SEAT 600 – průkopník španělského motorismu

SEAT 600 – průkopník španělského motorismu

08.08.2013 16:00

Před 40 lety, přesně 31. července 1973, sjel z montážní linky výrobního závodu SEAT Zona Franca v Barceloně poslední SEAT 600. Tento model zahájil v roce 1957 proces hluboké přeměny španělské společnosti, protože umožnil širokým vrstvám obyvatelstva vlastnit osobní automobil. Během následujících čtyř desetiletí došlo k významnému rozvoji automobilového průmyslu, přičemž v současnosti je značka SEAT reprezentována v segmentu malých praktických vozů modelem Mii.

„Šestistovka“, jak byla všeobecně označována celá modelová řada, je ikonou, která nastartovala motorizaci Španělska během let postupné obnovy po španělské občanské válce. Žádný jiný model není tak nesmazatelně uložen ve španělském kolektivním podvědomí. Je milou vzpomínkou na automobil, který byl ve své době na španělských silnicích a cestách velmi rozšířený. Starší generace Španělů vzpomíná, jak se učila řídit za volantem vozu SEAT 600 pod dohledem svých otců.

Tyto zážitky pramení ze skutečnosti, že SEAT 600 byl neodmyslitelnou součástí každodenního života mnoha španělských rodin v 50., 60. a dokonce i 70. letech. Děti, vnuci a pravnuci poslouchají po celá desetiletí příběhy „slavných“ rodinných výletů. Vyjet v tehdejší době na silnici bylo dobrodružstvím samo o sobě z mnoha různých důvodů, mezi něž patřila například špatná komunikační síť, nízká technická úroveň tehdejších vozů a nespolehlivé mechanické systémy, které se nemohou vůbec srovnávat se současnou technikou.

Základní cena 63 000 peset
Bezpočet pracujících rodin si mohlo díky modelu SEAT 600 splnit sen o vlastním osobním automobilu. SEAT 600 se prodával za cca 63 000 peset, což odpovídá částce 378,54 EUR (zhruba 9 800 korun) v současných penězích. I to je další jasný příklad toho, jak moc se všechno změnilo.

První jízda od prodejce za volantem nového vozu, po vyslechnutí praktických rad a doporučení z úst prodejce, ukončila dlouhé očekávání, které trvalo několik týdnů či dokonce měsíců od objednání vozidla. Odezva na příchod modelu SEAT 600 byla tak enormní, že do roku 1958 byla výroba zvýšena šestinásobně.

Výkon až 28 k
SEAT 600 byl původně vybaven motorem se zdvihovým objemem 633 cm3, který poskytoval nejvyšší výkon 18 až 20 k. Po šesti letech výroby byl tento motor nahrazen jednotkou se zdvihovým objemem 767 cm3, jejíž výkon byl zvýšen na 25 k a později na 28 k pro verze D, E a L-Especial, které se vyráběly po zbývajících deset let kariéry modelové řady 600.

U všech variant zůstal design karoserie prakticky beze změn. Výjimkou byla změna ze zavěšení dveří vzadu na konvenční zavěšení vpředu po roce 1970. Jak již bylo uvedeno, změnil se původní motor modelu 600 během prvních šesti let výroby jen nepatrně pozdějším zvýšením výkonu z 18 na 20 koňských sil, zatímco modernější motor modelů 600 D a E se dodával s výkonem 25 k, který byl až v posledním roce výroby, pro model L-Especial, zvýšen o další 3 k díky vyššímu kompresnímu poměru. Jak je z označení L-Especial patrné, nabízela tato verze elegantnější interiér s luxusnějším čalouněním a zámek sloupku řízení proti odcizení vozidla, aktivovaný klíčkem od zapalování.

V roce 1963 vyjel na silnice model 600 D a společně se svým nástupcem 600 E definitivně potvrdil význačné postavení modelové řady SEAT 600. Zvýšení zdvihového objemu bylo reakcí na tehdejší náročné provozní podmínky, ale do konce výroby se již dále neměnil. SEAT 600 měl samozřejmě také další přednosti. Design karoserie maximálně využíval délku vozu 3,30 metru, takže teoreticky nalezly v interiéru pohodlí čtyři osoby a s jistými ústupky v oblasti komfortu mohlo být přepravováno pět cestujících. V praxi se však dovnitř dokázalo vtěsnat ještě několik dalších osob navíc.

SEAT 600 disponoval základní robustností a mechanici jej milovali, protože opravy byly jednoduché a levné. Náhradní díly bylo navíc možné sehnat extrémně snadno, a to nejen v autorizovaných servisech, ale i ve všech obchodech s díly a příslušenstvím. S malými i většími opravami sloužil vůz dlouhé roky.

Provozní vlastnosti na výši své doby
SEAT 600 dosahoval nejvyšší rychlosti 115 km/h a 1000 metrů s pevným startem ujel za 45,5 sekund. To jsou pozoruhodné hodnoty, pokud uvážíme, že byl vůz poháněn motorem o výkonu maximálně 28 k. Spotřeba paliva byla 10 litrů na 100 km ve městě a 6,5 litru mimo město. Jedna náplň palivové nádrže vystačila k ujetí 461 km.

Pro porovnání současný SEAT Mii dokáže jet nejvyšší rychlostí 172 km/h a 1000 metrů s pevným startem zvládne za 35,4 sekundy (o 10,1 sekundy dřív). Motor se zdvihovým objemem 999 cm3 poskytuje nejvyšší výkon 60 k nebo 75 k. Mii navíc spotřebuje 5,1 litru na 100 km ve městě (o 49 % méně) a pouhých 3,7 l/100 km mimo město (o 43 % méně). Mezi návštěvami čerpací stanice tak lze ujet až 945 km, což je o 484 km více.

Dalším výrazným rozdílem je objem zavazadlového prostoru. SEAT 600 musel vystačit s pouhými 68,5 litru, zatímco Mii nabízí téměř 3,5krát více, 238 litrů. Každý si však pamatuje, že i SEAT 600 bylo možné plně naložit pro cestu na rodinnou dovolenou s kufry a dalšími věcmi připevněnými ke střešním nosičům.
 

Datum:08.08.2013 16:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Trendy v automobilových bezpečnostních prvcích

Na evropských silnicích každoročně přijdou o život následkem autonehody tisíce lidí. EU si dala za cíl v nejbližších letech nehodovost snížit.

Pojištění auta: proč nezapomínat ani na havarijní pojištění

K čemu slouží havarijní pojištění a proč není ze zákona povinné?

Velká cena Katalánska

O víkendu jsme se vydali do Barcelony, abychom se podívali na 7. zastávku seriálu MotoGP 2019 – jela se Velká cena Katalánska.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama