Betapools
BerndorfUSSPAUSSPA

Moderní je privátní relax

10.08.2012 00:00

Jakkoliv je lidské tělo dokonalým strojem, potřebuje odpočinek, údržbu, relaxaci, zkrátka „promazat“, jinak by se snadno mohlo porouchat. Mnoho příležitostí ke znovunabytí energie může nabídnout i domácí prostředí. Máme-li k dispozici dostatek místa, můžeme si zařídit domácí wellness centrum.

Na výběr jsou varianty méně i více náročné na prostor. Jde hlavně o aktivity spojené s působením vody, kdy je teplá lázeň spojená s rychlejším či pomalejším prouděním vody a bublinkami. Ti, kdo se díky prostorovým možnostem nemusí omezovat ve svých přáních, mohou vsadit na whirlpool či swimspa.

Efektní efekty
Nápad spojit relaxační efekt samotné koupele s masáží formou vodních a vzdušných proudů pochází ze druhé poloviny dvacátého století. Relaxaci umocňuje jejich vzájemného propojení stejně jako doplnění o různé přísady, jako jsou byliny a esenciální oleje, nebo například o zvukovou či světelnou terapií. Vsadit lze i na turbo-masáž založenou na vzduchu vháněném do trysek pod tlakem, nebo na japonskou masáži shia-tsu, kdy proud vody cíleně míři na takzvané aktivní body, tedy na výstupy nervů. Pro výsledek je důležitá také intenzita masáže, která závisí na množství vzduchu ve vodě, aplikaci horkých proudů lze přirovnat k účinku bahenních vřídelních masáží. Lidé jsou si v lázni na dosah ruky, jsou klidnější, vstřícnější, uvolněnější, mluví rozvážněji a pohybují se pomaleji… S oděvem jakoby odložili také velkou dávku přetvářky a sebekontroly. Hydromasáž v teplé vodě znatelně zlepšuje krevní oběh, zpomaluje tep, harmonizuje dýchání. Teplo navíc regeneruje tkáň a svaly čistí od oxidu uhličitého. Vztlak nadnášející tělo uvolňuje klouby. Teplá voda ve spojení s bublinkami a proudy zkrátka dělá divy: jestli za to může více uvolněných endorfinů (říká se jim také hormony štěstí), které potlačují bolest, nebo je to výsledek zvýšeného přísunu kyslíku přicházejícího cévami, kdo ví. Jisté je, že to opravdu funguje. Všechny popsané efekty lze očekávat od masážních bazénků (spa, whirlpool) určených pro více osob, jejichž základem je pevná různě tvarovaná a dobře izolovaná akrylátová skořepina členěná na sedátka, lavičky nebo lehátka s tryskami v různých sestavách zaměřených na vybrané tělesné zóny.

Spáčko není výstřelek
Pořízení domácí horké masážní lázně dnes už opravdu není možné pokládat za módní výstřelek či investici dávanou na odiv: je to veskrze rozumný vklad do vlastního fyzického i duševního zdraví. Ještě předtím, než se pro takový krok s konečnou platností opravdu rozhodnete, bylo by dobré poradit se s lékařem, je-li pro vás právě tento typ relaxace vhodný. „Spáčka“ jsou pochopitelně větší než klasické masážní vany, proto potřebují adekvátní prostor. Kromě toho je však důležitá statika objektu, protože k nemalé váze samotného bazénku s příslušnou uvnitř zabudovanou technologií je nutno připočítat ještě značnou hmotnost vodního obsahu. Výborným řešením může být i venkovní whirlpool na terase nebo na zahradě: lze se v něm koupat po celý rok, protože má dokonale izolovaný vnější plášť a termokryt, navíc zážitek je umocněn krásami přírody, která nás v každém ročním období při relaxaci obklopuje.

Reklama


Tvarová a materiálová smršť
Čtverec, kruh, obdélník, oktagon… tvarových možností masážních bazénků je samozřejmě mnohem více, patří k nim třeba ovál a rohové řešení. Konkrétní volba vychází z osobních preferencí, musí však samozřejmě respektovat prostorové a statické možnosti. Základ whirlpoolu spočívá v pevné různě tvarované a dobře izolované akrylátové skořepině, která je u povrchových (venkovních) typů obložená většinou speciálně upraveným dřevem, k dispozici jsou však také různé PVC materiály nebo keramický či kamenný obklad. Vnitřní prostor je členěný na sedátka, lavičky nebo lehátka s různou sestavou trysek odpovídající zaměření na konkrétní část těla. Každé spáčko má také termokryt, který vodu uvnitř chrání před vychládáním a chrání ji před prachem a nečistotami. Trh nabízí produkty, nichž lze díky speciálnímu mechanizmu s krytem whirlpoolu manipulovat - s nadsázkou řečeno - i „prstem jedné ruky“. Vodu ze spa není potřeba po každém použití vypouštět, zůstává v bazénku a pouze se podle nastavení termostatu dohřívá. Obsah nádrže se mění pouze několikrát v roce, v závislosti na četnosti používání a počtu lidí. Čistou a bez přemnožených bakterií udržuje vodu filtrace a ozonizace, některé systémy už nepotřebují ani chemizaci. Do zapuštěných a pevně osazených whirlpoolů se pohodlněji vstupuje, je však o něco složitější se dostat k technologii. Povrchové bazénky jsou z tohoto pohledu mobilnější, dají se v případě potřeby také přesunout na jiné místo.

Venkovní i vnitřní
Jak už bylo řečeno, venkovní masážní koupání má něco do sebe, ať už je kolem osvěžující zeleň nebo nasněženo. Bazén může najít svoje místo na terase, na verandě, ve svahu pozemku, v altánku, pod pergolou či jiným přístřeškem nebo přímo „pod širákem“. Zahradu rozhodně promyšlená a citlivá instalace „spáčka“ nenaruší, naopak, může jejímu vzhledu výrazně napomoci a dodat jí na zajímavosti. Při hledání nejvhodnějšího místa pro whirlpool je nutné pamatovat na to, že – pokud se chcete vyhnout nepřízni počasí a zvědavým pohledům sousedů nebo kolemjdoucích - budete si muset pořídit nějakou zástěnu a zastřešení. Nezanedbatelným kladem vnitřních whirlpoolů je nepřeberné množství různých designů, nejen co do barvy skořepiny, ale zejména z pohledu obkladu. Bazének je možné úplně nebo částečně zapustit či postavit ho do volného prostoru, kde může hrát dominantní roli. Umisťuje se buď v samostatné místnosti, v bazénové hale nebo ve skutečně velké koupelně, může být i součástí komfortních saunových prostor.

Plavání s protiproudem
Pro milovníky aktivního pohyby bude nejlepší variantou swim spa, tedy termální bazén s protiproudem, kde lze plavat nekonečně dlouho, každý den v průběhu celého roku. O vhodné podmínky se starají trysky v různém počtu, jež je možné podle potřeby směřovat, výkon protiproudu je až 3 000 litrů za minutu. Tento typ vodních nádrží dokáže nabídnout stejný komfort jako klasický bazén, ovšem s mnoha dalšími výhodami, díky nimž začaly bodovat i v našich zeměpisných šířkách. Vedle jednodušší instalace a menších nároků na prostor jsou to hlavně nesrovnatelně nižší provozní náklady a snadná údržba, které ze swim spa dělají žhavý trend současnosti. Umístění termálního bazénu s protiproudem opět závisí na prostorových možnostech. Obecně ho lze usadit v interiéru i do venkovních prostor, na betonovou desku nad terén, možné však je (stejně jako u whirlpoolu) i částečné nebo oblíbené plné zapuštění. Standardní výbava zařízení zahrnuje mimo jiné filtraci, ozonizaci, ohřev i podvodní osvětlení. Díky silnému regulovatelnému protiproudu si v nádrží dobře zaplavou laici i profesionálové všech úrovní a stylů, ať už chtějí systematicky zvyšovat svou kondici nebo ve vodě jen relaxovat. Její prostor lze využít i k vodnímu aerobiku nebo k uvolňující hydroterapii. Teplota vody je nastavitelná, od chladných 25° C v létě až k 38° C v mrazivé zimě.

Univerzální wellness zóna
Ti, kdo touží jak po výhodách swim spa, tak po benefitech vířivky, si mohou pořídit buď samostatná zařízení, nebo velmi zajímavý produkt kombinující výhodou obou. Jde například o Swim Spa XL&Combi Spa, zařízení, jež se perfektně doplňují, a přesto jsou na sobě nezávislé. Díky samostatnosti obou technologii je možné nastavit a udržovat nižší teplotu vody pro plavání v termálním bazénu s protiproudem a vyšší pro masážní bazének. Combi Spa má tvar písmene L, který umožňuje její variabilní přisazení ke Swim Spa XL. Díky navazujícím schodům se pohodlně dostanete ze Swim Spa do spa a obráceně. Obě nádrže lze umístit na zpevněný povrch nebo zcela zapustit do země, osvědčilo se i částečné zapuštění do terénu.
 
Datum:10.08.2012 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Dokonalá relaxace a zkrášlení

Karlovy Vary jsou proslulé lázeňskou péčí. V rozlehlém balneo centru v Luxury Spa Hotel Olympic Palace budou hýčkat vaše tělo i pleť.

Valčík a relaxace

Zažít uzdravující účinek minerálních pramenů a dokonalý odpočinek provázený příjemnými kulturními zážitky lze nejlépe ve špičkovém hotelu.

Luxusní péče v luxusním hotelu

Karlovy Vary skýtají v jakémkoli ročním období okouzlující příležitost k odpočinku a ozdravění.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama