrý oblek si porozumí jak s černými (anglický styl), tak s hnědými (italský styl) botami, neměly by však být světlejší než kalhoty. Barva ponožek by měla odpovídat barvě nohavic nebo být o stupeň tmavší. Pro večerní příležitost se hodí výhradně tmavý oblek a černé polobotky. Účasti na velmi slavnostních akcí se může muž zhostit oblečen ve fraku (tzv. prodloužené sako).
Vycházkový (neformální) oblek je určen pro celodenní či odpolední nošení, doplňuje se kravatou či motýlkem, šátkem či takzvanou kravatovou šálou v rozepnuté košili. Hodí se pro neformální obchodní schůzky, vycházky, večírky, zahradní party a podobně. Alternativu k vycházkovému obleku představuje sako v námořnické modré barvě (blejzr), obvykle s kovovými knoflíky, oblékané většinou k šedým kalhotám. Méně formální slavnost lze absolvovat také v bílém jednořadém smokingu, rozmáhá se také trend bílých či smetanových svatebních obleků.

Počet řad a knoflíků
S ohledem na zapínání lze obleky rozdělit na jednořadé a dvouřadové. Dvouřadová saka v současné době nejsou příliš „in“, nosí se kompletně zapnutá. Saka jednořadá saka se rozepínají nejen při sezení, ale rovněž v uvolněné společnosti. Pokud jde o počet knoflíků, u sak jednořadých je možné klasické řešení tříknoflíkové, v současné době jsou – podle sportovních saka - moderní knoflíky dva, čas od času jsou vidět i saka s jedním nebo čtyřmi knoflíky. Tři knoflíky vzbuzují dojem větší strohosti a upjatosti, při méně formální příležitosti povoluje etiketa v současnosti velmi módní řešení - zapnout pouze prostřední knoflík. Spodní se nezapíná nikdy – jde o zvyk pocházející z dávné minulosti, kdy pánům umožňoval rychle sáhnout pro kord… Knoflíky jsou také na rukávu saka: nejčastěji čtyři, méně často tři. Luxusní nebo na míru šité obleky mají knoflíky na rukávu rozepínací.

Střih, kvalita, servis
Základem pro padnoucí oblek je dokonalý střih. Šaty odpovídajících kvalit sice lze nalézt i v cenově náročnější konfekci, ovšem zárukou je ušití na zakázku. Nejde samozřejmě o levnou záležitost, ale například pro úspěšné podnikatele se tento postup pomalu stává nezbytností: dojem, jaký v takovém obleku na míru uděláte na klienty nebo obchodní partnery, je v podstatě nezanedbatelnou součástí dobré firemní strategie. Výsledek je samozřejmě závislý na kvalitě materiálu. Ovšem ani to nemusí vždy vést k finální dokonalosti. Dobrá firma totiž začíná své služby tím, že vybere potřebný typ obleku. Lze tu klidně použít relaci s interiérovým architektem: ten také potřebuje znát životní styl člověka, aby mu mohl navrhnout bytové či kancelářské vybavení odpovídající jeho potřebám. Takový servis zahrnuje kromě ušití obleku také odborné rady ve stylingu, vizážistice, typologii barev i pravidlech, jak by měl každý oblek vypadat. Jeho specialisté dokážou poradit nejen ohledně vhodnosti toho kterého obleku pro tu kterou příležitost, ale také v závislosti na analýze klientova šatníku zjistit, co je třeba změnit či doplnit. V takovém špičkovém salonu jsou konzultanti, kteří mají nejen v „malíčku“ veškeré míry a údaje svého klienta potřebné k ušití konkrétního kusu garderoby, ale také jeho naprostou důvěru, díky níž lze zakázku realizovat dokonce i bez osobní účasti a přítomnosti zákazníka.

Delor, značka luxusu
Salony zakázkového krejčovství Delor jsou proslulé právě výše zmíněnou kvalitou služeb, jež na našem trhu patří v mnoha ohledech k unikátním. Delor u nás rozvíjí tradici salónů z Francie a Anglie často spjatých právě se značkou Dormeuil, kterou tu také zastupuje, ovšem nabízí služby rozsáhlejší, než je i v zahraničí běžné. Odlišuje se právě rozsahem a kvalitou poradenského servisu i celkovým zájmem o zákazníka. Nejde jim totiž jen o to splnit přání klienta, dovedou mu v souladu s oborem, v němž se pohybuje, s pozicí, kterou zastává, v souvislostí s četností a způsobem cestování doporučit pro něho to nejvhodnější. V nabídce mají 4500 vzorů látek od osvědčených zahraničních dodavatelů s dlouholetou tradicí, mezi nimiž jsou i materiály odolné proti mačkání a oděru, jež snesou časté cestování… Nemusí však jít vždy hned o nový oblek či košile, mnohdy je na začátku například jen přizpůsobení a úprava stávajícího oblečení.

Oblekem to jenom začíná
Když už se klient jednou rozhodne pro zakázkové šití, většinou u něho i zůstane. A objeví kouzlo dokonalého šatníku se vším, co ke svým obchodním, společenským, soukromým i volnočasovým aktivitám potřebuje. Včetně například golfového oblečení… V portfóliu Delor jsou separátní saka a kalhoty, obleky pro všechny příležitosti – od sportovních a smart casual přes klasické pro denní příležitosti až po high byznys a večerní obleky, smokingy či fraky. Nechybějí ani kabáty, košile, pro náročné klienty i kravaty. Mimoto firma disponuje největším sortimentem manžetových knoflíčků, kravat a kapesníčků u nás. Perličkou jsou ručně šité boty na míru v mnoha modelech, jež vycházejí z preferencí kvality a trvanlivost před sezónní módností. Obleky jsou buď kompletně ručně šité, nebo s převahou strojového šití. A protože klienty jsou většinou velmi zaměstnaní muži, všechno se může obejít bez jejich přítomnosti v salonu. Konzultanti totiž za nimi jezdí i domů či do kanceláře, kde proběhne kompletní servis od výběru ze vzorníků přes zkoušky až po předání finálního produktu. Oblečení však potřebuje také odpovídající péči včetně čištění, oprav a žehlení. Drahý oblek přece nelze svěřit neověřené čistírně… Delor zajistí samozřejmě kromě vyčištění a renovace také správné uložení obleku na adekvátním ramínku. K poměrně novým službám patří košilový servis: salon košile nejen ušije, ale také pravidelně vyzvedává k vyprání, vyžehlení a apretaci, jež zajistí nižší mačkavost. Do 48 hodin se voňavé vracejí do šatníku zákazníka. A konečně od ledna 2012 mají klienti firmy Delor možnost využít naprosto revoluční službu – pojištění obleků proti krádeži a zničení, kterou salon začal poskytovat ve spolupráci s AXA Assistance. Pojistka se dá pořídit za 4% ceny obleku a v prvním roce kryje stoprocentní plnění v podobě ušití nového obleku.

Datum:10.08.2012 10:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Jak se správně starat o spodní prádlo

Spodní prádlo je částí oblečení, která je nejblíže naší pokožce. Právě proto by měla odpovídat dostatečné kvalitě a pohodlnost rovněž nezanedbávejte.

Vaše fantazie. Váš Levi´s a Lego

Málokdo miluje kreativitu a hravost, stejně jako nekonečné možnosti individuálních úprav, víc než Levi´s.

Použij svůj hlas s Levi´s

Letošní kolekce s mottem Use Your Voice! se nese ve znamení maximálního sebevyjádření.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama