Letní dovolená pod stanem

13.08.2013 10:15

Spát ve stanu u ohniště, opékat si buřty či ryby a poslouchat u toho šumění lesa ‒ i tak může vypadat vaše dovolená, když se vypravíte pod stan. Tábořit ale nelze bohužel všude.
 
Kam vyrazit v Česku
V České republice lze ve volné přírodě spát jen pod širákem. Bez stanu zato můžete ležet ve spacáku i v chráněné krajinné oblasti. Rozdělávat oheň ale samozřejmě nesmíte. Chcete-li komfort se stanem, přespávejte v kempu. Jinak vám bude hrozit nemilá pokuta dosahující až 5 000 Kč.

Kempy najdete po celém Česku. U přehrad, řek, rybníků i v lesích. Návštěvníci portálu Dokempu.cz každoročně hlasují o nejlepší kempy. V roce 2012 získal nejvíc hlasů Camping Vranovská pláž. Celý žebříček zahrnuje 50 tábořišť.

Cesty do zahraničí
Vyrážíte-li poznávat jinou zemi a potřebujete ušetřit, využijte stan, spacák a kempy. Tábořiště najdete i v Benátkách, Amsterodamu či Berlíně. Spát můžete i v autě. Každá země má ale svá nařízení, která je dobrá si předem pečlivě nastudovat, abyste zbytečně nedostávali pokuty. Rozdělávat oheň mimo kempy většinou nemůžete nikde.

Do přírody
V Norsku lze rozbalit stan kdekoli, pokud budete vzdáleni minimálně 150 m od obydlí. Najít takové místo ale není snadné. Stanování bývá často zpoplatněno, protože můžete v blízkosti až jednoho km využít chaty se sprchou, kuchyňkou apod. Ideální plácek pro stan v neplacené zóně najít lze, jen to trvá o něco déle.

Za krásnou přírodou se mnozí vydávají do Slovinska či Rakouska. Tam se za spaní mimo kempy platí pokuty. Pokud chcete přespat na poli či louce, je dobré se předem domluvit s jejich majiteli. Místní policisté a vlastníci pozemků si své území celkem hlídají. Spát na pláži v Chorvatsku nebo Itálii se také nesmí. Budete-li ale dřímat ve svém autě na parkovišti, nikdo nic namítat nebude. Jen si nesmíte vytáhnout ani židličku.

Cestovat s karavanem, autem či stanovat je mnohem větší dobrodružství, než přespávání v hotelovém pokoji. Lépe poznáte místní obyvatele, krajinu a navíc i ušetříte. Nejdráž vás vyjde benzín a první nákup vybavení. 

Datum:13.08.2013 10:15
Reklama

Léto plné brazilské energie

Propojení tropických kávových receptů a pozitivní mantry pro povznášející letní zážitek.

Topit tuhými palivy se dnes vyplatí

Mohlo by se zdát, že vytápění tuhými palivy šlo do ústraní. Dnes je ale všechno jinak.

Kam s penězi v nejisté době?

Není dne, abychom se nezabývali problematikou bezpečnosti světa, ve kterém žijeme. Osvědčeným řešením je využití bezpečnostní schránky.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Top romantická místa v Česku nejen na žádost o ruku

Prozkoumat svět křížem krážem můžeme zatím omezeně. Naše země je plná krásných a magických míst, kam můžete vyrazit se svoji drahou polovičkou.

Za vynikajícími sněhovými podmínkami

Součástí údolí Maurienne je zimní středisko La Norma. Zdatní lyžaři ocení především trasy ve vyšších polohách s kvalitní sněhovou pokrývkou.

Splitboard = svoboda

Při splitboardingu skoro žádný terén není nedostupný. Je to svoboda pohybu. Pokud zrovna nešlapete, využijete ho jako standardní snowboard.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
31.01.2023

Dovolená na Roatanu

Pojeďte za námi do Karibiku.

Reklama