Cestování za dovolenou autem - Fotolia/© konradbak

Jedete na dovolenou autem? Zapomeňte na redbully i řízky

23.07.2013 10:00

Statisíce z nás se v létě rozhodnou vyrazit za svou letní dovolenou autem. Mnohahodinové cesty, zvlášť když na ně nejsme přes rok zvyklí, mohou být náročné. A také nebezpečné, pokud nebudeme dodržovat základní pravidla. 

Jen do Chorvatska se během jediného léta vypraví přes 800.000 Čechů. Po Evropě cestují nejčastěji vozem a běžně tak absolvují trasy i přes 1500 km dlouhé. Pro některé z nich bohužel cesta končí nehodou. Podle statistiky ministerstva zahraničí byli Češi v roce 2012 v zahraničí účastníky 297 autonehod. "U většiny nehod je na vině nepřiměřená rychlost a únava. Platí také, že nejrizikovější jsou víkendy, kdy je na silnicích největší provoz," říká Tomáš Suchý, specialista na povinné ručení z portálu Ušetřeno.cz. 

Jak bezpečně zvládnout dlouhé cesty
Odpočinek, opatrnost, pozornost
Může to znít otřepaně, ale unavený a vystresovaný řidič je skutečně méně pozorný a pohotový a šance na nehodu je u něho výrazně vyšší. Dopřejte si proto před cestou dostatek spánku a za jízdy se nestresujte. Je lepší na místo dorazit o dvě hodiny později než vůbec.

Na kávu a cigaretu daleko nedojedete
Ač si řada lidí myslí, že káva je pro dlouhé cesty základ, není to pravda. Šálek kávy určitě neublíží, ale ve větším množství dehydratuje a energii tělu také nedodá. Raději proto dodržujte pitný režim (2 - 3 l čisté vody) a kávu si dejte pouze na chuť. Máte pocit, že vás cigareta udrží bdělé, a proto si zapalujete jednu za druhou? Omyl. V malém množství nikotin stimuluje, ale ve větším naopak tlumí. 

Řízky nechte doma a energy drinky na benzínce
Nevsázejte na to, že vás energy drinky udrží bdělé navzdory vyčerpání. Organismus stimulují pouze krátkodobě. Energy drink si proto dopřejte pouze jako zpestření. Neměli byste vypít víc jak jeden denně. Nevhodná jsou také těžká jídla jako typické řízky či klobásy. Jsou náročná na trávení a tělo tím vyčerpávají, což vede k útlumu. Vhodnější je proto zvolit lehká jídla a jídla bohatá na rychlé cukry. Dopřejte si raději celozrnné pečivo se sýrem či šunkou, zeleninu, ovoce a jako zákusek kousek čokolády nebo hroznový cukr.

Zaměstnejte manželku 
Protože řidič se potřebuje soustředit na jízdu, vše ostatní - od výběru hudby, manipulace s klimatizací či kontrolu trasy by měl zajistit spolujezdec. Rozdělte úkoly a panujte. Nechte spolujezdce ať kontroluje zastávky, pitný režim i správnou hudbu.  
Datum:23.07.2013 10:00
Reklama

Vánoční nadílka

Litovelský pivovar se na sváteční období opět chystá s výjimečnými pivy a také speciální Kolekcí litovelského sládka.

Nejlepší výkony jezdců

Nejstarší freestyle motokrosová show v Evropě, FMX Gladiator Games má za sebou zřejmě svůj nejzdařilejší ročník.

Disco party v Myslbeku

Disco party v stylu 90. let na oslavu nové designerské kolekce MOSCHINO [tv] H&M.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Zážitek s MAX 8

Společnost flydubai začala používat letadla Boeing 737 MAX 8, čímž změnila svou palubní nabídku a poskytuje tak zcela nové zážitky z cestování.

Inteligentní robot na recepci

OREA Hotels & Resorts přichází s neotřelou novinkou. Na recepci přivítá hotelové hosty inteligentní robot Pepper.

Světem business jetů

JetBook: vychází 2. vydání populárního průvodce světem business jetů a helikoptér.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
17.11.2018

Noc divadel 2018

Třetí listopadová sobota bude opět patřit Noci divadel. V letošním roce termín vychází symbolicky na 17. listopadu 2018, což určilo i téma letošního ročníku: Česko-slovenská divadelní spolupráce.

Reklama