Nespresso
NespressoNespressoNespressoNespresso

Užijte si domácí kávovou relaxaci

15.08.2012 00:00

Pochutnat si tak doma na kávě stejně jako ve vyhlášené kavárně… Jde to! Potřebujete k tomu nejen dobrou a kvalitní surovinu, ale také adekvátní přístroj. Vybírat je opravdu z čeho.
Jestli chcete zaručenou radu, která z mašinek na trhu je ta nejlepší, nemůžeme sloužit. Nelze totiž jednoznačně stanovit, který ze způsobů přípravy kávy je ten opravdu “best of”. Vycházet je totiž nutné z individuálních potřeb a osobních preference. Proto jsou směrodatná hlavně výsledná očekávání, stejně jako suma, kterou jsme ochotni investovat. K nejoblíbenějším určitě v současné době patří překapávače a přístroje na přípravu espressa. Zatímco espresso vzniká velmi rychle pod vysokým tlakem vodní páry, překapávače pracují zvolna, nápoj je výsledkem pomalého protékání vařicí vody vrstvou mleté zrnkové kávy. Existují samozřejmě také přístroje kombinované, které si poradí jak s espressem, tak s kapučínem či s kávou překapávanou.

Odkud přišla
Káva pochází z dnešní Etiopie, kávovník podle několika zdrojů začali pěstovat v osmém století v regionu Kaffa. Dnes kávová produkce pochází z tropických oblastí na celé zeměkouli, věnují se jí pěstitelé ve více než 60 zemích. Kvalita a vlastnosti kávových zrn odrážejí konkrétní klima, kvalitu půdy, nadmořskou výšku pěstební oblasti a metody pěstování. Kromě původu však výsledný efekt – tedy rozvinutí potenciálu kávy - ovlivní také pražení, mletí, balení a vlastní příprava. Možná to pro vás bude novinka, ale kávy existuje téměř tolik druhů jako vína. V branži se však rozlišují dva hlavní: Arabica a Canephora. Druh Arabica má více než 200 odrůd, znalci ji rozpoznají podle ovocného odstínu, obsahuje více kyseliny než hořkých látek a slouží za spolehlivý základ většiny kávových směsí. Mezi nejznámější kávová zrna této sorty patří Bourbon a Blue Mountain. Nejčastěji používaným druhem Canephora, k němuž patří zhruba 50 odrůd, je Robusta. V jejích zrnech je více kofeinu než v Arabice, káva z nich má intenzivní chuť a dřevité aroma s mnoha hořkými látkami, silným tělem a nízkou nakyslostí. Robusta obsahuje také větší procento kofeinu (1,6 – 3,2 %) než Arabica (1,2 – 1,7 %). Některé společnosti míchají své směsi z 95 procent zrn Arabica a 5 procent zrn Robusta.

Perfektní „presso“
Jakkoliv je dobře upravená, optimálně pražená káva nejlepšího původu důležitá, pouze správná technika přípravy získá ze zrnek chuťové maximum a zaručí, že se z více než 900 aromatických látek uvolní komplexní vůně. Nápoj plné a příjemné chuti by měl kávovarem protékat 20 – 30 vteřin. Pěna na povrchu 25 – 35 ml kávy má být oříškově hnědá a po odhrnutí se má vracet zpět. Aromatické látky se dostatečně rozpustí a dobrá pěna vznikne pouze při dostatečně vysokém tlaku (nejméně 9 barů, trh nabízí i produkty disponující tlakem až 19 barů). Stejně podstatná je pro přípravu espressa teplota vody. Ideální je 84 – 90 °C, ovšem spařování by nemělo trvat déle než 30 vteřin, aby výsledný nápoj nebyl příliš hořký a dřevitý. Čemuž se zřejmě nevyhneme ani v případě, že vsadíme na moc jemně umletou surovinu. Kávová drť však nemůže být ani příliš hrubá, navíc potřebuje v přístroji stlačit přesnou měrou, ani moc, ani málo, jinak espresso ztratí pěnu a tělo.

Surovina pod drobnohledem
Kávu je určitě dobré připravovat ze zrnek čerstvě umletých buď na samostatném mlýnku nebo integrovaném přímo v kávovaru. Nejčastějším způsobem přípravy je vsypaní a upěchování mleté kávové směsi do zásobníku, který se po použití opět vyprázdní. Nejnovější systémy pracují s kapslemi, v nichž je káva hermeticky uzavřena, takže všechny důležité vlastnosti (vlhkost, aroma, množství kávy na šálek, a podobně) jí dlouhodobě zůstávají zachovány. Kapsle stačí vložit do příslušných nosičů a vysoce moderní a perfektní espresso je díky patentovanému extrakčnímu a spařovacímu systému hotovo. Další z možnost představuje takzvaný podový system, který yužívá k přípravě kávy namletou vakuovanou surovinu v malém polštářku. Ať už si zvolíte kterýkoli v způsob a jakýkoliv přístroj, ať máte šťastnou ruku a se šálkem perfektní kávy strávíte co nejvíc pěkných chvil.

Datum:15.08.2012 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Dokonalá relaxace a zkrášlení

Karlovy Vary jsou proslulé lázeňskou péčí. V rozlehlém balneo centru v Luxury Spa Hotel Olympic Palace budou hýčkat vaše tělo i pleť.

Valčík a relaxace

Zažít uzdravující účinek minerálních pramenů a dokonalý odpočinek provázený příjemnými kulturními zážitky lze nejlépe ve špičkovém hotelu.

Luxusní péče v luxusním hotelu

Karlovy Vary skýtají v jakémkoli ročním období okouzlující příležitost k odpočinku a ozdravění.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama